آنالیز قدرت انتشار ویروس قدیم و تازه؛ کرونا ماهرتر شد

به گزارش مجله هدیه، تهران (پانا) - خوب می دانیم ویروس های تازه کرونا نسبت به ویروس های قدیمی تر مسری تر هستند اما اکنون معین شده است که این ویروس های تازه مهارت قابل توجهی هم برای بیشتر ماندن در هوا و معلق بودن در فضای باز دارند.

آنالیز قدرت انتشار ویروس قدیم و تازه؛ کرونا ماهرتر شد

به گزارش جام جم آنلاین، واریانت های نوتر کرونا همچون آلفا و دلتا بسیار مسری هستند و در مقایسه با واریانت قدیمی تر افرادی را که در فاصله دورتری هستند را راحت تر آلوده می نمایند.

دو مطالعه جداگانه یک شرح احتمالی را در این رابطه ارائه دادند: ویروس در حال تکامل برای انتشار به شکل سریع تر و موثری در هوا است.

پی بردن به اینکه ویروس کرونا در داخل خانه منتقل می گردد سال گذشته کوشش ها را برای مهار همه گیری تغییر داد و بحث های داغی در خصوص استفاده از ماسک ، فاصله گذاری اجتماعی و تهویه در فضاهای عمومی را برانگیخت.

اکنون بیشتر محققان موافقند که ویروس کرونا بیشتر به وسیله قطرات بزرگ که به سرعت به زمین فرو می فرایند و به وسیله قطرات بسیار کوچکتر به نام آئروسل منتقل می گردد که می توانند در فواصل طولانی تری در داخل خانه شناور شده و مستقیماً در ریه ها مستقر شوند ، جایی که ویروس بیشتر مضرات و خطرات خود را نشان می دهد.

کرونا ترسناک تر می گردد

مطالعات نو اساساً این دیدگاه را تغییر نمی دهد. اما یافته ها نشان دهنده احتیاج به ماسک های بهتر در بعضی شرایط است و نشان می دهد که ویروس به گونه ای در حال تغییر است که باعث ترسناک تر شدن آن می گردد.

وینسنت مونستر، متخصص ویروس در موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی که یکی از مطالعات نو را رهبری می نماید، می گوید: این سناریوی آرماگدون نیست. این مانند اصلاح ویروس برای انتقال کارآمدتر است، چیزی که من فکر می کنم همه ما انتظار آن را داشتیم و اکنون شاهد وقوع آن در زمان واقعی هستیم.

تیم مونستر نشان داد که آئروسل های کوچک مسافت های طولانی تری را نسبت به قطرات بزرگتر طی می نمایند و نوع آلفا بسیار بیشتر به وسیله انتقال آئروسل باعث عفونت های نو می گردد. در مطالعه دوم تعیین شد افرادی که به آلفا آلوده بودند 43 برابر بیشتر از افراد آلوده به انواع قدیمی تر، ویروس را به داخل آئروسل های کوچک بازدم می کردند.

این مطالعات نوع آلفا را با ویروس اصلی یا سایر انواع قدیمی مقایسه کرد. نتایج باید شرح دهد که چرا نوع دلتا بسیار مسری و چرا همه نسخه های دیگر ویروس را جابجا نموده است.

لینسی مار، متخصص ویروس های هوابرد در ویرجینیا می گوید: این واقعاً نشان می دهد که ویروس در حال تکامل است تا در انتقال به وسیله هوا کارآمدتر گردد. من تعجب نمی کنم اگر با دلتا این فاکتور حتی بیشتر باشد.

آئروسل های خطرناک

ثابت شد که نوع آلفا دو برابر ویروس اصلی قابل انتقال است و نوع دلتا دارای جهش هایی است که مسری بودن آن را بیش از حد افزایش می دهد. به گفته کارشناسان ، با تغییر ویروس ، ممکن است انواع نوتر حتی بیشتر قابل انتقال باشند.

اما همه ابزارهایی که برای موضوع پیشگیری وجود دارند هنوز به خوبی کار می نمایند تا توسعه را متوقف نمایند. بر اساس یک مطالعه که بر روی افراد آلوده به انواع مختلف اجرا شده است، حتی پارچه های گشاد و ماسک های جراحی هم حدود نیمی از آئروسل های خطرناک حاوی ویروس را مسدود می نمایند.

دون میلتون متخصص هوا در دانشگاه مریلند که این تحقیق را رهبری می نمایدمی گوید: حداقل در بعضی از فضاهای شلوغ ، مردم ممکن است بخواهند از ماسک های بیشتری استفاده نمایند.

میلتون در خصوص این ویروس گفت: با توجه به اینکه به نظر می رسد که به سمت فراوری هوادهی بهتر پیش می رود ، پس ما به مهار بهتر و محافظت شخصی بهتر احتیاج داریم. ما به مردم توصیه می کنیم که از ماسک های تنگ تر استفاده نمایند.

تفاوت بار ویروسی نو و قدیم

تیم او برای مقایسه نحوه پخش انواع مختلف ویروس در هوا از شرکت نمایندگان با بیماری خفیف یا بدون علامت خواست تا در محفظه ای مخصوص الفبا را بخوانند و یا اینکه چیزی بگویند و شعر بخوانند.

افراد آلوده به نوع آلفا مقادیر زیادی در مقایسه با افراد مبتلا به ویروس قدیمی تر در بینی و گلو خود داشتند. افراد آلوده به ویروس های نو حدود 18 برابر بیشتر ویروس را در کوچکترین آئروسل ها منتشر کردند.

محققان در این آزمایش تنها چهار نفر آلوده به آلفا و 45 نفر را با انواع قدیمی تر مورد آنالیز قرار دادند. سیما لاکداوالا ، متخصص ویروس تنفسی در دانشگاه پیتسبورگ گفت که این می تواند تفاوت های مشاهده شده بین انواع مختلف را تغییر دهد.

او گفت: افراد آلوده می توانند ویروس را به بسیاری از افراد دیگر منتقل نمایند یا اصلاً به هیچکس. اندازه دفع ویروس ها ممکن است به این بستگی داشته باشد که در کدام قسمت دستگاه تنفسی در حال تکثیر هستند و البته به ماهیت مخاط در محیط آن و اینکه با چه میکروب های دیگری ممکن است سوار گردد هم بستگی دارد.

لاکداوالا گفت: ما واقعاً هیچ تصوری نداریم که چرا بعضی افراد فوق پخش نماینده هستند و بعضی دیگر نه. ناهمگونی زیادی بین افراد وجود دارد.

او اضافه نمود: داده های تعداد بیشتری از شرکت نمایندگان قانع نماینده تر خواهد بود اما دو مطالعه با هم نشان می دهد که افزایش حمل و نقل به وسیله ذرات معلق هوا حداقل تا حدی به مسری بودن این نوع یاری می نماید.

آزمایش مشابهی هم بر روی همستر هایی انجام شد که به ویروس های نو و قدیم کرونا به طور عمدی آلوده شده بودند. این آزمایش نشان داد که همسترهای دارای کرونای نو آئروسل های آلوده بیشتری در هوا پخش می نمایند.

به گفته کارشناسان، یافته های نو روی هم اهمیت ماسک را برای افراد واکسینه شده به ویژه در فضاهای شلوغ نشان می دهد. اگرچه احتمال ابتلای افراد مبتلا به عفونت های پیشرفته پس از واکسیناسیون بسیار کمتر از افراد واکسینه نشده است، اما مسری بودن این گونه ها احتمال را افزایش می دهد.

مونستر گفت: میلیاردها نفر در سراسر دنیا واکسینه شده و میلیاردها نفر. هنوز واکسینه نشده اند. بنابراین ویروس ممکن است به طرز غیر منتظره ای تغییر کند و ممکن است فشارهای تکاملی دیگری ایجاد گردد که جهت تکاملی این ویروس را شکل می دهد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 مهر 1400 بروزرسانی: 25 مهر 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1877

به "آنالیز قدرت انتشار ویروس قدیم و تازه؛ کرونا ماهرتر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز قدرت انتشار ویروس قدیم و تازه؛ کرونا ماهرتر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید