مقام آمریکایی مدعی شد؛ ابزارهای دیگری برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران داریم

به گزارش مجله هدیه، مشاور امنیت ملی آمریکا مدعی شد که اگر روسیه و چین قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران را وتو کنند، واشنگتن ابزارهای دیگری برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران در اختیار دارد.

مقام آمریکایی مدعی شد؛ ابزارهای دیگری برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران داریم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از ریانووستی، رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه در یک نشست خبری مدعی شد که حتی اگر روسیه و چین قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران را وتو کنند، آمریکا می تواند از ابزارهای دیگری برای دستیابی به هدف خود استفاده کند.

مشاور امنیت ملی آمریکا در خصوص احتمال وتو شدن قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران در شورای امنیت توسط روسیه و چین گفت: امیدوارم که آنها این کار را نکنند. فکر نمی کنم کشورهای زیادی در جهان باشند که بخواهند ایران موشک های بالستیک میان برد، تانک های پیشرفته و هواپیماهای جنگنده نسل چهارم و پنجم وارد کند. من فکر نمی کنم که این اتفاق برای هیچ کس در منطقه خوشایند باشد.

وی در ادامه مدعی شد: این [برداشته شدن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران] برای هیچ کس در جهان خوب نیست و روس ها و چینی ها هم این را می دانند. امیدوارم که آنها به قطعنامه ما رأی مثبت یا ممتنع بدهند تا از ارسال چنین سلاح های پیشرفته ای به ایران جلوگیری کنند. اگر این این اتفاق رخ ندهد، ما ابزارهای دیگری نیز [برای تمدید تحریم ها] در اختیار داریم.

اواسط خردادماه سال جاری کلی کرافت کننده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت که پیش نویس قطعنامه ای را که خواستار تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران است را میان اعضای شورای امنیت از جمله روسیه توزیع کرده است.

کننده آمریکا گفت که او می خواهد ابتدا با سفرای کشورها صحبت کرده تا اطمینان حاصل کند که همه می دانند که شورای امنیت سازمان ملل اجازه نخواهد داد این ممنوعیت ها در ماه اکتبر به خاتمه برسند.

برای تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد باید دست کم 9 کشور عضو شورای امنیت با آن موافقت کنند و در عین حال قطعنامه از سوی هیچ یک از اعضای دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه) وتو نشود.

هفته گذشته در آستانه برگزاری نشست مجازی شورای امنیت برای بررسی قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران، چند دیپلمات غربی در مصاحبه با نشریه آمریکایی فارن پالیسی گفتند که قطعنامه پیشنهادی آمریکا برخلاف تبلیغات دولت ترامپ از حمایت کافی در شورای امنیت برخوردار نیست و احتمالاً این قطعنامه حتی بدون در نظر دریافت وتوی آن از سوی روسیه و چین، به تصویب نخواهد رسید.

در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره مسائل مرتبط با ایران (برجام، قطعنامه 2231 و تحریم تسلیحاتی) کنندگان روسیه و چین قاطعانه علیه قطعنامه پیشنهادی آمریکا موضع گیری کردند و حتی کنندگان چندین کشور متحد آمریا نیز برخلاف انتظار مقامات واشنگتن از حمایت صریح از این قطعنامه امتناع ورزیدند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1160

به "مقام آمریکایی مدعی شد؛ ابزارهای دیگری برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام آمریکایی مدعی شد؛ ابزارهای دیگری برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید