بچه هایی که ساحل وقت می گذرانند در بزرگسالی سلامت روان بیشتری دارند

به گزارش مجله هدیه، بنا بر یک مطالعه نو، بچه هایی که زمان زیادی را کنار ساحل یا نزدیک دریاچه ها می گذرانند، در بزرگسالانی سلامت روان بیشتری خواهند داشت.

بچه هایی که ساحل وقت می گذرانند در بزرگسالی سلامت روان بیشتری دارند

پژوهش های اجرا شده در 18 کشور نشان داد که وقت گذراندن در فضاهای آبی، مثل نزدیک دریا یا آب های سرزمینی مثل رودخانه ها و دریاچه ها سلامت ذهنی را بهبود می بخشد.

کارشناسان با تماشا شواهد فزاینده ای که نشان می دهد وقت گذراندن در فضاهای سبز با بهبود سلامت روانی مرتبط است، تشویق شدند که مزایای احتمالی فضاهای آبی را آنالیز نمایند.

یک نظرسنجی که با همکاری مرکز اروپایی محیط زیست و سلامت انسان واقع در دانشگاه اکستر انجام شد، از 15 هزار نفر در 14 کشور اروپایی، هنگ کنگ، کانادا و استرالیا درباره کودکی آنان سوال کرد.

از شرکت نمایندگان خواستند تجربه های خود را از فضاهای آبی تا سن 16 سالگی به یاد بیاورند؛ از جمله اینکه هرچند وقت به این فضاها می رفتند، چقدر به آن نزدیک بودند و والدینشان چند بار به آن ها اجازه دادند بروند و در این فضاها بازی نمایند.

بعلاوه از آن ها پرسیدند ظرف چهار هفته گذشته، آخرین بار چه زمان با فضاهای آبی و سبز در تماس بودند و سلامت روان آن ها در طول یک دوره دوهفته ای چگونه بود.

این مطالعه که در نشریه انوایرومنتال سایکولوژی (Environmental psychology) منتشر شد، ارتباط بین زمان بیشتری که در فضاهای آبی سپری می گردد و بهبود سلامت روان در بزرگسالی را نشان می دهد.

چون آن ها که از کودکی تجربه های بیشتری در فضای آبی داشتند، ارزش ذاتی بیشتری برای محیط های طبیعی قائل بودند و در بزرگسالی هم میل بیشتری به تماشا این فضاها داشتند.

درنتیجه، وقت گذران در این فضاها سلامت روان بیشتری را به بار آورد .

والریا ویتال، نامزد دکترا دانشگاه ساپینزا رم و نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: با توجه به دنیایی که به طور فزاینده ای به فناوری و صنعت وابسته شده، درک چگونگی ارتباط میان تجارب طبیعت در دوران کودکی با سلامت زندگی بزرگسالی مهم است.

یافته های ما می گوید که ایجاد آشنایی و اطمینان در فضاهای آبی و اطراف آن در دوران کودکی می تواند لذت ذاتی از طبیعت را تحریک کند و افراد را می دارد در پی تجارب تفریحی در طبیعت باشند که برای سلامت روان در بزرگسالی پیامدهای مفیدی دارد.

کارشناسان به این نکته نیز اشاره کردند که بسیاری از بچه ها ممکن است کنار آب بزرگ نشوند، چون برای آن ها احتمال خطر وجود دارد و والدین حق دارند احتیاط نمایند.

دکتر لیان مارتین از دانشگاه اکستر گفت: البته این پژوهش نشان می دهد که حمایت از بچه ها برای اینکه در این فضاها راحت باشند و فراگیری مهارت هایی مثل شنا در سنین پایین مزایایی مادام العمر دارد که پیش تر ناشناخته بود.

منبع: فوت و فن / independentpersian.com
انتشار: 28 مهر 1401 بروزرسانی: 28 مهر 1401 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 2202

به "بچه هایی که ساحل وقت می گذرانند در بزرگسالی سلامت روان بیشتری دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه هایی که ساحل وقت می گذرانند در بزرگسالی سلامت روان بیشتری دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید