چرا قرص های آنتی بیوتیک با هم تداخل ندارند؟

به گزارش مجله هدیه، ایرنا/ در واقع ما نمی توانیم دقیق پیش بینی کنیم که یک قرص در بدن ما تا چه حد عملکرد خواهد داشت. گاهی اوقات مصرف دو نوع قرص آنتی بیوتیک موجب اثر بخشی بیشتر می گردد و گاهی اوقات معکوس عمل می نمایند. گفتیم که پیش بینی عملکرد قرص ها در بدن به طور دقیق امکان پذیر نخواهد بود؛ اما مطالعات جدید درباره آنتی بیوتیک ها، اطلاعاتی دقیق درباره عملکرد آنها در بدن به ما می دهند. زیرا اگر مصرف 2 دارو آنتی بیوتیک منجر افزایش تعداد باکتری ها در بدن شوند که برای ما دردسر ساز خواهند بود. گزارش امروز ایرنا زندگی گزارشی در این باره که نتیجه همکاری مطالعاتی؛ 1. پروفسور توبیاس بولن باخ، از دانشگاه کولون 2. پروفسور گسپر تیکاتیک 3. بُو کاویک، دکتر پژوهشی از موسسه دانش و تکنولوژی استرالیا است را با شما به اشتراک می گذارد.

چرا قرص های آنتی بیوتیک با هم تداخل ندارند؟

در ابتدا تیم مطالعاتی هدف خود را از این پژوهش این گونه بیان کردند: ما قصد داریم، عملکرد آنتی بیوتیک ها که از رشد پروتئین های پرورش باکتری جلوگیری می نمایند را تا حد ممکن بر اساس مدل های ریاضی به طور دقیق پیش بینی کنیم.

ریبوزوم های باکتری ها به تدریج ژن های دی ان ای را برای آمینواسید پروتئین ها ترجمه می نمایند. کار آنتی بیوتیک ها در بدن ما جلوگیری از این ترجمه است. آنتی بیوتیک های مختلف روش های متفاوتی برای جلوگیری از تکمیل سیکل ترجمه به کار می گیرند. تداخل قرص های آنتی بیوتیک برای مثال به این صورت خواهد بود که بعضی از قرص ها از ابتدای سیکل ترجمه آن را مهار می نمایند که اگر دو قرص همزمان یک روش برای مهار کردن سیکل داشته باشند، عملکرد آنها با کاهش فاحش سرعت روبرو می گردد.

روش بعضی از آنتی بیوتیک ها برای مهار کردن سیکل، در میان آن نیز وجود دارد که در این صورت با آنتی بیوتیک هایی که در ابتدای سیکل مهار می نمایند تداخل پیدا نموده و اثر این دسته دوم از بین رفته و تعداد زیادی از ریبوزوم ها برای پروئتین ها ترجمه شده و باکتری ها ساخته خواهند شد. برای جلوگیری از این تداخل بهتر است که هیچ آنتی بیوتیکی را با دیگر آنتی بیوتیک ها همزمان مصرف نکنیم. اگر از یک داروی آنتی بیوتیک نتیجه اثربخشی نگرفتید، مصرف آن را قطع و با مشورت پزشک در فصله زمانی مناسب، نوع دیگری را امتحان کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1248

به "چرا قرص های آنتی بیوتیک با هم تداخل ندارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا قرص های آنتی بیوتیک با هم تداخل ندارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید