شرکت های دولتی 3 درصد مالیات می دهند 75 درصد بودجه می گیرند

به گزارش مجله هدیه، غلامرضا مصباحی مقدم، عضو کمیته فقهی بانک مرکزی گفت: از نظر کلیات لایحه بودجه 99، چند نکته قابل توجه است. یک نکته مربوط به این است که سهم شرکت های دولتی طی سال های گذشته افزایش یافته و در بودجه سال 99 هم این مقدار نسبت به سال های گذشته افزایش دارد؛ به گونه ای که معادل 75 درصد از بودجه کشور به شرکت ها و 25 درصد به بودجه عمومی اختصاص پیدا نموده است.

شرکت های دولتی 3 درصد مالیات می دهند 75 درصد بودجه می گیرند

وی ادامه داد: این مقدار افزایش سهم شرکت های دولتی همچنان حکایت از بزرگ شدن و بزرگ بودن شرکت های دولتی دارد، درحالیکه این بخش متاسفانه غیرسودآور و با ارزش اضافه نموده پایین استغ به گونه ای که معادل سه درصد اقتصادیات کل کشور از این شرکت ها بدست می آید.

انتقاد از کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی

مصباحی مقدم اضافه کرد: نکته دیگر در رابطه با بودجه عمومی کشور این است که سهم بودجه جاری طی سال های گذشته دائما فرایند افزایشی داشته اما سهم بودجه عمرانی فرایند کاهشی داشته است. این موضوع حکایت از این دارد که هزینه های جاری دولت دائم رو به افزایش و هزینه های عمرانی رو به کاهش است. در نتیجه، کسب و کار کشور با رونق بسیاری پایینی رو به رو خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: نکته دیگر، کاهش اتکا به درآمد نفتی در بودجه است که هیچ گونه عزم راسخی مبنی بر کاهش سهم نفت در بودجه عمومی کشور دیده نمی گردد. زیرا بیش از ظرفیت، امکان فروش نفت خام و درآمد ناشی از صادرات نفت و گاز کاهش پیدا نموده و این امر موجب شده اعداد و ارقام که تحت عنوان درآمد نفت در نظرگرفته شده، حکایت از تحقق واقعی این امر نداشته باشد. همچنین، اگر درآمد نفت هم تحقق یابد، به طور عمده سهم بخش دولت می گردد، زیرا سهم صندوق توسعه ملی به شدت کاهش پیدا نموده است .

80 هزار میلیارد تومان انتشار اوراق اقتصادی قابلیت تحقق ندارد

این اقتصاددان با بیان اینکه 80 هزار میلیارد تومان انتشار اوراق اقتصادی، قابلیت تحقق ندارد و دولت می بایست بودجه را برمبنای درآمدهای مشکوک و غیر واقعی نبندد، گفت: هزینه هایی که ایجاد می گردد، واقعی هستند و به بودجه تحمیل می شوند درحالیکه درآمدها قابلیت تحقق ندارند.

رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار درباره منابع جایگزین برای درآمدزایی دولت، اظهار کرد: واگذاری سهام دولت از شرکت هایی که در اختیار دولت است اگر این سهام را به صورت خرد در بورس عرضه نمایند تا مشتریان واقعی داشته باشد، کسب درآمد خواهد داشت . منبع دیگر برای درآمدزایی می تواند، افزایش پایه های اقتصادیاتی نه ضریب اقتصادیاتی باشد، یعنی کسانی که اقتصادیات می دهند از آن ها نباید انتظار داشت که اقتصادیات بیشتری بدهند، بلکه آن هایی که از آن ها اقتصادیات گرفته نمی گردد، اقتصادیات بدهند.

مصباحی مقدم در انتها تاکید نمود: اقتصادیات بر عایدی سرمایه، موجب مهار قیمت برخی از کالاها و خدمات همچون قیمت مسکن، ارز، سکه، طلا و خودرو می گردد. همچنین، دولت باید اقتصادیات بر مجموع درآمد را به مجلس بدهد تا در صورت تصویب، ثروتمندان و دو سه دهک بالای درآمد، اقتصادیات بدهند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 710

به "شرکت های دولتی 3 درصد مالیات می دهند 75 درصد بودجه می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های دولتی 3 درصد مالیات می دهند 75 درصد بودجه می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید