کشف گونه جدید ویروس ایدز برای نخستین بار پس از دو دهه

به گزارش مجله هدیه، پژوهشگران آمریکایی برای نخستین بار پس از تقریباً بیست سال گونه جدیدی از ویروس اچ آی وی عامل بیماری ایدز را کشف کرده اند.

کشف گونه جدید ویروس ایدز برای نخستین بار پس از دو دهه

به گزارش مجله هدیه به نقل از یواس تودی، گروهی از پژوهشگران در آزمایشگاه های ابوت در دانشگاه میسوری آمریکا نتایج یک بررسی در ژورنال نشانگان های نقص ایمنی اکتسابی منتشر کرده اند که کشف نخستین گونه جدید از اچ آی وی از سال 2000 تاکنون را ثابت می کند.

این گونه جدید اچ آی وی را در زیر نوع L در گروه M ویروس اچ آی وی- 1 رده بندی کرده اند.

دو نوع عمده اچ آی وی وجود دارد: اچ آی وی- 1 و اچ آی وی - 2.

اچ آی وی- 1 خودش دارای انواع متعددی است: گروه M اچ آی وی- 1 که منشأ آن به جمهوری دموکراتیک کنگو بازمی گردد، گونه ای است که به همه گیری جهانی اچ آی وی انجامید.

نمونه های جدا شده زیر نوع L گروه M برای نخستین بار در سال 1983 در جمهوری دموکراتیک کنگو و بار دیگر در سال 1990 شناسایی شدند. یک نمونه سوم که در سال 2001 یافت شد، اساس بررسی فعلی است. اما پژوهشگران تا امسال نتوانسته بودند که توالی ژنتیکی ژنوم این ویروس را شناسایی کنند و آن را به عنوان زیر نوعی از اچ آی وی رده بندی کنند.

به گفته این پژوهشگران یافتن انواع جدید ویروس اچ آی وی مانند جستجوی سوزن در کاهدان است. آنان می گویند این کشف علمی می تواند به جلوگیری از همه گیری های جهانی جدید ویروس ایدز کمک کند.

این پژوهشگران می گویند شیوع احتمالی زیر نوع L ویروس اچ آی وی چندان زیاد نیست و احتمالاً گسترش چندانی پیدا نخواهد کرد. اما شناسایی اشکال جدید ویروس ایدز که در نتیجه جهش های ژنتیکی در طول زمان به وجود می آیند، مفید است. به خصوص درمان های موجود ضد ایدز باید بر ضد این گونه جدید هم مؤثر باشند.

به گفته کارشناسان کشف این گونه جدید ویروس ایدز به ما یادآوری می کند که باید به طور مداوم این ویروس در حال تغییر را تحت نظر داشته باشیم و از آخرین پیشرفت های فنّاورانه برای پایش تکامل آن استفاده کنیم.

  • فیلم | چطور آزمایش سریع اچ آی وی را انجام می دهند؟

  • ٰراه انتقال ویروس ایدز در ایران به روش آمیزشی تغییر می کند
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 597

به "کشف گونه جدید ویروس ایدز برای نخستین بار پس از دو دهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف گونه جدید ویروس ایدز برای نخستین بار پس از دو دهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید