خوشمزه های دردسرساز

به گزارش مجله هدیه، غذا های سرخ شده حاوی کالری و چربی هایی با ترانس بالا هستند و خوردن مقدار زیادی از آنها، می تواند تاثیر منفی روی سلامت بدن داشته باشد.

خوشمزه های دردسرساز

یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین غذا ها در جهان فست فود ها و مواد غذایی چرب هستند که افراد زیادی را به طرف خود جذب می کنند، اما بهتر است بدانید سرخ کردنی ها و مواد غذایی پرچرب مضرات فراوانی برای بدن دارند.

پیری زودرس

یکی از مهم ترین عوارض غذا هایی که به مدت طولانی در روغن ها سرخ می شوند، فرآیند پیر کردن است. سرخ کردنی ها و غذا های پرچرب موجب التهاب، پیری و فرسودگی زودرس در برخی قسمت های مختلف بدن می شوند.

افزایش بیماری های قلبی و عروقی

غذا های سرخ شده با فشار خون بالا و کاهش کلسترول خون بدن در ارتباط هستند که این ارتباط موجب ایجاد بیماری های قلبی عروقی و چاقی می شود.

دیابت

یکی دیگر از مضرات غذا های سرخ شده خطر ابتلا افراد به دیابت نوع 2 است. آزمایش ها و تحقیقات نشان می دهد که مصرف سرخ کردنی ها ممکن است افراد را در خطر ابتلا به عارضه دیابت نوع 2 قرار دهند. آزمایش و تحقیقات پزشکان و محققان مبنی بر این است که اشخاصی که دو وعده فست فود در هفته مصرف می کنند در مقایسه با افراد دیگر بیشتر به مقاومت انسولین دچار می شوند.

استفاده مکرر از روغن در درجه بالای حرارتی موجب سوختن آن شده که در نهایت عامل بسیاری از سرطان ها خواهد بود. در مواد غذایی ترکیباتی وجود دارد که در هنگام سرخ شدن مواد به ماده های سرطان زا (آکریل) تبدیل می شوند و سرطان هایی همچون (گوارش، سینه، ریه و تومور های مغزی) را ایجاد می کند.

پایین آمدن ضریب هوشی بچه ها

از مضرات دیگر سرخ کردنی ها می توان به پایین آمدن ضریب هوشی بچه ها اشاره کرد. آزمایشات و تحقیقات روی بچه ها 3 ساله ای که پیتزا و سیب زمینی می خورند؛ نشان می دهد از ضریب هوشی کم تری برخوردارند. بچه ها در حال رشد بهتر است برنامه غذایی سالمی داشته باشند. گرچه عادت دادن بچه ها به برنامه غذایی سالم و مفید کاری سخت است، اما مادران با تلاش و ابتکار در آشپزی می توانند بچه ها خود را به غذا های مفید عادت بدهند.

افزایش ناباروری مردان با غذا های سرخ شده

غذا های سرخ شده ناباروری مردان را هم به دنبال دارد. خوردنی های چرب و سرخ کردنی موجب کاهش تعداد اسپرم ها شده و ممکن است باعث عقیم شدن مردان شوند. براساس آزمایش ها که بر روی مردان اجرا شده پزشکان و محققان پی بردند اسپرم ها در مردانی که به مقدار زیاد از مواد غذایی چرب و سرخ شده استفاده می کنند تا حدود 40 درصد کاهش یافته و همچنین موجب کاهش کیفیت عملکرد اسپرم ها نیز می شود. به همین علت مردان ممکن است نابارور شوند.

سوزش های آزار دهنده در زنان باردار

بیشتر بانوان در ماه های 4 تا 6 ماه بارداری از سوزش های آزار دهنده سر دل خود رنج می برند. اما محققان و متخصصین تغذیه بر این باورند که سوزش های سر دل با رژیم غذایی آن ها مرتبط است. آن ها توصیه می کنند بانوان مواد غذایی آبپز و بخارپز را جایگزین غذا های چرب و سرخ کرده کنند. بانوان باردار برای رفع سوزش دل بهتره است از رژیم و برنامه غذایی مناسب استفاده کنند.

غذایی که افسردگی را تشدید می کند

سعی کنید تاحد امکان از مصرف غذا های چرب دوری کنید، چون می توانند شرایط روحی شما را وخیم کنند. محققان بر این عقیده هستند اشخاصی که در برنامه غذایی خود از این مواد غذایی استفاده می کنند، بیشتر از افراد دیگر دچار افسردگی می شوند.

منبع: فرادید
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 794

به "خوشمزه های دردسرساز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوشمزه های دردسرساز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید