ایران اساسنامه بانک توسعه زیرساخت آسیا را امضا کرد

به گزارش مجله هدیه، خبرنگاران: مراسم رسمی امضای اساسنامه بانک توسعه زیر ساخت آسیا صبح دوشنبه با حضور علی طیب نیا وزیر امور مالی و دارایی ایران و مقامات بیش از 50 کشور عضو در تالار بزرگ ملی خلق چین برگزار گردید.

ایران اساسنامه بانک توسعه زیرساخت آسیا را امضا کرد

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی لحظه آخری همراه شوید و شگفتی های جزیره آتشفشانی بالی را از نزدیک شاهد باشد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از شادا، لو جی وی وزیر امور اقتصاد و دارایی چین که با سخنان خود این نشست را افتتاح کرد، به همه حاضران خوش آمد گفت و ابراز امیدواری کرد که بانک توسعه زیرساخت آسیا بتواند در پیشرفت و توسعه قاره کهن نقش ارزشمند خود را ایفا نماید.

وی گفت: ما حضور نمایندگان مالی 57 کشور از پنج قاره جهان در پکن برای همفکری و نهایی کردن اساسنامه بانک توسعه زیر ساخت آسیا را به فال نیک می گیریم و معتقدیم توسعه واقعی از رهگذر چنین همکاریهایی بدست می آید.

وی با تاکید بر نقش مهم و تاثیرگذار تشکل های مالی جمعی از جمله بانک توسعه زیر ساخت آسیا در فرایند توسعه مالی جهان، همکاری و تعامل سازنده کشورهای عضو را ضامن بقای این مجموعه مالی توصیف کرد.

قرار است بعد از امضای اساسنامه بانک توسعه آسیا، وزرای شرکت کننده دیداری با شی جین پینگ رئیس جمهور چین داشته باشند.

براساس این گزارش، روز گذشته نیز نشست مقدماتی با حضور معاونان وزرای اقتصاد کشورهای شرکت کننده برگزار گردید و طرفین به گفتگو و ارائه دیدگاههای کشورهای خود پرداختند.

محمد خزاعی معاون وزیر امور مالی و دارایی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این نشست حضور داشت.

شکل گیری این بانک در اکتبر (مهر - آبان) سال 2014 با امضای یادداشت تفاهم میان 27 کشور در پکن انجام شد.

بانک سرمایه گذاری آسیا نهاد توسعه چندجانبه ای است که سرمایه آن بیشتر در زمینه ساخت تاسیسات زیربنایی اختصاص داده خواهد شد.

جمهوری اسلامی ایران نیز که یکی از اعضای هیات موسس این بانک محسوب می گردد، هجدهم فروردین ماه سالجاری به عنوان سی و چهارمین کشور به عضویت بانک توسعه زیرساخت آسیا در آمد.

چین مبتکر راه اندازی باتک توسعه زیر ساخت آسیا است و این کشور قرار است حدود 50 میلیارد دلار در این بانک سرمایه گذاری و نزدیک به 50 درصد سهامش را از آن خود کند.

آمریکا و ژاپن دو قدرت بزرگ مالی جهان هنوز تصمیم به ورود به این بانک نگرفته اند اما این موضوع نمی تواند به منزله منتفی شدن ورود آنها در آینده باشد.

منبع: تسنیم
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 689

به "ایران اساسنامه بانک توسعه زیرساخت آسیا را امضا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران اساسنامه بانک توسعه زیرساخت آسیا را امضا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید