بایدها و نبایدها در انتخاب لباس مناسب نوزاد در تابستان

به گزارش مجله هدیه، بهترین لباس مناسب نوزاد در تابستان لباس هایی با پارچه نخی پنبه ای هستند. سرهمی (بادی) کوتاه یک مدل مناسب برای نوزاد است. برای پوشاندن لباس مناسب نوزاد در تابستان و مراقبت از او رعایت نکاتی لازم است که در ادامه به آن می پردازیم.

بایدها و نبایدها در انتخاب لباس مناسب نوزاد در تابستان

نکاتی برای پوشاندن لباس مناسب نوزاد در تابستان

گرمای بیش از حد و رطوبت بالا در تابستان برای نوزادان خطرناک است. آن ها هنوز نمی توانند درجه حرارت بدن خود را تنظیم کنند، به همین دلیل ممکن است دچار SIDS (سندروم مرگ ناگهانی نوزاد) در تابستان شوند.

به کار بستن نکات زیر به پوشاندن لباس مناسب نوزاد در تابستان کمک می کند.

لایه های لباس را کم کنید. هنگامی که دمای هوا از 24 درجه سانتی گراد بالاتر می رود، تنها یک لایه لباس برای نوزاد کافی است.

سر نوزاد را با یک کلاه نازک بپوشانید. نوزادان از طریق پا ها و سر دمای بدن شان را تنظیم می کنند. خواه هوا سرد باشد یا گرم، وجود کلاه برای محافظت سر نوزاد از تابش مستقیم آفتاب ضروری است. بنابراین، حتی در یک روز خیلی گرم هم بهتر است پا ها و سر نوزاد پوشانده شود. جوراب و کلاه های نخی بهترین انتخاب برای فصل گرما هستند.

لباس های نازک را انتخاب کنید. در روز های تابستان هوای بیرون بسیار گرم است، بهتر است از لباس های نازک و نخی (به ویژه هنگام خواب) برای نوزاد استفاده کنید. در صورت نیاز هنگام خواب یک سرهمی نازک یا کیسه خواب خنک به نوزاد بپوشانید. هنگامی که نوزادان شروع به غلت زدن می کنند دیگر نیازی به کیسه خواب ندارند. اگر نوزاد را داخل کریر یا قنداق قرار می دهید، در نظر داشته باشید که پارچه آن قابل تنفس باشد تا نوزاد دچار گرمای بیش از حد نشود.

نوزاد را در معرض نور مسقیم خورشید قرار ندهید. اگرچه FDA (سازمان غذا و داروی امریکا) استفاده از کرم ضد آفتاب را برای نوزادان زیر 6 ماه مجاز نمی داند، اما بیشتر پزشکان استفاده از کرم ضد آفتاب برای نوزادان در کلیه سنین را توصیه می کنند. در تابستان و زمستان بهتر است از قرار گرفتن نوزاد تازه متولد شده در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کنید. اگر به ساحل می روید، سایبانی برای نوزاد به همراه داشته باشید. اگر دمای هوا بالا و تابش خورشید شدید است، ساحل را به سرعت ترک کنید.

از چشمان نوزاد محافظت کنید. با استفاده از عینک آفتابی مخصوص، چشمان نوزاد را در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید، 100 ٪ محافظت کنید.

مراقب پوست ظریف نوزاد باشید. از آنجا که پوست نوزاد بسیار نازک و لطیف است، در اثر گرمای هوا و حتی اصطکاک بین پوست و پارچه لباس آسیب می بیند. در نتیجه بهتر است لباس های آزاد و فاقد مواد شیمیایی بر تن نوزاد کنید.

انواع لباس مناسب نوزاد در تابستان

زیر پوشزیرپوش پنبه ای سفید برای نوزاد کاربرد زیادی دارد. اگر دمای هوا بالا رود، می توانید با خیال راحت لباس رویی نوزاد را در بیاورید، در حالیکه زیرپوش پنبه ای بر تن اوست.

بادی (سرهمی)برای نوزاد بادی پنبه ای تهیه کنید، به گونه ای که بین پا ها قابل باز شدن باشد. این قابلیت نه تنها تعویض پوشک را آسان می کند، بلکه پوشاندن و درآوردن آن را هم راحت می کند.

در فصل تابستان، بادی هایی کوتاه بر تن نوزاد کنید تا بتواند دست ها و پاهایش را آزادانه حرکت دهد و مانع از عرق کردن نوزاد شود.

جوراب و پاپوش پنبه ایاز جوراب و پاپوش های پنبه ای ساده برای پوشاندن پا های نوزاد استفاده کنید. جوراب های نازک و سبک را انتخاب کنید تا موجب گرم شدن بیش از حد نوزاد نشوند. از پوشاندن کفش به نوزاد در تابستان خودداری کنید.

کلاههمان گونه که در بالا گفته شد، پا و سر نوزاد به او کمک می کند تا دمای بدنش را تنظیم کند. کلاه های نخی پنبه ای بهترین انتخاب برای روز های تابستان هستند.

لباس مناسب نوزاد در زمستانبه کار بستن نکات زیر کمک می کند تا در فصل سرما، لباس مناسب به تن نوزاد بپوشانید.

بهترین دستورالعمل پوشاندن لباس مناسب نوزاد در زمستان این است: تعداد لایه های لباس نوزاد بایستی یکی بیشتر از تعداد لایه های لباس هایی باشد که خودتان به تن دارید.

پوشاندن چند لایه لباس به نوزاد بهترین روش برای گرم نگه داشتن نوزاد در زمستان است، زیرا هوا در بین لایه های لباس گیر می افتد و نقش عایق را بازی می کند. لباس های نازک نخی بهترین گزینه اند. یک لباس بادی سرهمی برای اولین لایه انتخاب کنید. سپس به اندازه مورد نیاز لایه های لباس را بیافزایید (برای نمونه پیراهن آستین بلند، شلوار یا ژاکت و کاپشن در صورتی هوا خیلی سرد باشد).

نوزاد را کاملا بپوشانید. نوزاد را به طور کامل از سر تا انگشتان پا بپوشانید. در صورت نیاز دستکش، جوراب ضخیم و چکمه را از قلم نیاندازید.

همیشه یک پتو به همراه داشته باشید. اگر با کالسکه بیرون می روید، حتما پتو به همراه داشته باشید، هم چنین کاور بارانی هم در روز های زمستان مورد نیاز می شود.

هنگام نشستن در صندلی ماشین، کاپشن نوزاد را در بیاورید. کت، کاپشن و لباس های خیلی حجیم هنگام نشستن در صندلی ماشین موجب پایین آوردن ایمنی آن می شوند. ممکن است کمربند به درستی بسته نشود و در صورت بروز حادثه ایمنی کودک را حفظ نکند. نگران سرما نباشید، او هنوز هم چندین لایه لباس و کلاه و دستکش به تن دارد.

از گرم کردن بیش از حد نوزاد بپرهیزید. پوشاندن لایه های متعدد لباس به نوزاد (لباس گرم به همراه پتو) موجب گرم شدن بیش از حد نوزاد می شود و او را در معرض خطر SIDS (سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) قرار می دهد.

هنگامی که از بیرون وارد خانه می شوید، بلافاصله لباس های نوزاد را کم کنید (حتی اگر او خواب باشد!).

دمای اتاق را خنک نگه دارید. فرقی نمی کند زمستان باشد یا تابستان، دمای اتاق خواب نوزاد بایستی در حدود 20 تا 22 درجه سانتی گراد باشد. برای اطمینان از راحتی نوزاد، گردن او را لمس کنید و بررسی کنید که بیش از حد عرق نکرده نباشد. افزودن اندکی رطوبت (بخور سرد) هم هوای اتاق نوزاد را مطلوب می کند.

ترجیحا از پتو در شب استفاده نکنید. به اندازه کافی لباس گرم بر تن نوزاد بپوشانید که نیازی به پتو نداشته باشد. افتادن پتو بر سر نوزاد خطر SIDS را افزایش می دهد.

نحوه لباس پوشاندن به نوزاد در هوای گرم یا سردهنگامی که دمای هوا معتدل است، از قانون لایه های لباس (تعداد لایه های لباس نوزاد یکی بیشتر از تعداد لایه های لباس شما) استفاده کنید. همچنین مراقب باشید که لباس های نوزاد همیشه همیشه خشک باشد، زیرا لباس مرطوب یا خیس در هوای کمی سرد (حدود 5 درجه سانتی گراد بالای صفر) موجب هیپوترمی می شود. هیپوترمی یا سرمازدگی کاهش دمای طبیعی بدن است که برای نوزادان بسیار خطرناک است. هنگامی که خارج از منزل هستید، خشک بودن پوشک نوزاد را مرتبا بررسی کنید و در صورت خیس بودن به سرعت عوض کنید. افزون بر این هنگامی که نوزاد در صندلی ماشین یا کالسکه نشسته است، فارغ از اینکه دمای هوا چند درجه است، با استفاده از کلاه، عینک آفتابی یا سایبان او را از تابش مستقیم آفتاب محافظت کنید.

دمای مناسب برای نوزادفارغ از اینکه دمای هوا چند درجه است، دمای بدن نوزاد بایستی بین 36.5 تا 37.5 باشد. اندازه گیری دمای بدن از مقعد دقیق تر است. هنگامی که دمای بدن خارج از محدوده طبیعی است، ممکن است نشانه ای از بیماری باشد. چه تابستان باشد و چه زمستان، دمای اتاق نوزاد باید بین 20 تا 22 درجه سانتی گراد باشد. اگر نوزاد نارس متولد شده، بهتر است دمای محیط 23 درجه سانتی گراد باشد.

در صورت گرم شدن بیش از حد محیط، خطر ابتلا به SIDS افزایش می یابد. اگر محیط خیلی سرد باشد، احتمال هیپوترمی بالا می رود.

هنگامی که نوزاد بیمار است و تب دارد، لباس های نازک تر با پارچه آکریلیک بر تن او بپوشانید.

نشانه های گرمی یا سردی بیش از حد نوزادهنگامی که نوزاد بیش از حد گرم می شود، رنگ پوستش بر افروخته می شود، عرق می کند و نفس نفس می زند. گرمای بیش از حد نوزاد موجب بی قراری و تحریک پذیری شده و در موارد شدیدتر منجر به شوک گرمایی می شود. اگر نوزاد گرمش است، لباس هایش را کم کنید. اگر دمای بدن نوزاد به سرعت پایین نیامد، به اورژانس پزشکی مراجعه کنید.

سرمای زیاد موجب بی حسی و هیپو ترمی در نوزاد می شود. در صورت بیهوشی یا عدم پاسخگویی نوزاد به سرعت به پزشک مراجعه کنید. اگر نوزاد از سرما یخ زده باشد، ناحیه آسیب دیده به رنگ سفید یا خاکستری در می آید و تاول می زند. این شرایط اورژانسی است و بایستی بلافاصله به پزشک یا اورژانس مراجعه شود.

جمع بندیبهترین انتخاب برای لباس نوزاد، لباس های نخی پنبه ای هستند.

لباس سرهمی کوتاه (بادی) لباس مناسب نوزاد در تابستان است.

استفاده از جوراب و کلاه نخی نازک هم در تابستان توصیه می شود.

برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید، از آفتابگیر و عینک آفتابی استفاده کنید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1892

به "بایدها و نبایدها در انتخاب لباس مناسب نوزاد در تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدها در انتخاب لباس مناسب نوزاد در تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید