تحریم های یکجانبه جنایت علیه بشریت است

به گزارش مجله هدیه، تهران (پانا) - نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، اقدات قهریه یکجانبه همچون تحریم را غیرقانونی، غیراخلاقی، ضد انسانی و مصداق جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت دانست.

تحریم های یکجانبه جنایت علیه بشریت است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نشست مجازی بررسی آثار اقدامات یکجانبه بر مردم کشورهای هدف که به ابتکار ایران و 9 کشور دیگر برگزار شد، این مطلب را بیان کرد. وی افزود: اقدامات قهریه یکجانبه اعم از تحریم ها، غیرقانونی، غیراخلاقی و ضد انسانی است. آنها به صراحت نقض قوانین بین المللی و همچنین حقوق ابتدایی بشری است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که تحت ضربه شدید کرونا قرار گرفت، برای سال ها تحت تحریم های طولانی مدت بوده است. این اقدامات غیرقانونی، بانک ها و موسسات مالی را از تجارت و تراکنش مالی با ایران بازداشته است.

تخت روانچی افزود: ما از کشورهای غربی می شنویم که معافیت هایی درنظر گرفته شده است که در واقع آنها فقط در کاغذ هستند. پیامدهای چنین تحریم هایی به طرز شدیدی حق سلامت ایرانی ها، دسترسی آنها به داروهای ضروری، تجهیزات پزشکی، تولیدات دارویی و درمانی را مورد تهدید قرار داده است.

وی شرح داد: تحریم های یکجانبه آمریکا، اشخاص ایرانی را که تحت تاثیر بیماری و شرایط درمانی هستند، بیشتر می رنجاند. در نتیجه آن، تعداد سالانه جان باختن زنان، بچه ها و مردم بی گناه افزایش یافته است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه در عمل، تحریم ها اقشار آسیب پذیر را بیش از دیگران هدف گرفته است، گفت: تحریم ها تامین داروها و نیازهای درمانی را برای بیماران به ویژه بیماران سرطانی، پروانه ای و آنهایی که شیمی درمانی می شوند، سخت کرده است.

تخت روانچی با قرائت اظهارات یکی از بیماران ایرانی که به دلیل تحریم نتوانسته درمان لازم را دریافت کند و روز به روز بیماری او شدیدتر شده است، گفت: به خطر انداختن سلامتی دیگران به خاطر اهداف سیاسی، تنها غیرقانونی نیستند بلکه جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است که نیازمند پاسخ بین المللی است.

وی خاطرنشان کرد: ما از نظر اخلاقی مسئولیت داریم که در برابر تحریم بایستیم و بخواهیم که فوری برداشته شوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1737

به "تحریم های یکجانبه جنایت علیه بشریت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم های یکجانبه جنایت علیه بشریت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید