باید ها و نباید های دارو های سرماخوردگی در دوران شیردهی

به گزارش مجله هدیه، خبرنگاران: وقتی که تازه زایمان نموده اید و کودک شیرخوار دارید، طبیعتا تا حدودی بیشتر مستعد سرماخوردگی و آنفلوآنزا هستید، چون خوب نمی توانید بخوابید و اغلب کسر خواب دارید، تغذیه تان منظم نیست و حتی شاید گاهی حوصله و وقت غذا درست کردن نداشته باشید و سراغ غذا های آماده و فست فود بروید و اگر یک فرزند مدرسه ای هم داشته باشید او نیز میکروب ها و ویروس هایی را با خود به خانه خواهد آورد.

باید ها و نباید های دارو های سرماخوردگی در دوران شیردهی

به عنوان یک مادر که کودک شیرخوار دارید، در زمان سرماخوردگی شاید تردید داشته باشید که آیا می توانید دارو مصرف کنید یا نه. در این مطلب باید ها و نباید های مصرف دارو های سرماخوردگی در دوران شیردهی را به شما خواهیم گفت.

شما در دوران بارداری محدودیت های خیلی زیاد از جهت مصرف دارو داشتید، چون وقتی که جنینی در رحم دارید، هر دارویی که مصرف می کنید به جنین تان هم می رسد. اما در دوران شیردهی، همه دارو هایی که مصرف می کنید به کودک تان نمی رسند و حتی آن دارو هایی که معمولا به وسیله شیر مادر به کودک منتقل می شوند، به مقدار بسیار کمی انتقال می یابند. اما یادتان باشد همواره قبل از مصرف هر داروی جدید شیمیایی یا گیاهی ابتدا از پزشک خود سوال کنید.

دارو ها

قبل از اینکه سراغ کابینت داروهای تان بروید، اولین کاری که باید بکنید این است که متوجه شوید دچار سرماخوردگی شده اید یا آنفلوآنزا. آنفلوآنزا می تواند به عارضه بسیار جدی تری مانند سینه پهلو یا همان پنومونی تبدیل گردد، خصوصا اگر تازه زایمان نموده باشید. به همین دلیل خیلی مهم است که واکسن آنفلوآنزا بزنید و اگر فکر می کنید آنفلوآنزا دارید (تب دارید یا احساس بدن درد می کنید و یا خیلی دچار احساس خستگی هستید)، فورا به پزشک مراجعه کنید. بسته به سن کودک تان و شدت بیماری تان، پزشک احتمالا داروی ضد ویروس برای تان تجویز می نماید که اگر در عرض 48 ساعت ابتدایی مشاهده اولین علائم مصرف گردد، موثرتر خواهد بود.

اما اگر سرفه می کنید، باید صبر کنید. شما کاری برای کوتاه تر کردن طول مدت بیماری تان نمی توانید بکنید، اما می توانید بیشتر استراحت کنید و مایعات فراوان بنوشید تا به بدن تان در جنگ با بیماری یاری کنید. خیلی از خانم ها در این حالت سراغ دارو های بدون احتیاج به نسخه پزشک می فرایند تا علائم خود را کنترل نمایند.

آیا مصرف استامینوفن در دوران شیردهی اشکالی دارد؟

در خصوص استامینوفن (دارویی که در تایلنول وجود دارد) و مصرف آن در دوره شیردهی مطالعات خوب و دقیقی صورت گرفته است. مقدار کمی از این دارو وارد شیر مادر می گردد، اما آن اندازه نیست که بر کودک اثر بگذارد. در ضمن استامینوفن بر فراوری شیر مادر نیز اثر نمی گذارد. در نتیجه مصرف آن برای مادر شیرده مانعی ندارد و همچنین داروی مناسبی برای کنترل درد و ناراحتی مادر بعد از زایمان و سزارین است.

درمورد مصرف تایلنول، همزمان با دارو های سرماخوردگی و آنفلوآنزا مانند نی کوئیل، دی کوئیل، اکسدرین یا روبی توسین باید احتیاط کنید. این دارو ها نیز حاوی استامینوفن هستند و برای همین ممکن است به راحتی تصادفا در مصرف استامینوفن، اوردوز کنید که می تواند منجر به آسیب های جدی مانند نارسایی کبد گردد.

آیا مصرف آنتی هیستامین ها و ضد احتقان ها در دوران شیردهی اشکالی دارد؟

مصرف آنتی هیستامین ها برای زنان باردار مانعی ندارد. آنتی هیستامین ها معمولا برای کهیر ها و بثورات پوستی و سایر مسائل پس از زایمان تجویز می شوند. اما هر دارویی که بینی تان را خشک کند، بقیه بدن تان را نیز خشک خواهد نمود. آنتی هیستامین ها، فراوری شیر در بدن مادر را کاهش می دهند؛ بنابراین اگر نگران این هستید که شیر تغذیه ای کودک تان کم گردد می توانید از ضد احتقان های بینی مانند بکلومتازون به مدت سه روز بهره ببرید. اگر این دارو ها را بیشتر از سه روز مصرف کنید ممکن است گرفتگی بینی تان بدتر گردد. همچنین می توانید یک اسپری بینی استروئیدی مانند نازاکورت را امتحان کنید. البته خیلی از خانم ها می توانند با استفاده از شستشوی بینی با سرُم نمکی و استفاده از بخور، علائم خود را به میزان زیادی تسکین بدهند.

آیا مصرف شربت سرفه در دوران شیردهی اشکالی دارد؟

شربت های سرفه در دوران شیردهی توصیه نمی شوند. زیرا در شربت های سرفه، سه عنصر فعال وجود دارد که سدوفدرین یکی از آنهاست. سدوفدرین موثر است، اما فراوری شیر مادر را کاهش می دهد بنابراین توصیه نمی گردد. دومین عنصر، دکسترومتورفان است که شیر مادر را خشک نمی نماید، اما آنقدر ها هم موثر نیست؛ و سومین عنصر، کدئین است که موثر نیست و می تواند برای کودک خطرناک باشد. کدئین به وسیله شیر مادر به کودک می رسد و در موارد نادر می تواند به کودک آسیب بزند.

آیا مصرف روبی توسین در دوران شیردهی اشکالی دارد؟

گایفنسین یک اکسپکتورانت است که در دارو های OTC مانند روبی توسین و موسینکس وجود دارد و می تواند موکوس را نرم نموده و تنفس را راحت تر کند. روبی توکسین در دوره شیردهی ضرری ندارد و روی کودک اثری نمی گذارد، اما اکسپکتورانت به طور کلی چندان موثر نیست؛ بنابراین ارزش مصرف کردن را ندارد.

آیا مصرف آسپرین در دوران شیردهی اشکالی دارد؟

بهتر است مادر شیرده، آسپرین مصرف نکند، زیرا در موارد نادر، آسپرین می تواند سبب سندرم رِی (reyes syndrome) در نوزادانی که دچار عفونت های خاص ویروسی هستند بگردد و به همین دلیل است که آسپرین به طور کلی برای بچه ها و نوجوانان توصیه نمی گردد. سندروم ری، نوعی اختلال نادر است که مغز و کبد را تحت تاثیر قرار می دهد. با وجود اینکه، این سندروم می تواند برای افراد در سنین مختلف رخ بدهد، اما بیشتر در بچه هایی روی می دهد که عفونتی ویروسی مانند آنفلوآنزا یا آبله مرغان را پشت سر گذاشته اند.

اگر مجبورید به دلیل یک عارضه قلبی آسپرین مصرف کنید، پزشک تان ممکن است یک داروی جایگزین به شما توصیه کند. به هر حال اگر مادری شیرده هستید و پزشک برای تان آسپرین تجویز نموده است، حتما در این مورد با پزشک تان صحبت کنید.

آیا مصرف ایبوپروفن در دوران شیردهی اشکالی دارد؟

ایبوپروفن یک داروی ضد التهابی غیراستروئیدی و عنصر فعال موجود در ادویل و موترین است. مادر شیرده می تواند ایبوپروفن مصرف کند، چون این دارو تاثیری بر کودک یا فراوری شیر مادر ندارد. ایبوپروفن مانند استامینوفن به خوبی مورد مطالعه و آزمایش قرار گرفته است و مقدار بسیار کمی از آن وارد شیر مادر می گردد.

مصرف چه مکمل ها و دارو های طبیعی در دوران شیردهی بدون مانع اند؟

به طور کلی این نگرانی و هشدار وجود دارد که نظارت و کنترل دقیقی بر کمپانی های فراوری نماینده مکمل ها وجود ندارد و این دسته از محصولات، مانند دارو های پزشکی که شرکت های داروسازی فراوری می نمایند، تحت نظارت فراوری نمی شوند. یعنی محتوای مکمل ها ممکن است در برند های گوناگون، متفاوت باشند و محصول نهایی با همان چیزی که روی برچسب محصول ذکر شده، دقیقا انطباق نداشته باشد. مواردی بوده اند که مکمل هایی که به طور نامناسب فراوری شده بودند، به افراد آسیب زده اند.

توصیه می کنیم به جای استفاده از دارو های OTC، مکمل ها یا دارو های گیاهی سراغ راه چاره های مطمئن تری مانند بخور دادن، شستشوی بینی و گلو با آبنمک، نوشیدن چای یا شربت گرم عسل و آبلیمو بروید که ثابت شده همگی آن ها می توانند ترشحات را رقیق نموده، گرفتگی بینی را کاهش داده و سرفه را تسکین بدهند. این راه چاره های صد در صد بی ضرر و البته موثرند.

یادتان باشد که مصرف مقدار زیادی منتول به وسیله شربت سرفه می تواند شیر مادر را کم کند و همچنین چای نعنا فلفلی نیز باید به اندازه مصرف گردد.

آیا مادر شیرده می تواند از اکیناسه (سرخارگل) استفاده کند؟

در خصوص بی ضرر بودن اکیناسه در دوران شیردهی، برای مادر و کودک، اطلاعاتی در دست نیست، اما گفته می گردد که با شیردهی منافاتی ندارد. فقط باید مطمئن شوید که با سایر گیاهان و مکمل هایی که برای تان مناسب نیستند، ترکیب نشده باشد.

آیا مادر شیرده می تواند از آقطی سیاه (الدربری) استفاده کند؟

در خصوص آقطی سیاه خوب است بدانید مضرات آن بیشتر از مزایای آن است. شواهدی که حاکی از موثر بودن این گیاه باشند، بسیار محدودند. گیاه آقطی سیاه در صورتی که به درستی فرآوری نگردد می تواند سمی بوده و سبب حالت تهوع شدید، استفراغ و اسهال گردد؛ بنابراین بهترین کار این است که در دوران شیردهی از آقطی سیاه استفاده نکنید.

آیا مادر شیرده می تواند از جینسنگ استفاده کند؟

جینسنگ، رقیق نماینده خون است؛ بنابراین برای افرادی که دچار بیماری هایی مانند دیابت و فشار خون بالا هستند توصیه نمی گردد. شواهدی کمی وجود دارد که نشان بدهد چه مقدار جینسنگ به وسیله شیر مادر به کودک منتقل می گردد؛ بنابراین بهترین توصیه این است که طی شیردهی از مصرف جینسنگ خودداری کنید.

آیا شیوه درمانی هومیوپاتی در دوران شیردهی مجاز است؟

دارو های هومیوپاتی امروزه در بیشتر داروخانه ها موجودند و اغلب هم شبیه شربت های سرفه معمولی و یا سایر دارو های OTC هستند. خوشبختانه مصرف این دارو ها در دوران شیردهی ضرری ندارد. اما تاثیر شیوه درمانی هومیوپاتی هنوز ثابت نشده است. هومیوپاتی به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است و هرگز ثابت نشده که بهتر از دارونما اثر می نماید.

آیا مصرف روغن ارگانو برای مادر شیرده مجاز است؟

روغن ارگانو بابت خواص ضد میکروبی که دارد معروف است، اما تحقیقی در خصوص مصرف آن در دوران شیردهی انجام نشده است. گفته می گردد که روغن ارگانو می تواند شیر مادر را کاهش بدهد، زیرا نعنا فلفلی و مریم گلی هر دو فراوری شیر مادر را کم می نمایند.

آیا مصرف ویتامین C در دوران شیردهی اشکالی دارد؟

مصرف ویتامین C به اندازه مقدار توصیه شده برای مادر باردار مسئله ای ندارد (روزانه 2000 میلی گرم). بدن شما فقط به همین اندازه می تواند ویتامین C جذب کند و هر مقداری فراتر از آن، به وسیله ادرار دفع می گردد، اما می تواند معده را ناراحت کند. شواهدی که نشان بدهند ویتامین C می تواند به کوتاه کردن دوره سرماخوردگی یاری بکند، نتایج دقیقی ارائه نداده اند؛ بنابراین هنوز نمی دانیم واقعا ویتامین C در درمان سرماخوردگی نقشی دارد یا خیر.

آیا مصرف زینک در دوران شیردهی مجاز است؟

زینک برای کودک تان ضرری ندارد. ماکسیمم مقدار مجاز توصیه شده برای زینک، 40 میلی گرم در روز برای زنان شیرده است. زینک مانند ویتامین C، شواهد محکمی برای موثر بودن ندارد، اما عوارض جانبی آن می تواند شامل معده درد و مزه فلز مانند در دهان بگردد که به طور کلی خفیف هستند.

راه چاره های خانگی درمان سرماخوردگی برای مادران شیرده

سرماخوردگی معمولی درمان خاصی ندارد و باید مدت آن طی گردد، اما دارو ها می توانند به احساس بهتر شما یاری نمایند. مصرف دارو، تنها راه تسکین علائم نیست. اگر به هر دلیلی دوست ندارد به عنوان یک مادر شیرده، دارو مصرف کنید پس به نکات زیر توجه کنید:

برای تسکین گرفتگی بینی حتما مایعات زیاد بنوشید، مانند آب مرغ گرم، چای بدون کافئین، آبمیوه خانگی و شربت آبلیمو و عسل.

سوپ مرغ می تواند گرفتگی بینی و تجمع ترشحات تنفسی را کاهش بدهد. گرمای سوپ می تواند گلو درد را تسکین بدهد و خارش آن را کم کند. یک دوم قاشق مرباخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید و با آن گلوی تان را غرغره کنید. مکیدن آبنبات بدون قند یا تکه های یخ نیز برای تسکین گلو درد مفیدند.

در ضمن خیلی مهم است که زیاد استراحت کنید و به بدن تان فرصت کافی برای مبارزه با بیماری را بدهید. درست است که به عنوان مادر یک کودک خردسال نمی توانید کاملا و هر چقدر دل تان می خواهد استراحت کنید، اما باید از هر فرصتی برای این کار بهره ببرید و از میزان فعالیت های خود کم کنید. اگر حال تان اجازه کمی ورزش کردن را به شما می دهد، چند تمرین کم شدت انجام دهید. استراحت و ورزش هر دو، سیستم ایمنی را تقویت می نمایند و باعث می شوند زودتر دوره بیماری را طی کنید.

منابع: todaysparent ، healthline

منبع: برترین ها
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1125

به "باید ها و نباید های دارو های سرماخوردگی در دوران شیردهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید ها و نباید های دارو های سرماخوردگی در دوران شیردهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید