5 عادت اشتباه در وعده صبحانه را بشناسید

به گزارش مجله هدیه، بار ها شنیده ایم که صبحانه مهم ترین وعده غذایی روزانه است و تاثیر مهمی در حفظ تناسب اندام و پیشگیری از بیماری های مختلف نظیر دیابت دارد. اما باید دانست که هر نوع صبحانه ای این ارزش غذایی را ندارد و بعضی عادت های اشتباه در این زمینه مانع بهره مندی فواید صبحانه خواهند بود. در ادامه به عادت های اشتباهمان هنگام وعده صبحانه اشاره می کنیم:

5 عادت اشتباه در وعده صبحانه را بشناسید

با آرامش صبحانه نمی خورید

گاهی ناگزیر به خوردن یک ساندویچ در مسیر راه یا بیسکوئیت در محل کار خواهید بود. در حالی که مطالعات نشان می دهد افرادی که در آرامش صبحانه می خورند، مقدار کالری کمتری نسبت به کسانی که حین راه رفتن یا انجام کار دیگری صبحانه می خورند، دریافت می کنند. همچنین، جویدن ناکافی نیز می تواند زمینه ساز مسائل گوارشی شود.

مصرف ناکافی فیبر ها

مصرف مقدار زیادی از خوراکی های شیرین باعث می شود احساس گرسنگی یک تا دو ساعت پس از صرف صبحانه به وجود آید. علت این است که قند خون به سرعت در زمان صبحانه بالا می رود و سپس خیلی سریع نیز افت می کند. خوراکی های حاوی قند های ساده مانند شیرینی جات و غلات تصفیه شده هضم سریعی دارند و انرژی را برای مدت کوتاهی تامین می کنند. اما فیبر ها که غلات سبوس دار و سبزیجات سرشار از آن ها هستند تاثیر معکوسی دارند. فیبر ها در معده حجم پیدا می کنند و هضم آهسته ای دارند که در نتیجه منجر به افزایش احساس سیری می شوند. فیبر ها همچنین در تعادل باکتری های مفید روده (فلور روده ای) و کاهش خطر دیابت موثرند و حتی بعضی مطالعات نشان می دهد که در پیشگیری از سرطان کولون نقش دارند.

مصرف ناکافی پروتئین

علاوه بر فیبرها، پروتئین ها نیز احساس سیری را افزایش می دهند و مانع احساس ضعف می شوند. از همین رو گنجاندن منابع پروتئینی در وعده صبحانه اهمیت دارد. املت همراه با نان سبوس دار برای تامین این نیاز بدن ایده آل است. البته می توان از انواع مغز ها مانند گردو و دانه های چیا نیز استفاده کرد. در صورت کمبود وقت، اسموتی های حاوی مغز و لبنیات نیز انتخاب خوبی هستند.

حذف چربی ها

تاثیر چربی ها در افزایش وزن باور رایجی است، اما این نکته در مورد چربی های ناسالم و مصرف زیاد خوراکی های چرب صدق می کند. در واقع، منابع چربی های مفید باید مانند کربوهیدرات های پیچیده و پروتئین در رژیم غذایی گنجانده شوند. گردو، دیگر مغز ها و ماست منابع چربی های خوب برای صبحانه هستند. این گروه از خوراکی ها احساس سیری طولانی تری ایجاد می کنند و مانع ریزه خوری و تمایل به خوراکی های شیرین می شوند.

صبحانه خیلی مختصر

صبحانه باید تامین کننده انرژی مورد نیاز بدن برای ابتدای روز باشد. زمانی که صبحانه کامل میل شود، احتمال پرخوری در طول روز و به خصوص ناهار کم می شود. خوراکی های مغذی سرشار از پروتئین ها و چربی های سالم متابولیسم بدن را تحریک می کنند و پس از چند ساعت گرسنگی شبانه، توان بدن برای انجام فعالیت های روزانه را افزایش می دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 7 دی 1401 بروزرسانی: 7 دی 1401 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 2229

به "5 عادت اشتباه در وعده صبحانه را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 عادت اشتباه در وعده صبحانه را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید