درمان عفونت گوش با استفاده از دارو و روش های خانگی

به گزارش مجله هدیه، درمان عفونت گوش متناسب با محل عفونت و عامل عفونت (ویروس یا باکتری) شرایط مختلفی دارد. مصرف دارو و عمل گذاشتن لوله تهویه از درمان های پزشکی عفونت گوش هستند. درمان های خانگی شامل آب پیاز، گرم کردن، نمک و سرکه سیب می گردد. در ادامه با انواع عفونت گوش، علائم، علل و روش های درمان آن ها بهتر آشنا می شوید.

درمان عفونت گوش با استفاده از دارو و روش های خانگی

خبرنگاران | سرویس سلامت - عفونت گوش گاهی در اثر عفونت های ویروسی و گاهی در اثر عفونت های باکتریایی بروز می نماید.تجمع مایعات در گوش میانی باعث التهاب گوش شده و درد زیادی ایجاد می نماید. اصولا 2 دسته عفونت برای گوش تعریف شده است:

 • عفونت حاد: درد شدید، درمان سریع
 • عفونت مزمن: درد مقطعی، درمان کند

علائم عفونت گوش چیست؟

از شایع ترین علائم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • فرد درد خفیفی در درون گوش احساس می نماید.
 • فرد در داخل گوش خود احساس فشار می نماید.
 • ترشحاتی چرک مانند از گوش فرد خارج می شود.
 • قدرت شنایی تا حدودی تحت تاثیر قرار می گیرد.

عفونت گوش در چه نقاطی ایجاد می شود؟

 • عفونت گوش داخلی و احساس سرگیجه
 • عفونت گوش میانی (دقیقا پشت پرده گوش)
 • عفونت گوش خارجی (گوش شناگر)

الف) درمان عفونت گوش با مصرف داروها

گاهی ویروس باعث عفونت گوش می شود، در این صورت آنتی بیوتیک (نابودنماینده باکتری ها) یاریی به درمان آن نمی نماید. اگر پزشک تشخیص دهد که باکتری باعث عفونت شده است، آنتی بیوتیک تجویز می نماید. همچنین می توانید با پزشک خود، در خصوص انجام درمان های خانگی مفید، مشورت کنید.

1. مسکن درد

اگر ویروس، عامل عفونت باشد، منتظر این نباشید که درد ناشی از عفونت خود به خود بهبود پیدا کند. پزشک شما ممکن است یک داروی ضد درد مانند استامینوفن (تایلینول) یا ایبوپروفن تجویز کند. این قرص ها تب را نیز کاهش می دهند. از مصرف آسپرین برای بچه ها به علت بروز سندرم ری که یک بیماری بسیار نادر است و موجب تورم مغز یا کبد می شود، اجتناب کنید. درد را می توان با استفاده از گرمای محسوس مانند یک پد حرارتی، کاهش داد. در استفاده از پد حرارتی برای بچه ها، بسیار احتیاط کنید.

2. آنتی بیوتیک ها

اگر پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کرد، تمام دستورات او را بکار بگیرید. از تمام دوز های دارویی خود یا فرزندتان، بهره ببرید تا بهبود پیدا کنید. اگر مصرف دارو را برای یک نوبت فراموش نموده اید یا از مصرف داروها، احساس ناراحتی کردید، با پزشک یا داروساز تماس بگیرید. اگر دوره درمان را کامل نکنید، عفونت دوباره بر می شود و به درمان های بعدی مقاومت نشان می دهد.

ب) درمان عفونت گوش با عمل گذاشتن لوله تهویه گوش (عمل VT)

اگر مایع برای مدت طولانی در گوش بماند یا عفونت به گوش برگشت کند، این عفونت می تواند باعث عوارض جدی شود. پزشک ممکن است معاینه ای را انجام دهد. معاینه به این ترتیب است که پزشک سوراخ کوچکی را بر روی پرده گوش ایجاد می نماید تا مایعاتی مانند آب، خون یا چرک بتوانند از آن خارج شوند. در بسیاری از موارد، پزشک لوله ای کار خواهد گذاشت تا این مایعات دوباره به داخل گوش برنگردند. این لوله معمولا پس از 6 تا 18 ماه برداشته می شود. وجود لوله باعث بازگشت جریان هوا به داخل گوش شده و گوش میانی را خشک نگه می دارد. از طرف دیگر، مجاری گوش درد کمتری دارند، شنوایی بهبود می یابد، احتمال ابتلا به عفونت گوش در بیمار کاهش پیدا می نماید.

این لوله ها برای بچه ها با یک عمل جراحی کار گذاشته می شوند. کودک باید در بیمارستان بستری شده و با یک ماده بیهوشی خفیف به مدت 15 دقیقه به خواب برود تا عمل انجام شود. نوجوانان و بزرگسالان می توانند، این عمل را در حالت هوشیاری در مطب پزشک انجام دهند. این عمل به ندرت به عفونت یا زخم منجر می شود و معمولا نتایج بلند مدتی دارد. برای درک بیشتر اطلاعات تخصصی باید با پزشک خود نیز مشورت کنید.

ج) درمان خانگی برای تسکین درد عفونت گوش

برای تسکین درد گوش خود می توانید کار هایی را در خانه، انجام دهید، اما در ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

 • گرما: به راحتی می توانید از کمپرس آب گرم برای تسکین درد، بهره ببرید.
 • غرغره کردن: در نوجوانان، آب نمک می تواند به تسکین گلو درد یاری نموده و مجاری شیپور استاش را تمیز کند.
 • هوای تازه: افراد سیگاری باید از سیگار کشیدن در خانه یا هر مکان دیگری که سایر افراد از عفونت گوش رنج می برند، اجتناب نمایند.
 • تغذیه نوزاد: شیر مادر از عفونت گوش نوزادان جلوگیری می نماید. اگر کودک شما به عفونت گوش مبتلا شده است، با استفاده از شیشه شیر به او شیر دهید، این کار را ایستاده انجام دهید. نوزاد را در تخت خواب و در حالت دراز کش، شیر ندهید.

نکات کاربردی در جهت درمان عفونت گوش

1. شیر مادر برای درمان عفونت گوش نوزاد

به دلیل دارا بودن آنتی بادی های طبیعی، شیر مادر می تواند به کاهش عفونت گوش یاری کند. شیر مادر تورم گوش را کاهش می دهد و پس از گذشت دو روز پس از استفاده از شیر، علائم بهبودی بروز خواهد نمود. برای این کار چند قطره شیر را با قطره چکان درون گوش بریزید و در صورت لزوم این فرایند را تکرار کنید.

2. پیاز

یکی از مواد غذایی که زیاد در پخت و پز استفاده می شود، پیاز است. شاید تعجب کنید اما درمان عفونت گوش با پیاز امکان پذیر است. برای این کار، آب پیاز را بگیرید. یک پنبه را با آب پیاز کمی خیس نموده و به مدت 5 دقیقه درون گوش قرار دهید.

3. سرکه سیب

در مواردی که عفونت گوش ناشی از بیماری قارچی باشد، می توانید از این درمان بهره ببرید. برای این کار:

 • به نسبت مساوی، سرکه سیب و آب را با هم مخلوط کنید.
 • یک گلوله پنبه را درون آن فرو نموده و به مدت 5 دقیقه درون گوش قرار دهید.
 • پس از خارج کردن پنبه، سر خود را کج نگه دارید تا مایعات، کاملا خارج شوند.
 • سپس با سشوار گوش خود را خشک کنید.
 • در صورتی که در خانه سرکه سیب نداشتید، از سرکه سفید بهره ببرید.

4. نمک

نمک همواره به عنوان یک ماده ضد عفونی نماینده موثر و معجزه گر، شناخته شده است. آب نمک، در درمان عفونت هایی همچون عفونت گلو و گوش مورد استفاده قرار می گیرد. برای این کار:

 • یک قاشق چای خوری نمک را با یک فنجان کوچک آب گرم مخلوط کنید.
 • چند قطره از این محلول را در گوش بریزید.
 • یک دقیقه گوش را به همین حالت کج نگه دارید و سپس سر خود را برگردانید تا مایع از گوش خارج شود.

نکته: نوع عفونت گوش شما، چگونگی درمان را معین می نماید

درمان عفونت گوش میانی

ممکن است برای عفونت گوش شما آنتی بیوتیک تجویز شود. برخی از این آنتی بیوتیک ها ممکن است به صورت خوراکی مصرف شوند و برخی دیگر را مانند قطره های گوش می توان به طور مستقیم در محل عفونت، مورد استفاده قرار دهید. اگر هنوز علائم سرماخوردگی یا آلرژی دارید، توصیه می شود از یک ضد انعقاد استروئید های بینی یا آنتی هیستامین، بهره ببرید. یکی دیگر از تکنیک های مفید، تمیز کردن مجرای شیپور استاش است. شما می توانید این کار را بسیار آرام با فشار دادن بینی و بستن دهانتان انجام دهید. این حرکت می تواند هوا را به وسیله مجاری شیپور استاش، به داخل گوش راهنمایی کند و باعث تخلیه مجاری شود.

درمان عفونت گوش خارجی

گوش خارجی باید با دقت و با استفاده از دارو های ضد میکروبی و ضد التهابی، تمیز شود. در صورتی که پزشک تشخیص دهد ممکن است آنتی بیوتیک ها تجویز شوند که برای عفونت باکتریایی مفید است. در صورتی که مبتلا به عفونت ویروسی باشید، ممکن است در گوش خود، احساس سوزش داشته باشید پس منتظر باشید تا عفونت خود به خود رفع شود و بسته به نوع ویروس، درمان تخصصی تر می شود.

نگاهی اجمالی به درمان عفونت گوش

در زیر خلاصه ای از علل، علائم و نحوه درمان انواع عفونت گوش را بیان نموده ایم:

انواع عفونت

علائم

علل

درمان

عفونت گوش خارجی

خارش و سوزش در لاله گوش

تب و لرز

قارچ و باکتری

شستشوی گوش

تخلیه ترشحات

مصرف آنتی بیوتیک

عفونت گوش میانی

کم شنوایی

تب و لرز

خروج ترشحات زرد

قارچ و باکتری و ویروس

عفونت سینوسی

عفونت های گلو

مصرف آنتی بیوتیک

میرنگوتومی با لوله تهویه

عفونت گوش داخلی

اختلالات تعادلی

کم شنوایی

اختلالات دهلیز و حلزونی

کاملا تخصصی بوده و باید زیر نظر پزشک انجام شود

منابع: healthline & webmd

منبع: setare.com
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1511

به "درمان عفونت گوش با استفاده از دارو و روش های خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان عفونت گوش با استفاده از دارو و روش های خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید