اهرم های فشار جدید آمریکا برای جلب همکاری اروپا علیه ایران

به گزارش مجله هدیه، یک رسانه آمریکایی گزارش داده دولت این کشور به دنبال آن است با استفاده از اهرم های فشار جدید کشورهای اروپایی را به همکاری برای توسعه تحریم ها علیه ایران وادار کند.

اهرم های فشار جدید آمریکا برای جلب همکاری اروپا علیه ایران

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، یک رسانه نزدیک به جریان نومحافظه کار در آمریکا مدعی شده دولت آمریکا در حال آنالیز چندین گزینه برای واکنش نشان دادن به اقدام کشورهای اروپایی در عدم همراهی با کوشش های واشنگتن ضد تهران است.

پایگاه واشنگتن فری بیکن به نقل از مقام های آمریکایی مدعی شده دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ ممکن است بخواهد از اولویت های دیپلماتیک کشورهای اروپایی که اخیراً درخواست ایالات متحده برای توسعه تحریم ها علیه ایران را رد نموده اند به عنوان اهرمی برای تحت فشار قرار دادن آنها استفاده کند.

رسانه آمریکایی مدعی شده دیپلمات های آمریکایی در کوششند متحدان اروپایی را به فاصله دریافت از ایران و متحدانش، روسیه و چین وادار نمایند.

منابعی که با فری بیکن گفت وگو نموده اند بعضی از اولویت های کشورهای اروپایی را که دولت ترامپ می تواند از آنها به عنوان اهرم فشار استفاده کند تشریح نموده اند. آنها به عنوان مثال از توافق تجاری مورد درخواست دولت انگلیس، درخواست فرانسه برای افزایش همکاری ها در لبنان و مواردی که آلمان ها برای احیای روابط با واشنگتن طلب نموده اند به عنوان این اهرم های فشار بالقوه نام برده اند.

کشورهای اروپایی در رأی گیری ماه پیش به قطعنامه آمریکا که خواهان تمدید محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران رأی ممتنع دادند.

این قطعنامه به تصویب نرسید و اروپایی ها اکنون می گویند با دیگر طرح آمریکا برای بازگرداندن تمامی تحریم های بین المللی علیه ایران مخالف هستند.

دولت آمریکا روز پنجشنبه (21 اوت/30 مرداد) با ارائه نامه ای به رئیس شورای امنیت رسماً این شورا را از خواست خود برای بازگرداندن تمامی تحریم های بین المللی علیه ایران آگاه کرد.

آمریکا در این نامه ایران را به نقض اساسی تعهداتش در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) متهم نموده است.

چنانچه آمریکا از برجام خارج نشده بود، این نامه، فرایند 30 روزه ای را شروع می کرد که می توانست به بازگشت اتوماتیک تحریم سازمان ملل علیه ایران منجر گردد.

آن حالت، تمامی تحریم های سازمان ملل نیمه شب 20 سپتامبر به وقت گرینویچ (برابر با 04:31 بامداد 30 شهریورماه) علیه ایران از سر گرفته می شدند. این تاریخ، چند روز قبل از سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

با این حال، آمریکا اردیبهشت سال 1397 به مشارکتش در برجام پایان داده و طبق گفته اعضای شورای امنیت نمی تواند از حقوق تصریح شده در این توافق و متن قطعنامه صادرشده برای تأیید آن استفاده کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1233

به "اهرم های فشار جدید آمریکا برای جلب همکاری اروپا علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهرم های فشار جدید آمریکا برای جلب همکاری اروپا علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید