جزئیات محدودیت های جدید کرونایی از اول آذر ماه

به گزارش مجله هدیه، خبرنگاران : سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به مصوبات امروز جلسه ستاد و تصویب کلیات طرح جامع مبارزه با کرونا، گفت: این طرح از شنبه اول آذرماه شروع می گردد.

جزئیات محدودیت های جدید کرونایی از اول آذر ماه

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، علیرضا رییسی با اشاره به برگزاری جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت: امروز بحثهای مختلفی در جلسه مطرح شد. با آغاز فصل سرما در اروپا و آمریکا و آسیا میزان شیوع کرونا و ابتلا به آن به صورت شتابنده بالا می رود و الان میزان مرگ و میرهای روزانه در بسیاری از کشورها به مرز هزار نفر و بیش از آن رسیده و برای اولین بار در آمریکا نیز ابتلای روزانه بیش از 180هزار مبتلا وجود داشت.

وی اضافه کرد: در کشور ما هم میزان موارد ابتلا بسیار بالا رفته و مرگ و میر هم افزایش یافته است. البته ظرفیت تستهای تشخیص کرونا از روزانه 23 هزار تست را به بیش از 40هزار تست در روز رساندیم. به همین دلیل میزان شناسایی بیماران بالاتر رفته است.

رییسی با اشاره به تاکید اعضای ستاد بر رعایت پروتکلها اضافه کرد: رییس جمهور تاکید نمودند که به سرعت باید خدمات دولت الکترونیک را توسعه دهیم و از تجمعات و ترددها جلوگیری گردد؛ چراکه این موضوع یکی از راهکارهای مهم در کنترل شیوع بیماری در سطح کشور است. همانطور که این تجربه را فروردین و اردیبهشت ماه در کشور داشتیم و همه دستگاه ها و مردم و نیروها پای کار بودند و توانستیم این بیماری را کنترل کنیم. مجددا تاکید شد که همه دستگاه ها پای کار آیند و همه نیز در این زمینه اعلام آمادگی کردند.

وی با اشاره به مصوبات امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت: هر تصمیمی که در ستاد ملی می گیرند بر این اصول راسخ است که مردم می توانند با رعایت پروتکلها و کاهش تردد و تجمعات قطعا باعث شوند که میزان شیوع بیماری پایین آید. اما هر گاه رعایت پروتکلها دچار اختلال گردد و تجمعات و مهمانی های خانگی و سفرها شکل می گیرد میزان ورودی به بیمارستانها به قدری می گردد که شاید قابل تحمل نباشد. به همین دلیل کشورها مجبور می شوند در چنین شرایطی ایجاد محدودیت هایی را انجام دهند. در این محدودیتها ما حدود سه هفته پیش 43 شهرستان را محدودیت شدید ایجاد کردیم و بعد از آن هم 46 شهرستان اعمال محدودیت شدند. نتیجه ارزیابی ها نشان می دهد محدودیت های ایجاد شده کارساز بوده و به همین دلیل طرح جامعی آماده شد و امروز مورد آنالیز نهاده شد.

وی اضافه کرد: این طرح طرحی هوشمند و پویا است و بر اساس آنالیز های وزارت بهداشت از بار بیماری و میزان بستری روزانه بیماران در شهرستانها اجرا شده است. این طرح شهرستانها را به سطح هشدارهای مختلفی در می آورد. در این زمینه سه سطح هشدار تعریف شد. سطح هشدار سه شامل شهرها و شهرستانهای قرمز، سطح هشدار دو شامل شهرها و شهرستانهای نارنجی و سطح هشدار یک شامل شهرها و شهرستانهای زرد هستند.

رییسی گفت: بر اساس این رنگ بندی ها و متناسب با هر شرایط، محدودیتهایی اعمال می گردد که می بایست به طور قطع اعمال گردد و حدود دو هفته زمان ضروری است که ارزیابی کنیم و ببینیم این اعمال محدودیت ها تا چه اندازه موثر بوده و بر اساس آن احتیاج به تمدید و تشدید و یا بالعکس احتیاج به تسهیل دارد.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا تاکید نمود: واقعیت این است که هدف در این محدودیت ها، تعطیلی کسب و کار مردم نیست ولی جاهایی مجبوریم به خاطر عدم رعایت پروتکلها و بار زیاد بیمارستان ها اعمال محدودیت کنیم. به طور مثال اگر شهرستانی در شرایط سطح هشدار سه قرار گیرد در این شرایط به جز مشاغل خیلی ضروری که مربوط به تهیه مایحتاج ضروری مردم، امنیت و سلامت می شوند، بقیه مشاغل همه تعطیل هستند. همچنین بر اساس ارزیابی های وزارت بهداشت، این تعطیلی ممکن است دو هفته یا کمتر و بیشتر طول بکشد.

وی گفت: در ارزیابی اولیه شاید بیش از 100 شهرستان مشمول محدودیتهای سطح قرمز می شوند که بیشتر مراکز استانها و از جمله تهران جزو این شرایط قرمز هستند.

رییسی گفت: در شرایط نارنجی یا سطح هشدار 2 حدود 150 شهر یا شهرستان جزو این محدوده قرار می گیرند که محدودیت های مشاغل سطح 3 و 4 در آنها اجرا می گردد که جزئیات دقیق تر به اطلاع خواهد رسید. حدود 155 شهرستان نیز در شرایط زرد قرار دارند که سطح شغلی 4 در آنها محدود خواهد شد.

رییسی تاکید نمود: این تصمیمات فقط مربوط به مشاغل نیست، در حوزه مدارس، آموزش، دانشگاه ها و مراسم های فرهنگی و مذهبی هم شامل محدودیت خواهند شد. در سطح هشدارهای ذکر شده قرمز، نارنجی و زرد آموزش ها به صورت غیر حضوری برگزار خواهد شد و مدارس و دانشگاه ها به صورت غیر حضوری خواهند بود و مراسم مذهبی و فرهنگی به مدت حدود 2 هفته فعلا محدودیت خواهند داشت و پس از آن دوباره فعالیت خواهند کرد.

وی درباره نحوه فعالیت کارکنان، اظهار کرد: اگر سطح هشدار 3 و منطقه قرمز وجود داشته باشد، حدود یک سوم کارکنان در ادارات حضور پیدا می نمایند و در سطح هشدار 2 یا نارنجی یک دوم کارکنان حضور پیدا می نمایند و در سطح یک یا زرد حدود دو سوم کارکنان حضور پیدا خواهند کرد. البته مسئولین ادارات بر اساس ضرورتی که ایجاد می گردد مشخص خواهند کرد که چه گروهی سرکار حاضر شوند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: محدودیت بعدی که ایجاد خواهد شد در ترددها خواهد بود. محدودیت ترددها نیز شامل سطح هشدار 2 و 3 است یعنی منطقه قرمز و نانجی که خودروهای بومی با پلاک بومی این شهرستان ها نمی توانند از شهر خود خارج شوند و به شهر دیگر هم نمی توانند وارد شوند و برعکس پلاک های غیر بومی هم نمی توانند وارد شهرهای قرمز و نارنجی یا با سطح هشدار 3 و 2 شوند. به دلیل ضمانت اجرایی، طرح جزییات دیگری هم دارد که اعلام خواهیم کرد.

وی درباره زمان اجرای این محدودیت ها، توضیح داد: زمان اجرا از اول آذرماه در سطح کشور خواهد بود و این یک هفته باقی مانده تا زمان اجرا به بحث آموزش و پرداختن به جزییات، اطلاع رسانی دقیق به مردم اختصاص خواهد یافت و سپس این طرح اجرا خواهد شد.

وی در انتها تاکید نمود: محدودیت ها و جرایم راه چاره نهایی نیستند و بسیار موقت خواهند بود. کار اصلی تا زمان دستیابی به واکسن و داروی موثر برای مقابله با کرونا رعایت پروتکل ها، خود مراقبتی، مراقبت از خانواده و اطرافیان، مراقبت از مشتریان و... است که ان شاالله بتوانیم با مراقبت صحیح از شر هرگونه محدودیت خلاص شویم؛ چون هرگونه محدودیت آثار و تبعاتی دارد که هرچند کوتاه باشد بسیار مهم است و اگر محدودیتی ایجاد می گردد از روی ناچاری است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1365

به "جزئیات محدودیت های جدید کرونایی از اول آذر ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات محدودیت های جدید کرونایی از اول آذر ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید