تحویل سند تعهدات ایران در قبال سازمان همکاری شانگهای به تهران

به گزارش مجله هدیه، به گفته نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه، پیش نویس یادداشت تفاهم مربوط به تعهدات ایران برای کسب شرایط عضویت دائمی در سازمان همکاری شانگهای، در دو سند مجزا به مقامات تهران تحویل داده شد.

تحویل سند تعهدات ایران در قبال سازمان همکاری شانگهای به تهران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری اینترفکس، بختیار حکیموف نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور مربوط به سازمان همکاری شانگهای و سفیر تام الاختیار وزارت امور خارجه این کشور اظهار داشت که پیش نویس یادداشت تفاهم مربوط به تعهدات ایران برای بدست آوردن شرایط عضویت دائمی این کشور در سازمان همکاری شانگهای به مقامات تهران تحویل شده است.

نماینده پوتین یادآور شد: تشریفات رسمی برای پذیرش ایران بعنوان عضو دائم سازمان همکاری شانگهای از تاریخ 17 سپتامبر امسال (26 شهریور ماه) شروع شده است. و از هم اکنون گام های بعدی در این زمینه شروع شده و پیش نویس یادداشت تفاهم مربوط به تعهدات جمهوری اسلامی برای کسب شرایط عضویت دائمی در این سازمان منطقه ای به طرف ایرانی تحویل داده شده است.

حکیموف شرح داد: مهمترین بندهای این یادداشت تفاهم در مورد تعهدات مربوط به عضویت دائمی ایران در سازمان همکاری شانگهای است که در دو بسته اسناد به مقامات تهران ارائه شده است. نخستین بسته شامل اسناد دارای اولویت است که باید هر چه سریعتر به تصویب برسند.

این مقام روس پیش از این گفته بود که این یادداشت تفاهم طبق برنامه ریزی اجرا شده، در نشست بعدی سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در ماه سپتامبر سال 2022 (اواخر تابستان سال آینده) به تصویب خواهد رسید . این سند به منزله آن است که ایران تعهدات خاصی را بعنوان عضو تمام و کمال سازمان همکاری شانگهای برعهده خواهد گرفت که باید به در زمان مشخصی به آنها عمل کند تا تشریفات خاص مربوط به پیوستن این کشور به خانواده شانگهای شروع گردد. پس از اجرای این تعهدات از سوی مقامات تهران، رهبران کشورهای عضو سازمان تصمیم نهایی درباره عضویت جمهوری اسلامی ایران را اتخاذ خواهند کرد .

لازم به یادآوری است، در نشست رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که در تاریخ 17 سپتامبر (26 شهریور ماه) در دوشنبه، مرکز جمهوری تاجیکستان برگزار گردید، سند مربوط به همکاری ها در زمینه شروع تشریفات رسمی برای عضویت جمهوری اسلامی ایران در این سازمان به امضاء رسید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 تیر 1401 بروزرسانی: 23 تیر 1401 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 2138

به "تحویل سند تعهدات ایران در قبال سازمان همکاری شانگهای به تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحویل سند تعهدات ایران در قبال سازمان همکاری شانگهای به تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید