پاسخ حقوق بشری به تبریک بلینکن برای ماه رمضان؛ میلیون ها مسلمان را آواره کردید

به گزارش مجله هدیه، یک سازمان حقوق بشری پیغام وزیر خارجه آمریکا به مناسبت شروع ماه مبارک رمضان را به باد انتقاد گرفت و اقدامهای تروریستی این کشور را به وی یاد آور شد.

پاسخ حقوق بشری به تبریک بلینکن برای ماه رمضان؛ میلیون ها مسلمان را آواره کردید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به دنبال پیغام آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان در اقصی نقاط دنیا، یک سازمان حقوق بشری روز سه شنبه واکنش نشان داد.

سازمان دیدبان حقوق بشر در واکنش به پیغام آنتونی بلنیکن، وزیر خارجه آمریکا در این زمینه و در توییتی نوشت: یادآوری؛ از زمان آغازجنگ علیه تروریسم دنیای از سوی ایالات متحده و از سال 2001 ، تا به امروز 59 میلیون نفر که بیشتر آنها مسلمان هستند، آواره شده اند.

نتایج یک تحقیق در آمریکا نیز نشان داد جنگ هایی که آمریکا از قریب دو دهه پیش به بهانه مبارزه با تروریسم آغاز نموده، هزینه های اقتصادی و جانی هنگفتی هم برای آمریکا و هم برای کشورها هدف، به بار آورده است.

بر اساس این مطالعه که در قالب پروژه هزینه های جنگ دانشگاه براون انجام گرفت، در جریان این جنگ ها دستکم 801,000 نفر جان خود را از دست داده اند، که حدود نیمی از آن ها غیرنظامی بوده اند. این جنگ ها همچنین 6.4 تریلیون دلار هزینه بر جای گذاشته است.

در این پروژه آمده است که بیش از 21 میلیون نفر در سراسر خاورمیانه به واسطه این جنگ ها، از خانه های خود آواره شده اند. محققان این پروژه نوشتند که جنگ علیه تروریسم که از چهار کشور افغانستان، عراق، سوریه و پاکستان آغاز شده بود، اکنون به 80 کشور بسط یافته و به یک جنگ دنیای بدل شده است. در این مطالعه هشدار داده شد که هرچه این جنگ بیشتر ادامه یابد، هزینه های اقتصادی و جانی آن نیز به مراتب بیشتر خواهد شد.

آمریکا در سال 2001 میلادی و پس از حملات یازده سپتامبر به برج های مرکز تجارت دنیای نیویورک، به بهانه مقابله با القاعده و دیگر گروه های تروریستی، ابتدا به افغانستان و دو سال بعد به عراق حمله کرد. جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا پس از این دو حمله، مدعی شد که آمریکا در نبرد با تروریسم پیروز شده و مأموریت صورت گرفته است. با این وجود، با گذشت 18 سال، آمریکا همچنان هم در عراق و هم در افغانستان حضور نظامی دارد و چشم اندازی هم برای سرانجام این جنگ ها وجود ندارد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1649

به "پاسخ حقوق بشری به تبریک بلینکن برای ماه رمضان؛ میلیون ها مسلمان را آواره کردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ حقوق بشری به تبریک بلینکن برای ماه رمضان؛ میلیون ها مسلمان را آواره کردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید