تعطیلی های کنونی تا یک هفته دیگر استمرار یابد

به گزارش مجله هدیه، فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: تعطیلی های کنونی تا یک هفته دیگر باید استمرار داشته باشد چرا که یک هفته از لحاظ اپیدمیولوژیک تاثیری در فرایند کاهش شیوع بیماری کرونا ندارد.

تعطیلی های کنونی تا یک هفته دیگر استمرار یابد

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، دکتر علیرضا زالی اضافه نمود: پیشنهاد برای طول مدت اعمال محدودیت ها 2 هفته است، چراکه کمتر از این زمان بی فایده است.

وی با اشاره به اینکه برای تحلیل علت وخامت اوضاع بیماری در کشور باید شرایط محیطی بررسی شود، گفت: شهر و استان تهران در یک شرایط کاملا بحرانی به سر می برد.تعداد مرگ و میر، ابتلا و بستری به شدت افزایش یافته و در کمتر از 10 روز عدد میزان فوتی، ابتلا و بستری در تهران با آمار سه تا 4 هفته ای در موج دوم برابری می کند.

زالی ادامه داد: مطالعات نشان می دهد که رابطه مستقیمی میان میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی و ابتلا به کرونا وجود دارد.

فرمانده مقابله با بیماری کرونا در تهران، توضیح داد: درحال حاضر در تهران میزان استفاده از ماسک حدود 55 درصد است. در برخی مناطق پرتراکم استان و مراکزی از جمله مترو امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی وجود ندارد. به همین دلیل معتقدیم باید محدودیت های جدی تر با زمانی طولانی تر اعمال شود.

دورکاری همچنان پیشنهاد ستاد مقابله با کرونا در تهران است

زالی توضیح داد: دورکاری نیز همچنان از جمله موارد پیشنهادی ستاد مقابله با کرونا در تهران است، چراکه با دورکاری، سفر، فشار حمل و نقل عمومی، میزان ابتلا در ادارات و به طور کلی میزان چرخش ویروس کاهش می یابد.

وی گفت: اعمال جریمه نیز برای متخلفانی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، در تهران به صورت آزمایشی انجام و میزان، نحوه تخصیص و نحوه اعمال جرایم زیر نظر وزارت کشور و وزارت بهداشت مشخص می شود و بعد از تصویب ستاد ملی برای اجرا، تا پایان هفته جاری ابلاغ خواهد شد.

32 درصد از مبتلایان به کرونا از سردرد شکایت دارند

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه مطالعات در کشور نشان می دهد که 32 درصد از مبتلایان به کرونا از سردرد شکایت دارند، گفت: همچنین بین 12 تا 15 درصد از مراجعه کنندگان به مراکز درمانی استان تهران دچار سرگیجه و حدود 5 درصد از مراجعین دچار سکته مغزی هستند.

در خصوص درگیری اندام های مختلف بدن بر اثر آلودگی به ویروس کووید 19، اظهار کرد: براساس مطالعات، بیماری کرونا از زمان ظهور تا به امروز از لحاظ علائم بالینی، بافت های متکثرتر و متعددتری از بدن را نسبت به سایر ویروس ها درگیر می کند.

وی ادامه داد: برای اینکه این ویروس بتواند اثر بیماری زایی خود را در بدن بیمار اعمال کند باید قبل از اینکه وارد سلول شود، اتصالی با سطح سلول میزبان برقرار کند. برای برقراری این اتصال، گیرنده های روی سطح سلول میزبان با عنوان ACE2 نقش اصلی را بر عهده دارند. بنابراین تمام بافت های بدن انسان که در جداره و غشای سلول هایشان این گیرنده را داشته باشند می توانند میزبان سلولی این ویروس باشند.

به گفته زالی، بافت ریه مملو از گیرنده های ACE2 است؛ به همین دلیل ریه یکی از مهمترین اندام های درگیر به شمار می رود.

متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه سلول های دستگاه گوارشی، کبد، کلیه، قلب و سیستم اعصاب مرکزی نیز دارای این گیرنده ها هستند، اضافه نمود: در نتیجه به دلیل وجود این گیرنده ها، امکان میزبانی، سرایت و تهاجم ویروس به سیستم مغز و اعصاب نیز وجود دارد.

زالی توضیح داد: کرونا از سه طریق می تواند مغز و اعصاب فرد مبتلا را درگیر کند، تهاجم مستقیم خود ویروس یکی از این روش هاست که شایع ترین علائم آن اختلال در حس بویایی و چشایی است. این اختلال بر اثر حمله ویروس به پایانه های عصبی موجود در بینی و دهان رخ می دهد.

وی اضافه نمود: این پایانه ها می توانند از طریق قاعده جمجمه به سیستم مغز و اعصاب راه پیدا کنند، در نتیجه دالان مناسبی برای انتقال ویروس به مغز بعد از درگیری و تخریب این پایانه ها محسوب می شوند که البته این حمله مستقیم ویروس به ندرت اتفاق می افتد و تا به امروز شواهدی از درگیری خود مغز به دلیل تهاجم مستقیم ویروس کووید-19 در دست نبوده است.

زالی در خصوص روش دوم درگیری مغز بر اثر آلودگی به ویروس کووید 19 گفت: بدن برای هشدار حمله ویروس از مواد التهابی استفاده می کند، این مواد هشدار دهنده سیتوکین (Cytokine) نام دارند که بخش زیادی از عوارض بیماری کرونا و مرگ و میر به علت این مواد است، چراکه بعد از حمله ویروس بدن فرد ممکن است با یک طوفان التهابی رو به رو شود که به صورت غیرضروری در حجم بالا تولید و منجر به تخریب بافت ها شده اند.

به گفته وی، التهاب سیتوکینی موجب بروز عارضه ای شبیه به بیماری ام اس، به نام ادم (Edema) خواهد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی روش سوم درگیری بافت های مغز را اینگونه توضیح داد: در حالت عادی روی محیط مغز یک سد قوی خونی مغزی به منظور ممانعت از ورود عوامل خارجی وجود دارد. گاهی اوقات ویروس کرونا می تواند این سد را در هم بشکند.

زالی ادامه داد: البته یکی از علل شایع گرفتاری سلول های مغزو اعصاب در بیماری کرونا لخته شدن عروق به دلیل التهاب زیاد است و این لخته ممکن است در ریه، دستگاه گوارش و کلیه شکل بگیرد یا در مغز ایجاد و منجر به بروز سکته مغزی شود.

وی اضافه نمود: مطالعات در کشور نشان می دهد برخی افراد که بر اثر ویروس کووید 19دچار سکته مغزی شدند، به بیماری های زمینه ای از جمله فشار خون و دیابت مبتلا بوده اند. از طرفی در برخی از موارد نیز افراد با سن کم، هیچ بیماری زمینه ای نداشتند. این موضوع نشان می دهد عوارض مغزی ناشی از بیماری کرونا که آنچنان شایع نیست، می تواند در اینگونه افراد هم دیده شود.

زالی شایع ترین علامتی که نشان از بروز اختلال در سیستم مغز و اعصاب بر اثر ابتلا به کرونا دارد را سردرد دانست و گفت: در دوران اپیدمی کرونا در صورت بروز هر سردرد شدیدی که پیش از این تجربه اش را نداشته اید، جای شک دارد.

این متخصص با بیان اینکه میگرن نیز ممکن است در جریان بیماری کرونا تشدید شود، گفت: سردرد ناشی از سندرم استفاده از ماسک نیز از موارد دیگری است که افراد را درگیر می کند، چراکه بر اثر استفاده از ماسک تنفس افراد مقداری با مشکل روبه رو می شود.

زالی اضافه نمود: این نوع سردرد مشخصه هایی دارد. اگر از لحاظ فیزیکی، بند ماسک فشار زیادی وارد کند، منجر به بروز سردرد خواهد شد که یک ساعت بعد از برداشتن ماسک این سردرد از بین می رود. بنابراین اگر در محیطی حضور دارید که شخصی وجود ندارد و کم خطر است، ضرورتی به استفاده از ماسک نیست.

وی در خصوص عوارض استفاده از ماسک بر میزان اکسیژن رسانی خون مغز، بیان نمود: پژوهش های بسیاری با این موضوع در دنیا صورت گرفت. به طور بالقوه می توان این تئوری را مطرح نمود که استفاده از ماسک ممکن است سطح اکسیژن خون مغز را کاهش دهد، اما به تایید قطعی نرسیده است.

وی اظهار کرد: نکته بسیار مهم دیگر این است که نباید نسبت به بروز اختلالات ذهنی، تمرکز، هوشیاری و خلقی ناگهانی در افراد مسن با بیماری زمینه ای در دوران اپیدمی کرونا بی توجه بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1289

به "تعطیلی های کنونی تا یک هفته دیگر استمرار یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلی های کنونی تا یک هفته دیگر استمرار یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید