لوموند: قطع اینترنت در ایران نخستین نمونه از نظر پیچیدگی در دنیا است

به گزارش مجله هدیه، روزنامه فرانسوی لوموند می نویسد قطع اینترنت اخیر در ایران حاصل یک عملیات بسیار پیچیده فنی است که در دنیا بی سابقه بوده است.

لوموند: قطع اینترنت در ایران نخستین نمونه از نظر پیچیدگی در دنیا است

به گزارش مجله هدیه به نقل از یورونیوز، روزنامه لوموند از قول چند پژوهشگر می نویسد که اقدامی در این ابعاد تنها به یاری بعضی زیرساخت های از پیش آماده شده در ایران میسر شده است.

به نوشته لوموند سه شرکت خدمات اینترنتی ایران به سرعت و ظرف کمتر از یک روز دسترسی ارتباطی ایران با دنیا خارج به وسیله اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کردند.

لوموند می نویسد که سازمان ها و نهادهای دولتی و بعضی بانک ها و شرکت ها در این مدت به وسیله یک شبکه اینترنت ملی در ایران به فعالیت خود ادامه دادند.

  • طراحی خاص شبکه در ایران

فردریک دوزه استاد مؤسسه دانشگاه پاریس 8 و رئیس مرکز پژوهش های بین رشته ای راهبردی و ژئوپولیتیک سایبری و ژئود به همراه چند پژوهشگر دیگر به لوموند می گویند مبادی ارتباطی شبکه اینترنتی ایران با شبکه دنیای تنها به وسیله سه شرکت برقرار شده است اما این مبادی در سال های اخیر طوری طراحی و بازسازی شده اند که این شرکت ها بتوانند ترافیک میان داخل و خارج از شبکه را گزینش نموده و در صورت لزوم به طور کامل آن را ببندند به طوری که شبکه از داخل به فعالیت خود ادامه دهد.

خانم دوزه و همکارانش در مرکز ژئود که اینترنت ایران مطالعه نموده اند، با یادآوری این که اینترنت شبکه ای شامل شبکه های مستقل بی شمار متصل به هم است، می گویند این شبکه ها به وسیله مجموعه ای از ارتباطات فیزیکی به هم وصل می شوند که به آنها اجازه انتقال بسته های حاوی داده ها را می دهد.

به گفته آنها شبکه اینترنت در ایران طوری طراحی شده که کارشناسان داخلی در صورت لزوم بتوانند راه هایی را که داده ها برای ورود انتخاب می نمایند، کنترل نموده و در صورت لزوم آنها را به صورت گزینشی ببندند.

ارتباطات در داخل شبکه ایران غنی است و قابلیت پذیرش بالایی دارد و داده ها می توانند از راه های بی شماری از یک سو به سوی دیگر بروند. اما برعکس، راستا رفتن داده ها به بیرون از شبکه به شدت زیر کنترل واقع شده است و تنها به چند راه محدود می گردد. این در واقع نوعی از کنترل فضای مجازی در درون یک سرزمین است و به گفته کارشناسان مورد مشاوره لوموند، حتی در عصر دیجیتال هم جنگ را به عرصه ای جغرافیایی کشانده است.

  • جلوتر از چین و روسیه

این کارشناسان در پاسخ به پرسش خبرنگار لوموند در خصوص شباهت شرایط فعلی اینترنت در ایران با کشورهای دیگر مانند چین و روسیه می گویند دولت چین به طور کلی روی اینترنت و تبادل داده ها با بیرون از کشور کنترل دارد و روسیه نیز وعده بریدن از اینترنت دنیای و راه اندازی شبکه ملی را داده است. اما ایران این هفته ثابت کرد که از هم اکنون در کنترل کامل اینترنت به موفقیت دست یافته است.

پژوهشگران فرانسوی حوزه سایبری در خصوص این که آیا کشور دیگری مانند ایران تا این حد توانایی بستن کامل اینترنت ظرف 24 ساعت را دارد به لوموند گفته اند: در کشورهایی مانند فرانسه و آمریکا زیرساخت شبکه اینترنتی به گونه ای است که دسترسی به آن آزاد و کاملا غیر متمرکز باشد و چرخش اطلاعات به سادگی انجام گردد. این شبکه ها به وسیله کانال های پرشماری به سایر شبکه های دنیا متصل هستند و بنابراین بستن آن به راحتی مقدور نیست. قطع اینترنت در ایران نخستین نمونه از نظر سطح پیچیدگی در دنیا است.

  • مجله اینترنت

  • تاثیر قطعی اینترنت در پیش بینی هوای تهران

  • رمزگشایی از شایعات درباره شبکه ملی اطلاعات

  • شبکه ملی اطلاعات مکمل اینترنت است

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 619

به "لوموند: قطع اینترنت در ایران نخستین نمونه از نظر پیچیدگی در دنیا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوموند: قطع اینترنت در ایران نخستین نمونه از نظر پیچیدگی در دنیا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید