پس از مسمومیت غذایی چه باید بخوریم؟

به گزارش مجله هدیه، بیماری ناشی از غذا که بیشتر به آن مسمومیت غذایی گفته می گردد، نتیجه خوردن غذای آلوده، فاسد یا سمی است.

پس از مسمومیت غذایی چه باید بخوریم؟

به گزارش ، به نقل از پایگاه Medical News Today، برترین خوراک پس از مسمومیت غذایی، غذا های ملایمی است که معده را اذیت نمی نماید. نوشیدنی های خالصی که به آب رسانی به بدن فرد یاری نموده و به فرایند بهبودی پس از مسمومیت غذایی یاری می نماید.

مسمومیت غذایی زمانی رخ می دهد که فرد غذایی آلوده و یا پخته نشده همراه با میکروب هایی نظیر کامپیلوباکتر، اشریشیا کلی، نوروویروس، سالمونلا و یا ویبریو مصرف کند.

زمانی که فردی این چنین غذا هایی را بخورد، حالت هایی نظیر تهوع، استفراغ، اسهال، گرفتگی معده و سر درد را تجربه می نماید. این علائم می تواند آرام نگه داشتن معده برای عدم قی کردن غذا را سخت کند.

به محض آنکه فرد احساسی بهتر داشته باشد، ممکن است بار دیگر بخواهد غذا هایی را مصرف کند که انرژی وی را بازگرداند.

زمانی که فرد پس از یک دوره مسمومیت غذایی، غذایی را مصرف می نماید، هدف آن است که غذایی را بخورد که گوارش آن راحت باشد. این مسأله ممکن است بدین معنا باشد که فرد از یک رژیم غذایی پیروی کند، که به رژیم غذایی برات شناخته می گردد. رژیم BRAT یک رژیم غذایی برای افرادی است که دچار استفراغ یا اسهال شده اند. این رژیم شامل موز، برنج، پوره سیب و نان تست است.

به نظر می رسد که این رژیم، رژیم غذایی مناسبی باشد زیرا چهار ماده غذایی طعمی ملایم داشته و نشاسته فراوانی دارد. این مواد سبب چسبندگی مدفوع شده و موارد اسهال را کاهش می دهند.

اگرچه تحقیقات کافی برای موثر بودن رژیم غذایی برات وجود ندارد؛ اما بعضی شواهد نشان می دهد موز سبز و هم برنج منابع غذایی مفیدی برای بچه هایی هستند که اسهال دارند.

موز در رژیم غذایی برات دارای مقدار فراوانی پتاسیم است که ممکن است به جایگزینی الکترولیت های از دست رفته یاری کند.

سایر غذا های مفید برای دفع اسهال

بلغور جو دوسر کم شکر

سیب زمینی ساده

تردک های نمکی (کراکر نمکی)

مرغ پوخته بدون پوست

بوقلمون

این غذا ها هم برای مصرف مناسب هستند؛ چرا که نرم و دارای نشاسته بوده و حاوی مواد مغذی هستند. هرچه بیماری بیشتر طول بکشد، پروتئین بیشتری فرد برای فرایند بهبود احتیاج دارد. به محض اینکه معده فردی بتواند این غذا های ملایم را تحمل کند، فرد باید بتواند ظرف 24 تا 48 ساعت به رژیم غذایی عادی خود بازگردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1822

به "پس از مسمومیت غذایی چه باید بخوریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پس از مسمومیت غذایی چه باید بخوریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید