رکوردشکنی ابتلا به کرونا در موج چهارم

به گزارش مجله هدیه، رئیس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور با اشاره به رکوردشکنی ابتلای روزانه به کرونا در موج چهارم بیماری، گفت: با این وجود انتظار داریم طی روز های آینده همچنان شاهد افزایش موارد مرگ ناشی از کرونا در کشور باشیم.

رکوردشکنی ابتلا به کرونا در موج چهارم

دکتر احسان مصطفوی در تبادل نظر با ایسنا، درباره شرایط فعلی بیماری در کشور، گفت: همانطور که می دانید از اوایل هفته دوم فروردین ماه کشور درگیر پیک چهارم اپیدمی شد. این پیک در مقایسه با پیک های قبلی شیب بسیار تند صعودی داشته و در نتیجه تعداد موارد بستری و سرپایی روزانه در زمانی کوتاه به حد بالایی رسید که این موضوع در ارتباط با موارد مرگ هم تقریبا با تاخیر یک هفته ای رخ داد. با این حساب افزایش مرگ و میر و ابتلا تقریبا در تمام استان های کشور همچنان دیده می گردد هرچند که در روز های اخیر این شیب شتاب کمتری پیدا نموده و فرایند موارد بستری در بعضی از استان های کشور فرایند نزولی هم به خود گرفته است. در عین حال باید توجه کنیم که در بعضی استان ها اکنون تعداد موارد بستری از موارد بستری در پیک های قبلی هم فراتر رفته است. با این وجود انتظار داریم طی روز های آینده همچنان شاهد افزایش موارد مرگ ناشی از کرونا در کشور باشیم.

وی درخصوص زمان لازم برای تاثیر محدودیت ها بر کاهش بار بیماری در کشور، اظهار کرد: از ابتدا هم می توانستیم پیش بینی کنیم که زمان 10 روزه برای تاثیرگذاری محدودیت ها بر بار بیماری چندان کافی نیست. محدودیت هایی که در شرایط مشابه در سایر کشور ها دنبال می گردد بیش از دو هفته و حداقل تا یک ماه طول می کشد بنابراین؛ مدت زمان اعمال محدودیت و تمرکز بر اعمال صحیح محدودیت ها بسیار مهم است. از طرفی به نظر می رسد محدودیت های فعلی چندان توسط اصناف و گروه های مرتبط رعایت نمی گردد و در نتیجه آنچه که انتظار می رفت در بازه زمانی دو هفته ای محدودیت ها حاصل گردد رخ نداد و به زمان بیشتری احتیاج است.

عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران درمورد تفاوت موج چهارم کرونا با موج های پیشین، توضیح داد: شیب این موج بسیار تند و صعودی بوده و تقریبا همه استان های کشور باهم درگیر پیک اپیدمی شدند و این بر خلاف پیک های قبلی بود که هم شیب صعودی ملایم تری داشتند و هم در زمان های مختلف درگیری استان های مختلف را شاهد بودیم و این درگیری به یک باره در تمام استان ها رخ نمی داد. همچنین رکورد موارد ابتلا در این موج شکسته شد.

وی اضافه نمود: البته خوشبختانه در موج چهارم شاهد افزایش ظرفیت تست تشخیصی کرونا بودیم که سبب می شد موارد بیشتری از بیماری را شناسایی نموده و در نتیجه آنچه در پیک فعلی می بینیم نسبت به پیک های قبلی بیشتر نزدیک به واقعیت است.

مصطفوی درخصوص واریانت های موجود از ویروس کرونا در کشور، بیان نمود: ما یک سیستم پایش برای واریانت انگلیسی در بیشتر استان های کشور راه اندازی کردیم و ظرفیت شناسایی این گونه جهش یافته در کشور فراهم است. در مورد پایش سایر واریانت ها گرچه طراحی هایی در سطح کشوری برای این موضوع اجرا شده است، ولی دور از ذهن نیست که ما سایر واریانت های در گردش در کشور را در ایران داشته باشیم بنابراین موضوع پایش واریانت ها بسیار موضوع مهمی است و نباید رصد تنها قائم به واریانت های شناخته شده ویروس باشد. از طرفی به نظر می رسد علائم مبتلایان به گونه جهش یافته از ویروس چندان متفاوت با گونه قبلی نیست بنابراین اصل موضوع در ابتدا شدت سرایت پذیری بالاتر و دوم عدم ایجاد ایمنی نسبت به بعضی واریانت های قبلی در واریانت های جدید بویژه در واریانت برزیلی و آفریقای جنوبی مطرح است.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور اضافه نمود: افرادی که به نوع ووهان ویروس مبتلا می شوند ممکن است به واریانت های جدید هم آلوده شوند و شاید افرادی که پیش تر سابقه ابتلا به نوع کلاسیک بیماری را داشتند، ایمنی ناشی از ابتلای قبل یاری کننده برای پیشگیری از ابتلای مجدد آن ها نباشد. این امر هم نشان دهنده اهمیت پایش واریانت های جدید است. با توجه به اینکه کشور 14 ماه است که درگیر اپیدمی کرونا است احتیاج داریم که اطلاعات جدیدی در مورد عفونت مجدد درباره افراد مبتلا داشته باشیم تا آنالیز کنیم میزان عفونت مجدد در چه حد است.

وی در ادامه در مورد تاثیر وجود نقاهتگاه ها، اضافه نمود: در پیک های قبلی بیماری بویژه پیک اول و دوم این تجربه را امتحان کردیم که مردم از آن ها استقبال نکردند و ترجیح دادند بیمار در منزل یا بیمارستان بماند. در نتیجه یک مشکل فرهنگی در پذیرش استفاده از نقاهتگاه ها داریم. اگر این بستر ایجاد گردد که بتوانیم از نقاهتگاه ها استفاده کنیم شرایط درمان بیماران مبتلا به کرونا مطلوب تر پیش خواهد رفت.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور در سرانجام درباره طرح هایی که پیرامون افزایش غربالگری مبتلایان بی علامت کرونا مطرح می گردد، تاکید نمود: اگر قرار است این هدف با رپید تست ها دنبال گردد باید بدانیم این تست ها بیشتر برای شناسایی افراد دارای علائم بیماری طراحی شده است و حساسیت کمی برای افراد فاقد علامت دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1660

به "رکوردشکنی ابتلا به کرونا در موج چهارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکوردشکنی ابتلا به کرونا در موج چهارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید