تور گرجستان ارزان: حقایق جالب در خصوص تفلیس، مرکز گرجستان

به گزارش مجله هدیه، تفلیس مرکز و بزرگ ترین شهر گرجستان و شرق اروپا است که در دو طرف رود متکواری قرار گرفته است و جمعیتی حدود 5.2 میلیون نفر در آن زندگی می نمایند.

تور گرجستان ارزان: حقایق جالب در خصوص تفلیس، مرکز گرجستان

با ما سفر کنید و با تور گرجستان ارزان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

گرجستان یکی از زیباترین و مجذوب نماینده ترین مقاصدی است که هر جهانگرد می تواند برای سفر خود انتخاب کند. طبیعت زیبا در کنار تاریخ غنی این کشور را به یکی از زیباترین کشورها تبدیل نموده است. تفلیس مرکز و یکی از جاهای دیدنی گرجستان تمام زیبایی هایی که یک جهانگرد انتظار دارد را در دل خود جای داده است.

تفلیس این کلان شهر بزرگ بزرگ ترین شهر قفقاز و دقیقا در مرکز قفقاز است. تفلیس سالانه میزبان همایش ها و نشست های متعددی است که این شهر در شرق اروپا را مطرح و نام آن را زبانزد در جهان نموده است. تاریخ پرفراز و نشیب تفلیس را می توان از معماری آن درک کرد که ترکیبی از معماری قرون وسطی، معماری نوکلاسیک و معماری استالینیست است.

تفلیس در طول تاریخ سکونتگاه مردم مختلفی با نژاد، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده است، ولی امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدکس شرقی به شمار میرود.

نام تفلیس در زبان گرجی، تبیلیسی است که از واژه تبیلی به معنای گرم مشتق شده است. از آنجایی که تفلیس یکی از مراکز مهم فرهنگی اسلام به شما می آمد، با نام عربی خود یعنی تفلیس یا طفلیس مشهور شد، البته در زبان فارسی این شهر تفلیس نوشته و خوانده می گردد. به خواسته دولت گرجستان دستور تغییر نام این شهر به نام اصلی آن داده شد، ولی هنوز هم در کشورهایی مثل ایران، ترکیه، آلمان، قزاقستان و کشورهای عربی این شهر تفلیس خوانده می گردد.

در این مطلب به سراغ حقایق جالب در رابطه با شهر تفلیس رفته ایم، با ما همراه باشید:

1. تفلیس در هزاره چهارم تا سوم پیش از میلاد مسکونی شد، برای اولین بار در سالنامه قرن چهارم میلادی از تفلیس به عنوان قلعه-شهر نام برده شد.

2. تفلیس قدیمی از چهار بخش تشکیل می شد که سه بخش آن در ساحل راست کر واقع شده بود که در ساحل رود از شمال به جنوب و به شمال غربی-جنوب شرقی انحنا پیدا نموده است.

3. حمام های قدیمی در سطح شهر تفلیس قرار گرفته است که با هر حمام قدیمی که تا به امروز دیده اید، فرق دارد. به علت اشباع گوگرد و بعضی مواد معدنی در آب این شهر، آب تمام حمام های قدیمی درصد قابل توجهی گوگرد در خود دارد، به همین علت است که در بسیاری از محل های قدیمی تفلیس بویی شبیه به تخم مرغ گندیده به مشام می رسد.

4. همان طور که پیش تر اشاره کردیم، معنای واژه تفلیس یا همان تبلیس به زبان گرجی، واژه گرم است. بر اساس افسانه هایی روزی واختانگ یکم بنیان گذار تفلیس در حال شکار بوده است و چشمش به گونه ای نادر از پرندگان می افتد، او پرنده را با تیر شکار نمی نماید، بلکه او را اسیر می نماید و زنده در بخارآب می اندازد و به مقدار ای آب را گرم می نماید تا پرنده از گرما می میرد. بعضی معتقد هستند به همین علت نام این شهر تفلیس، به معنای گرم است.

5. به مدت 400 سال مرکز گرجستان شهر منطقه عرب نشین تفلیس با نام امارت تفلیس بود، امروز به وضوح می توان تأثیر فرهنگ و هنر اسلامی را در بخش هایی از تفلیس دید.

6. در سال 2005 یکی از خیابان های تفلیس بانام ملانکاجا به خیابان جرج دبلیو بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا تغییر کرد. به همین علت در آن سال جرج بوش از تفلیس بازدید کرد.

7. تفلیس برخلاف بسیاری از شهرهای گرجستان سیستم مرکزی گرمایش آب در سطح معماری شهری و ساختمان ها ندارد. بسیاری از ساکنان از بخاری های برقی یا گازی برای گرمایش استفاده می نمایند. به همین علت ساکنان شهر برای حمام کردن زمان بسیاری را در حمام صرف می نمایند.

8. سوار شدن در آسانسور در تفلیس رایگان نیست! بله درست شنیده اید، برای استفاده از آسانسور در آپارتمان های شهر تفلیس باید همواره در جیب خود سکه داشته باشید. اگر سوار آسانسور شوید و سکه ای پرداخت نکنید، آسانسور به هیچ وجه تکان نمی خورد؛ هزینه هر بار بالا و پایین رفتن از آسانسورهای تفلیس 3 تا 5 سنت است.

9. سیگار کشیدن در میان خانواده ها در شهر تفلیس و کشور گرجستان بد نیست و بسیاری از خانواده های قدیمی در این شهر سیگار کشیدن را معیاری برای سنجش افراد می دانند.

10. زبان گرجی، زبانی بسیار خاص است. در این زبان حروف بزرگ دیده نمی گردد. در واقع زبان گرجی را می توان تلفیقی از زبان روسی و زبان انگلیسی دانست که املای آن کمی ریزتر از زبان انگلیسی است. در زبان کهن گرجی، برای تفکیک زن و مرد ضمیر مجزایی وجود نداشت. زبان گرجی را می توان زبانی سخت با قوانینی پیچیده خواند که در این دستور زبان برای یک کلمه 8 معنا و مفهوم مجزا یافت می گردد!

11. مساحت شهر تفلیس برابر با 280 کیلومتر مربع است که کمی از منچستر هم بزرگ تر است.

12. قلعه ناریکالا، قلعه ای باستانی متعلق به قرن چهارم است که یکی از جاذبه های دیدنی تفلیس است.

13. واحد پول گرجستان، لاری گرجستان است که هر یک لاری به 100 تتری تقسیم می گردد. واژه لاری برگرفته از گرجی باستان است که معنای آن دارایی و ذخیره کردن است.

14. هزینه تلفن در تفلیس بسیار پایین است و در این شهر تا دل تان بخواهد می توانید تلفن صحبت کنید؛ پیش شماره بین المللی تفلیس 00995 است.

منبع: کجارو / cherry-call.co.uk / travelonspot.com / fa.wikipedia.org
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 2084

به "تور گرجستان ارزان: حقایق جالب در خصوص تفلیس، مرکز گرجستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور گرجستان ارزان: حقایق جالب در خصوص تفلیس، مرکز گرجستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید