یکی ازبرنامه های مهم ما ساماندهی صیدوصیادی مسئوولانه با نگاه حفظ محیط زیست وذخایر با ارزش آبزیان است

به گزارش مجله هدیه، خبرگزاری خبرنگاران- خون میرزایی معاون رییس سازمان شیلات ایران تاکیدکرد: یکی ازبرنامه های مهم ما ساماندهی صیدوصیادی مسئوولانه با نگاه حفظ محیط زیست وذخایر با ارزش آبزیان است.

یکی ازبرنامه های مهم ما ساماندهی صیدوصیادی مسئوولانه با نگاه حفظ محیط زیست وذخایر با ارزش آبزیان است

خبرگزاری خبرنگاران- نبی الله خون میرزایی رییس سازمان شیلات ایران گفت: تقویت مشاغل خُرد با رویکرد حفاظت از محیط زیست و تشکیل زنجیره ارزش در بخش صید و صیادی و آبزی پروری با هدف مالی کردن این فعالیت ها در دستور کار سازمان قرار گرفته است .

به گزارش خبرنگاراریادفترمازندران درشهرستان بابلسر: نبی الله خون میرزایی در حاشیه وبینار گرامیداشت روز جهانی شیلات که با حضور کارشناسان، دانشگاهیان،بخش تحقیقات شیلاتی و بهره برداران و بعلاوه کارشناسان شیلات مازندران با شعار توسعه آبزی پروری و حمایت از صید خرد برگزار گردید، اضافه نمود: سال جاری از سوی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) سال جهانی شیلات با عنوان حمایت از مشاغل خرد شیلاتی و با تمرکز بر فعالیت های آبزی پروری معیشتی و صیادی خرد نامگذاری شده و ما برای تقویت این مشاغل، برطرف موانع فراوری و پایداری آن برنامه ریزی می کنیم .

خون میرزایی خاطرنشان ساخت: سازمان ملل متحد در زمینه کشاورزی، برنامه توسعه روستایی خود را بر سه رکن تامین امنیت غذایی، ایجاد اشتغال و درآمدزایی در منطقه ها روستایی برای ریشه کن کردن فقر در این منطقه ها و حفظ منابع طبیعی و محیط زیست پایدار نموده است .

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مشاغل خرد شیلاتی در حوزه صید و صیادی شامل فعالیت در رده های قایق و لنج می گردد، گفت: در حال حاضر از ناوگان 11 هزار و 539 فروندی صیادی، بیش از 11 هزار و 400 فروند در رده قایق و لنج فعالیت می نمایند .

اودرادامه اضافه نمود: حدود هشت هزار فروند قایق و سه هزار و 480 فروند لنج صیادی در آب های کشور فعالیت می نمایند که از 715 هزار تن صید کشور حدود 681 هزار تن معادل حدود 95 در کل صید را به خود اختصاص می دهند .

معاون وزیرجهادکشاورزی اظهارداشت: در کشور بیش از 136 هزار نفر معادل حدود 97.8 درصد از کل شاغلان در حوزه صیادی در رده های قایق و لنج مشغول به کارند .

اوتوضیح داد: یکی از برنامه های ما ساماندهی صیادی و صید و صیادی مسوولانه با نگاه حفظ محیط زیست و حفظ ذخایر آبی است .

وی بااشاره به اینکه فعالیت قایق های بی هویت که بدون مجوز صید فعالیت می نمایند، مهمترین دغدغه ما و جامعه صیادی در نوار ساحلی به ویژه در آب های جنوبی کشور هستند، اضافه نمود: در حال حاضر بیش از 20 هزار قایق بدون مجوز مشغول صید هستند که باید ساماندهی شوند .

رییس سازمان شیلات ایران توضیح داد: بر اساس گزارش های موسسه تحقیقات علوم شیلاتی، ذخایر آبزیان به دلیل بهره برداری بیش از حد در معرض آسیب هستند و رویکرد سازمان شیلات در مشاغل خُرد، بهره برداری مناسب و پاسداری و حفاظت از ذخایر آبی است .

خون میرزایی بازسازی ذخایر، ارتقای سطح مهارت صیادان، آموزش و ترویج روش های نوین صیادی، ارایه تسهیلات و ارتقای سطح مسولیت پذیری و صید مسولانه را از جمله روینمودهااین سازمان برشمرد .

وی درباره آبزی پروری خُرد نیز گفت: از 553 هزار تن فراوری در بخش آبزی پروری، بیش از 60 هزار تن معادل حدود 11 درصد مربوط به آبزی پروری خرد است .

معاون وزیرجهادکشاورزی خاطرنشان ساخت: آبزی پروری خرد باید با احداث و ترویج مزارع الگویی در منطقه ها مختلف کشور و انتقال دانش و فناوری توسعه پیدا کند و ضروری است این مزارع برای دریافت تسهیلات بانکی و سایر حمایت ها، شناسنامه دار شوند .

خون میرزایی گفت: سال گذشته در حوزه فراوری در بخش آبزی پروری حدود 92.5 درصد هدف برنامه ششم توسعه محقق شد، اما سال جاری آبزی پروری تحت تاثیر خشکسالی و کرونا خواهد بود .

وی اضافه نمود:مجموع فراوریات شیلاتی کشور در سال 1399 از محل صید در آب های جنوب و شمال کشور و بعلاوه از محل آبزی پروری به بیش از یک میلیون و 222 هزار تن رسید .

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 9 دی 1400 بروزرسانی: 9 دی 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1957

به "یکی ازبرنامه های مهم ما ساماندهی صیدوصیادی مسئوولانه با نگاه حفظ محیط زیست وذخایر با ارزش آبزیان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یکی ازبرنامه های مهم ما ساماندهی صیدوصیادی مسئوولانه با نگاه حفظ محیط زیست وذخایر با ارزش آبزیان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید