مخالفان روابط اقتصادی25ساله با چین چه می گویند؟، مناسبات ایران و چین نمی تواند مخفی از مردم بماند

به گزارش مجله هدیه، ایران نوشت:انتشار خبر اقدام و گفت وگو برای توافق همکاری 25 ساله با چین نشان داد که مشکل جامعه ایران فقط در بخش رسمی آن نیست، بلکه بخش مدنی نیز مستعد گرفتار شدن در تور گفتارها و رفتارهای عوام فریبانه است.

مخالفان روابط اقتصادی25ساله با چین چه می گویند؟، مناسبات ایران و چین نمی تواند مخفی از مردم بماند

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

مخالفان چند دسته بودند. بعضی از آنان مدعی شدند در اجرای این برنامه پنهان کاری شده است. غافل از اینکه طبق اصل 77 قانون اساسی: عهدنامه ها، مقاوله نامه ها، قراردادها و موافقت نامه های بین المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد. و طبق اصل 153 نیز: هر گونه قرارداد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی ، فرهنگ ، ارتش و دیگر شئون کشور گردد ممنوع است .

بنابراین واضح است که اگر این توافق بخواهد قانونی و معتبر گردد، مستلزم عبور از مراجع قانونی دو کشور است و این فرآیندی به نسبت پیچیده است و پنهان کاری در آن بی معنا است. به علاوه توافق براساس پنهان کاری در روابط خارجی برای طرف مقابل اعتبار و ضمانت اجرا ندارد و هیچ کشوری آن را نمی پذیرد.

از سوی دیگر بعضی از افراد جزئیاتی را برای این توافق برشمردند که اصولاً وجود خارجی ندارد و نمی توانست وجود داشته باشد. حکومتی که این حد از جناح بندی های واضح در آن وجود دارد چگونه می تواند بر چنین مفادی توافق کند؟ و از همه مهم تر دولتی که حداکثر یک سال دیگر بر سریر قدرت است، چرا باید توافقی را امضا کند که برای آن دولت جز نیکنامی چیز دیگری را داشته باشد؟

بعضی از مخالفان از روی شیفتگی نسبت به غرب و فراموشی بدعهدی های آنان، علیه چین موضع گیری می نمایند. گویی که هنوز نمی دانند برخلاف بدیهی ترین اصول بین المللی، ترامپ برجام را کنار گذاشته و دنیا یک صدا او را محکوم می نماید، آنگاه این شیفتگان دو آتشه هنوز گمان می نمایند که باید جلوی امریکا زانو زد تا کشور گل و بلبل گردد. حتی فراموش نموده اند که 50 هزار مستشار امریکایی که در سال 1357 در ایران بودند و تحت سلطه کاپیتولاسیون امنیت داشتند، نتوانستند خیری به جامعه ایران برسانند. اروپاییان نیز که دو سال است با تمام قدرت رفتار ترامپ را در خروج از برجام محکوم می نمایند، هنوز نتوانسته اند به خواسته های منطقی ایران ذیل برجام جامه عمل بپوشانند.

البته این توافق یا هر توافق مشابه دیگری به معنای آن نیست که طرفین متحد استراتژیک می شوند و مثل برادر با یکدیگر رفتار خواهند کرد. چنین نخواهد بود. هر کشور در پی منافع خاص خود است و منافع مشترک را به گونه ای تعریف می نماید که حداکثر باشد. این نوع توافق ها دست ها را برای انعقاد توافق با کشورهای دیگر بازتر هم می نماید.

آیا اینها به معنای آن است که این توافق بدون نقص و بی احتیاج از نقد است؟ قطعاً پاسخ منفی است. بویژه در سیاست خارجی کشور باید حداکثر مشارکت کارشناسان فراهم باشد تا کمترین زیان ها متوجه مردم گردد. از این رو باید هم کلیت این توافق و هم جزئیات آن مورد بحث و گفت وگوی عمومی قرار گیرد.

اکنون می توان با قاطعیت گفت که ورود ایران به این نوع توافق ها می تواند گام رو به جلویی تلقی گردد. به طور طبیعی چین از هر جهت می تواند گام اول محسوب گردد. هم به لحاظ توانایی های تکنولوژیک آن و هم توانایی های مهندسی و اقتصادی آن و به طور معین برای ایران روابط تجاری دو جانبه نیز مهم است. ضمن آنکه چین عضو ثابت شورای امنیت است و اهمیت سیاسی بالایی نیز دارد. با وجود این باید اذعان کرد که این توافق یا موارد مشابه به همان اندازه که واجد منافع مهمی است، می تواند زیان های پیش بینی نشده نیز داشته باشد، از این رو ضروری است که پیش از هر تصمیم و سیاست دیگر نقد و چکش کاری گردد. ولی انتشار شایعات و دروغ پردازی و شیفتگی در برابر قدرت های دیگر هیچ کدام نقد نیستند، بلکه نوعی خودکم بینی و نیز کینه ورزی نسبت به جامعه و مردم هستند.

17302

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1167

به "مخالفان روابط اقتصادی25ساله با چین چه می گویند؟، مناسبات ایران و چین نمی تواند مخفی از مردم بماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفان روابط اقتصادی25ساله با چین چه می گویند؟، مناسبات ایران و چین نمی تواند مخفی از مردم بماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید