معرفی کامل استان ساسکاچوان در کانادا

به گزارش مجله هدیه، استان ساسکاچوان یکی از 10 استان کشور کانادا محسوب می گردد که در جنوب این کشور واقع شده است. این استان نام خود را از رودخانه ساسکاچوان گرفته که از طریق سرخپوستان محلی تحت عنوان Kisiskatchewani Sipi نامگذاری شده بود. ساسکاچوان در منطقه prairie کانادا واقع شده که شامل دشت های بزرگ و چمن زارهای وسیع می گردد. ساسکاچوان از سمت غرب از طریق آلبرتا، از شرق با مانیتوبا، از شمال از طریق قلمروهای شمالی و از جنوب از طریق دو ایالت آمریکا به نام های مونتانا و داکوتای شمالی محدود شده است.

معرفی کامل استان ساسکاچوان در کانادا

اگر علاقمند به سفر با بهترین تورهای سفر به کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

تاریخچه استان ساسکاچوان

قبایل سرخپوست اولین ساکنان بومی این منطقه بودند. در سال 1690 اولین شخص غیربومی به نام هنری کلسی Henry Kelsey برای تجارت با افراد محلی وارد ساسکاچوان شد. تجارت اصلی در این منطقه پوست حیوانات به ویژه بوفالو بود. به تدریج کمپانی Hudsons Bay ایجاد شد و همین موضوع نقطه آغاز ایجاد یک سکونت گاه دائمی در ساسکاچوان بود. گسترش صنعت پوست باعث بهبود شرایط اقتصادی ساسکاچوان شد. هم چنین ایجاد راه آهن سبب راحتی حمل و نقل به این منطقه شد.

در تاریخ یکم سپتامبر سال 1905 میلادی ساسکاچوان تبدیل به یک استان شد و رجینا به عنوان مرکز آن انتخاب شد. در سال 1940 بیش از دو سوم مردم ساسکاچوان در روستاها زندگی می کردند در حالی که در سال 2011 دوسوم جمعیت این استان در شهرها سکونت داشته اند. این موضوع نشان دهنده تغییرات گسترده اجتماعی و اقتصادی ساسکاچوان در طول یک قرن اخیر است.

آب و هوای ساسکاچوان

ساسکاچوان آفتابی ترین استان کانادا محسوب می شود که به طور متوسط در هر سال 2000 تا 2500 ساعت تابش آفتاب را دارد. تابستان های ساسکاچوان گرم بوده و دمای روزها به طور معمول بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد است. زمستان های ساسکاچوان بسیار سرد بوده و دمای هوا در روز به طور معمول بین -5 تا -15 درجه سانتی گراد و در شب بین -15 تا -25 درجه سانتی گراد است. در ژانویه و فوریه ممکن است دما تا منفی 40 درجه سانتی گراد هم پایین بیاید. هوای پاییز و بهار از ابری و بارانی گرفته تا سرد و آفتابی متغیر است. دمای هوا در شب ها به طور متوسط صفر درجه و در طول روز 14 درجه است.

جمعیت ساسکاچوان

استان ساسکاوان بیش از 1.1 میلیون نفر جمعیت دارد که حدودا 35 درصد آن ها در مناطق روستایی زندگی می نمایند. نژادهای اوکراینی، آلمانی، ایرلندی، انگلیسی، اسکاتلندی، فرانسوی، متیس، نروژی و چینی از اصلی ترین نژادهای ابتدایی این استان بوده اند. بخش اعظمی از جمعیت در نیمه جنوبی این استان ساکن هستند. نیمی از آن ها در ساسکاتون Saskatoon به عنوان بزرگ ترین شهر و رجینا Regina به عنوان شهر مرکزی زندگی می نمایند.

استانداردهای زندگی در ساسکاچوان

ساسکاچوان از استانداردهای زندگی بالایی برخوردار بوده و همین موضوع به جذب مهاجران یاری زیادی کرده است. متوسط درآمد خانوار در طول سال تقریبا 80 هزار دلار است که از متوسط درآمد خانوار در کانادا بالاتر است. همچنین حداقل دستمزد در این استان حدودا ساعتی 10 دلار است. هزینه زندگی در استان ساسکاچوان طبق استانداردهای کانادا کاملا مقرون به صرفه است. هزینه های مسکن در این استان جزو پایین ترین ها در کشور کانادا بوده و وجود منابع طبیعی به کاهش هزینه های انرژی در این استان یاری کرده است. وجود یک برنامه اجتماعی قوی با بودجه عمومی در استان ساسکاچوان نقش مهمی را در حفظ استانداردهای بالای زندگی برای ساکنان این استان داشته است.

مسکن در ساسکاچوان

خرید یا اجاره خانه در ساسکاچوان برای خانواده های تازه وارد نسبتا مقرون به صرفه است. با توجه به اینکه تنها 65 درصد از جمعیت ساسکاچوان در مناطق شهری زندگی می نمایند میزان تقاضای شهری برای مسکن چندان بالا نبوده و در نتیجه قیمت ها متعادل است. با وجود این که قیمت مسکن در ساسکاچوان به طور کلی ارزان است اما با توجه به اقتصاد رو به رشد این استان قیمت مسکن نیز در حال افزایش است. متوسط قیمت مسکن در رجینا 338 هزار دلار و در ساسکاتون 352 هزار دلار است.

آموزش و تحصیل در ساسکاچوان

در کشور کانادا تمامی شهروندان و افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند و سن آن ها کمتر از 20 سال است این حق را دارند که تا خاتمه دوره متوسطه به طور رایگان در مدرسه تحصیل نمایند. سیستم آموزش وپرورش استان ساسکاچوان علاوه بر برنامه های استاندارد آموزشی برنامه های تحصیلی به زبان فرانسوی را نیز ارائه می نماید. بعد از خاتمه دوره متوسطه نیز استان ساسکاچوان دوره های دانشگاهی سطح بالایی را ارائه می دهد. دانشگاه ساسکاچوان و دانشگاه رجینا مهم ترین دانشگاه های این استان محسوب می شوند. هم چنین استان ساسکاچوان دارای برنامه های کارآموزی و کالج های فنی است و بیش از 50 مدرسه فنی- حرفه ای دارد.

بهداشت و درمان در ساسکاچوان

بر اساس قوانین کشور کانادا تمامی استان ها و قلمروها باید کلیه شهروندان و ساکنان قانونی این کشور را تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی با بودجه عمومی قرار دهند. بنابراین بیشتر خدمات بهداشتی و درمانی اساسی در ساسکاچوان بدون هزینه مستقیم به بیماران ارائه می شود. اولین اقدام برای این که تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی استان ساسکاچوان قرار بگیرید اخذ کارت خدمات درمانی ساسکاچوان است. در صورتی که در حال حاضر بیماری خاصی دارید بهتر است پرونده های پزشکی خود را در سفر به ساسکاچوان همراه داشته باشید تا خدمات پزشکی بهتری را دریافت کنید.

هنر و فرهنگ ساسکاچوان

ساسکاچوان نمونه شاخص یک استان چندفرهنگی در کشور کانادا به حساب می آید. این چندفرهنگی حاصل مهاجرت اقوام مختلف به این منطقه بوده است. در اواخر قرن نوزدهم میلادی تعداد زیادی از مردم اوکراین و بخش های دیگری از اروپای شرقی در ساسکاچوان ساکن شدند. تمام گروه های مهاجر سعی کردند تا با ورود به ساسکاچوان فرهنگ خود را زنده نگه دارند که همین موضوع باعث ایجاد یک پازل فرهنگی رنگارنگ در این استان شده است. با وجود تنوع فرهنگی در این استان ساکنان این منطقه تعاملات اجتماعی کاملا مثبتی با یکدیگر داشته و همین موضوع باعث ایجاد محیطی گرم و صمیمانه در این استان شده است. در حوزه هنری نیز استان ساسکاچوان در زمینه تئاتر، موسیقی، گالری ها و جشنواره های هنری حرف های زیادی برای گفتن دارد.

مهاجران ساسکاچوان

مهاجرت یکی از مهم ترین عناصر در تاریخ و فرهنگ ساسکاچوان به حساب می آید و پیش بینی می شود که بخش بزرگی از رشد آینده استان را به خود اختصاص دهد. ساسکاچوان کوشش می نماید تا سطح مهاجرت به این استان را بالا برده و هر ساله حدود 10 هزار مهاجر را جذب کند تا در رشد اقتصادی استان سهیم باشند. یکی از راهکارهای این استان برای انجام این کار ارائه برنامه نامزدی استانی ساسکاچوان است که از طریق آن نیروهای کار ماهر، کارآفرینان، افراد حرفه ای و دانشجویان بین المللی می توانند به ساسکاچوان مهاجرت نمایند.

اقتصاد و اشتغال ساسکاچوان

اقتصاد ساسکاچوان از ابتدا بر پایه صنایع استخراجی از جمله پوست، ماهی، محصولات جنگلی، محصولات کشاورزی و مواد معدنی توسعه پیدا کرده است. کشاورزی از اواخر قرن 19 میلادی پایه اصلی اقتصاد ساسکاچوان بوده است. جالب است بدانید که استان ساسکاچوان به دلیل فراوری بیش از 50 درصد از گندم کشور با لقب سبد نان شناخته می شود. اگرچه کشاورزی بیشترین نقش را در اقتصاد ساسکاچوان دارد اما بخش های دیگری مانند امور اقتصادی، بیمه و املاک و مستغلات نیز تاثیر چشمگیری در این اقتصاد دارند. استان ساسکاچوان دارای منابع طبیعی ارزشمندی از جمله اورانیوم، زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی بوده و مواد معدنی مختلف به ویژه کود را صادر می نماید.

نرخ بیکاری در ساسکاچوان در حال حاضر کمتر از 4 درصد است که کمترین میزان در کل کانادا محسوب می شود. بنابراین ساسکاچوان محل بسیار مناسبی برای اشتغال است.

هزینه های زندگی در ساسکاچوان

ساسکاچوان استانی با کیفیت بالای زندگی و در عین حال هزینه های مقرون به صرفه است. در طول دهه گذشته حدودا 150 هزار نفر به جمعیت این استان اضافه شده که نشان دهنده استقبال خوب مهاجران برای زندگی در این استان بوده است. در ادامه مهم ترین دلایل مقرون به صرفه بودن ساسکاچوان برای زندگی ذکر خواهد شد:

  • هزینه مسکن در شهرهای ساسکاچوان پایین تر از بیشتر شهرهای مهم کشور کانادا بوده و داشتن خانه برای اغلب افراد کاملا قابل دسترس است.
  • برخلاف سایر استان ها، هزینه های شخصی برای خدمات درمانی اساسی و ضروری در ساسکاچوان وجود ندارد.
  • اقتصادیات فروش 6درصدی ساسکاچوان پایین تر از هر استان دیگری در کشور کانادا است.
  • با توجه به فواصل نزدیک، هزینه حمل ونقل برای رفتن به محل کار در ساسکاتون و رجینا پایین تر از بسیاری از شهرهای کانادا است.

مهم ترین شهرهای ساسکاچوان

استان ساسکاچوان شهرهای مختلفی دارد اما همان طور که اشاره شد بخش اعظمی از جمعیت این استان در دو شهر ساسکاتون و رجینا سکونت دارند.

رجینا

رجینا مرکز استان ساسکاچوان بوده و دومین شهر بزرگ آن به حساب می آید. این شهر حدودا 240 هزار نفر را در خود جای داده است. اقتصاد رجینا مبتنی بر خدمات بوده و از منابع طبیعی غنی که در اطرافش وجود دارد بهره می برد. پارک تحقیقاتی رجینا که تحت حمایت دانشگاه رجینا است به عنوان مرکز نوآوری و صنایع فناورانه جدید شناخته می شود.

رجینا در ابتدا به عنوان یک شهرک مسکونی شناخته می شد و نام دیگری داشت اما در سال 1882 نام رجینا بر آن قرار گرفت. در آن موقع ساسکاچوان هنوز تبدیل به استان نشده بود و رجینا به عنوان مقر اصلی قلمروهای شمال غربی خدمت می کرد. اما بعد از تبدیل شدن ساسکاچوان به استان، رجینا در سال 1906 به عنوان پایتخت این استان انتخاب شد.

شهر رجینا با برخورداری از مسکن ارزان قیمت و هزینه های پایین زندگی به عنوان یک مکان عالی برای آغاز یک زندگی جدید محسوب می شود. با توجه به این که تعداد مهاجران زیادی در این شهر زندگی می نمایند جوامع فرهنگی متنوعی در آن وجود دارند. چندفرهنگی بودن رجینا باعث شده که این شهر در سال 2004 عنوان پایتخت فرهنگی کانادا را به خود اختصاص دهد.

ساسکاتون

ساسکاتون با جای دادن بیش از 300 هزار نفر در خود به عنوان بزرگ ترین شهر استان ساسکاچوان شناخته می شود. جمعیت این شهر در ابتدا کمتر از رجینا بود اما به واسطه اقتصاد رو به رشد، جمعیت این شهر در اواسط دهه 1980 میلادی از رجینا پیشی گرفت. این شهر از طریق رودخانه ساسکاچوان جنوبی به دو بخش تقسیم شده و چشم اندازی بسیار زیبا دارد.

ساسکاتون در طول تاریخ از اقتصاد عمدتا مبتنی بر کشاورزی و استخراج از معادن به سمت تکنولوژی و خدمات اقتصادی حرکت کرده است. در حال حاضر این شهر به عنوان یک شهر پیشرو در زمینه بیوتکنولوژی کشاورزی در سطح دنیا به حساب می آید. این صنعتی است که سرمایه گذاری قابل توجهی را از سمت شرکت های دارویی دنیا به سمت خود جلب می نماید. علاوه بر این، شهر ساسکاتون محل استقرار دانشگاه ساسکاچوان به عنوان یک دانشگاه جامع تحقیقاتی است.

ساسکاتون دارای یک فضای پرجنب وجوش است که جشنواره های مختلفی به ویژه در تابستان ها در آن برگزار می شود. از مهم ترین جشنواره های این شهر می توان به جشنواره جاز و جشنواره شکسپیر اشاره داشت که دارای بازدیدنمایندگانی از سرتاسر کانادا و حتی دنیا هستند.

نحوه مهاجرت به ساسکاچوان

با توجه به این که هر ساله افراد زیادی به استان ساسکاچوان مهاجرت می نمایند مسئولان ساسکاچوان یک برنامه استانی را در این زمینه ارائه کرده اند که بهترین راه برای مهاجرت به این استان محسوب می شود. این برنامه که تحت عنوان برنامه نامزدی استانی یا PNP شناخته می شود به افرادی که دارای مهارت و تجربه خاصی در زمینه های مورد احتیاج باشند این فرصت را می دهد تا شانس خود را برای مهاجرت به ساسکاچوان امتحان نمایند. برنامه مهاجرت نامزدی ساسکاچوان SINP تحت دسته های زیر اقدام به پذیرش مهاجران می نماید:

  • دسته نیروی کار ماهر بین المللی
  • دسته تجربه ساسکاچوان Saskatchewan Experience
  • دسته کشاورزی و کارآفرینی

هر یک از این دسته ها دارای چندین زیردسته مختلف هستند که هر کدام از آن ها شرایط خاص خود را دارند. در صورتی که در هر یک از این طرح ها شرکت کرده و گواهی تایید نامزدی خود را دریافت کنید این امکان را خواهید داشت که برای اقامت دائم کانادا اقدام کرده و به این کشور مهاجرت کنید.

متداول ترین و پردرخواست ترین دسته مهاجرت کاری به ساسکاچوان دسته نیروی کار ماهر بین المللی است که شامل سه زیردسته مختلف می شود. در صورتی که یک پیشنهاد شغلی از کشور کانادا داشته باشید در زیردسته پیشنهاد شغلی قرار خواهید گرفت. اما در صورتی که پیشنهاد شغلی از این کشور ندارید می توانید برای دو زیردسته مشاغل مورد تقاضا و اکسپرس اینتری اقدام نمایید که هر یک از آن ها شرایط خاص خود را دارند. شرکت در هر یک از این طرح ها شامل الزاماتی نظیر داشتن حداقل یک سال سابقه کاری می شوند که در صورت عدم برخورداری از آن ها واجد شرایط نخواهید بود.

همان طور که متوجه شدید ساسکاچوان استانی رو به توسعه و با فرصت های شغلی مناسب است که با توجه به هزینه های پایین زندگی و شرایط فرهنگی که دارد تبدیل به یکی از بهترین نقاط کانادا برای مهاجرت شهروندان سایر کشورها شده است. در صورتی که تصمیم گرفته اید تا به این استان مهاجرت کنید بهتر است اطلاعات دقیقی از طرح های مهاجرتی مختلف ساسکاچوان به دست آورید و سپس اقدامات بعدی را انجام دهید.

منبع: نیلگام
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 786

به "معرفی کامل استان ساسکاچوان در کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی کامل استان ساسکاچوان در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید