کانادا درباره سیاسی کردن بازداشت مدیر هوآوی به آمریکا هشدار داد

به گزارش مجله هدیه، وزیر خارجه کانادا با انتقاد از اظهارات رئیس جمهور آمریکا درباره بازداشت مدیر شرکت هوآوی و استفاده از این موضوع به عنوان اهرمی برای مذاکرات تجاری واشنگتن با پکن هشدار داد.

کانادا درباره سیاسی کردن بازداشت مدیر هوآوی به آمریکا هشدار داد

از سفر با تور کانادا ارزان قیمت لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل مجله هدیه، کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا چهارشنبه شب در نشستی خبری درباره بازداشت مدیر ارشد اقتصادی شرکت بزرگ هوآوی چین در کانادا، به درخواست آمریکا، و بازداشت دیپلمات سابق کانادایی در چین اظهارنظر کرد.

وزیر خارجه کانادا با اشاره به بازداشت مدیر ارشد اقتصادی شرکت هوآوی و دختر بنیانگذار این شرکت چینی در کانادا به درخواست آمریکا و اظهارات اخیر دونالد ترامپ تاکید نمود که کشورش با سیاسی کردن این موضوع توسط واشنگتن برای استفاده در مذاکرات تجاری با پکن مخالف است.

پانزدهم آذر رسانه ها از بازداشت منگ وانژو مدیر ارشد شرکت هوآوی به اتهام نقض تحریم های ایران در کانادا و احتمال استرداد او به واشنگتن خبر دادند؛ موضوعی که هشدارهای مقام های چین را به دنبال داشت.

به گزارش سی ان ان، وزیر خارجه کانادا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری درباره بازداشت این تبعه چینی و اظهارات اخیر مقام های این کشور از قبیل رئیس جمهور به واشنگتن هشدار داد که از این موضوع در مذاکرات مدنظر تجاری خود با چین به عنوان کارت بازی استفاده نکند.

کریستیا فریلند با اشاره به مواضع آمریکا گفت: شرکای ما (در موافقت نامه) استرداد (متهمان) نباید به دنبال سیاسی کردن فرایند استرداد یا استفاده از آن برای اهدافی به غیر از پیگیری عدالت باشند.

وزیر خارجه کانادا در حالی این اظهارات را مطرح نموده که پیشتر رئیس جمهور آمریکا از احتمال استفاده از موضوع بازداشت مدیر هوآوی در مذاکرات تجاری واشنگتن با پکن خبر داده بود (جزئیات بیشتر).

فریلند تاکید نمود که کانادا تاکنون در موضوع بازداشت این تبعه چینی، مفاد معاهده دوجانبه خود با آمریکا در زمینه استرداد متهمان عمل نموده است.

وزیر خارجه کانادا در این نشست، درباره بازداشت یک دیپلمات سابق این کشور در چین گفت: کانادا بشدت درباره بازداشت آقای کُوریک نگران است و کانادا این موضوع را مستقیما با مقام های چینی مطرح نموده است.

سه شنبه 20 آذر در بحبوحه تنش ها درباره بازداشت مدیر ارشد شرکت هوآوی در کانادا، مقام های چینی مایکل کاوریگ دیپلمات سابق کانادایی و تحلیلگر کنونی گروه بین المللی بحران را در چین دستگیر کردند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 276

به "کانادا درباره سیاسی کردن بازداشت مدیر هوآوی به آمریکا هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانادا درباره سیاسی کردن بازداشت مدیر هوآوی به آمریکا هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید