سفر برویم که چه بشود؟

به گزارش مجله هدیه، خبرنگاران : ایمانی خوشخو، محقق و پژوهشگر گردشگری می گوید: سفر بیش از آن که برای کسب لذت های مادی انجام شود، اقدامی برای فرار از زندگی روزمره جامعه امروزی و بازیابی انرژی است، مفهومی که کاملا معنوی است.

سفر برویم که چه بشود؟

به گزارش ایسنا، یکصد و هفتاد و پنجمین جلسه گروه فر رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی ـ، ابوالقاسمی ـ رییس گروه سلامت معنوی فرهنگستان ـ محققی ـ معاون علمی فرهنگستان ـ و کلانتر معتمدی ـ دبیر فرهنگستان ـ و جمعی از متخصصان علوم پزشکی، پیراپزشکی و سایر علوم مرتبط تشکیل شد که در آن به موضوع جایگاه جهانگردی و معنویت در سلامت معنوی انسان پرداخته شد.

محمدحسین ایمانی خوشخو با تاکید بر جایگاه ارزشمند سفر در زندگی انسان، معنویت را یکی از رویکردهای تازه و مورد توجه مطالعات جهانگردی دانست و گفت: سفر در معنای لغوی به مفهوم آشکار شدن و پرده برداشتن، یکی از رفتارهای تحسین شده انسانی است که آدمی را به سوی کمال، بهتر شدن، آرامش، استراحت و تتازه قوا سوق می دهد.

او یادآور شد: جهانگردی یک جابه جایی فیزیکی است که انسان از مبدأ خویش به سوی یک مقصد حرکت می کند و سپس به مبدأ باز می شود. این حرکت فلسفه ای بزرگ در ماهیت و فطرت انسانی دارد که با کسب تجربه همراه است.

ایمانی خوشخو با اشاره به رویکرد معنوی در مطالعات جهانگردی بیان نمود: رویکرد معنوی به جهانگردی، از ماهیت معنوی و روحانی انسان به عنوان جهانگرد گرفته شده است. اصل وجود انسان معنوی است و سفر بیش از آن که برای کسب لذت های مادی صورت پذیرد، اقدامی برای فرار از زندگی روزمره جامعه امروزی و بازیابی انرژی است، مفهومی که کاملا معنوی است. از این رو همه آنچه در جهان هستی، جامعه انسانی و درون خود جهانگرد به مفهوم غیرمادی اشاره دارد، در زمره معنویت قرار می گیرد. بنابراین می توان چنین استدلال کرد که سفر به خودی خود مقوله ای معنوی است، همان گونه که آیات و روایات اسلامی به سفر کردن تاکید کرده اند.

این محقق و استاد دانشگاه با اعتقاد بر این که معنویت را می توان در تمامی زوایای جهانگردی درک کرد، این رویکرد را بستری برای تحقق سلامت معنوی انسانی دانست و تاکید کرد: سلامت معنوی انسان به عنوان مهمترین بعد سلامتی مطرح می شود که نیازمند انجام اقدامات آگاهانه است، بنابراین سفر که پیوند انسان با تاریخ، فرهنگ و طبیعت است، جهانگرد را به فکر وامی دارد، مدتی از زمان استراحت را برایش فراهم می کند و پیوندی میان خویش و جهان و خالق هستی می یابد. دریافت و ادراک این پیوند زمینه حرکت به سوی سلامت معنوی را فراهم می کند که بسی جای تأمل دارد.

ایمانی خوشخو با اشاره به نظریه جهانگردی و معنویت که تا به امروز سه همایش بین المللی با حضور پژوهشگران برجسته خارجی و داخلی در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شده است، اظهار کرد: تئوری جهانگردی و معنویت بازنمای جهانگردی در جایگاه اصلی خویش است، آن جایگاهی که راستا حرکت به سمت ارزش ها، پخته شدن، معناجویی، یافتن و کشف کردن را فراهم می کند. چه بسا تحقق این امر، سلامت معنوی انسانی را به همراه خواهد داشت.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 15 تیر 1401 بروزرسانی: 15 تیر 1401 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 2130

به "سفر برویم که چه بشود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر برویم که چه بشود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید