اقتصاد یونان زیر تیغ تیز بحران کرونا

به گزارش مجله هدیه، یک روزنامه اروپایی در گزارشی اقتصاد یونان را به علت وابسته بودن به توریسم بیش از سایر کشورهای اروپایی در معرض بحران ارزیابی کرد.

اقتصاد یونان زیر تیغ تیز بحران کرونا

سفر با تور یونان ارزان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اس اراف سوئیس در گزارشی نوشت: بعد از بحران بدهی ها یونان تازه این اواخر داشت دوباره از نظر اقتصادی روی پای خود می ایستاد که بحران کرونا آمد.

در تابستان سال 2019 گردشگران در جزیره رودز و در خیابان های دیدنی این شهر قرون وسطایی قدم می زدند و عکس های زیادی می گرفتند.

آریس سولونیاس، معاون اتحادیه هتل داران یونان می گوید: اما سال جاری همه چیز به گونه ای دیگر است. وی در این باره گفت: معمولاً هتل های جزایر یونان در آوریل باز می شدند، اما حالا ما نمی دانیم آیا و چه موقع می توانیم هتل ها را باز کنیم. ما همه در برابر آینده ای نامعلوم قرار داریم.

اپراتورها و آژانس های مسافرتی منتظر تصمیمات دولت های خود هستند و گردشگران هم جزایر یونان را از اهداف سفر خود حذف نموده اند.

جزایر یونان به معنای واقعی کلمه از درآمد تابستان خود زندگی می نمایند. همچنین در سراسر یونان صنعت توریسم یکی از مهمترین شاخه های اقتصاد این کشور است. در سال 2019، 34 میلیون گردشگر به یونان آمدند و به این ترتیب به صورت مستقیم 20 درصد و به صورت غیرمستقیم حدود 36 درصد فراوری ناخالص ملی این کشور را تأمین کردند.

اما سال جاری پیش بینی ها در این باره بسیار تیره و تار است. صندوق بین المللی پول انتظار کاهش حدود 10درصدی فراوری ناخالص ملی در یونان را دارد. وقتی مقایسه ای صورت می گیرد می بینیم که صندوق بین المللی پول برای دیگر کشورهای بحران زده اروپا از جمله ایتالیا کاهش حدود 9درصدی فراوری ناخالص ملی و برای اسپانیا هم کاهش حدود 8درصدی فراوری ناخالص ملی را پیش بینی می نماید.

نیکوس وتاس، پروفسور اقتصاد و رئیس انستیتو اقتصادی در یونان این پیش بینی را واقع بینانه ارزیابی نموده و در این باره گفته است: در واقع ما برای سال 2020 یک رشد اقتصادی 2.5 درصد را برای یونان پیش بینی می کردیم.

نویسنده در ادامه این پرسش را مطرح نمود: پس چطور یونان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی آسیب اقتصادی سخت تری می بیند؟

وتاس در این باره می گوید: ما یک بحران اقتصادی 10ساله را پشت سر گذاشته ایم و اقتصاد یونان ضعیف است، ضمناً اقتصاد یونان مبتنی بر اقتصاد صادرات نیست بلکه وابسته به توریسم و حمل ونقل و زمینه هایی است که بحران کرونا بیش از همه روی آن ها تأثیر گذاشته است.

وتاس همچنین با ابراز اینکه البته دولت یونان با روش های مختلف ازجمله کاهش اقتصادیات ها و یاری های اقتصادی کم از شرکت های آسیب دیده حمایت می نماید در عین حال این یاری ها را قابل قیاس با یاری های اقتصادی آلمان به شرکت هایش ندانست.

به گفته وی این شرایط این خطر را ایجاد می نماید که شرکت های یونانی در درازمدت دیگر نتوانند با رقبای اروپایی خود همگام شوند.

این پروفسور برجسته یونانی تصمیمات سران اروپایی را برای ایجاد یک صندوق بازسازی دوباره برای عواقب اقتصادی کرونا تمجید نموده گفت: کشورهای کوچک اروپایی حالا به یاری های اتحادیه اروپا احتیاج دارند. این کشورها به یاری های مستقیم از بودجه اروپایی احتیاج دارند. تنها این گونه است که می توانند اقتصاد خود را دوباره بازسازی نمایند. دولت یونان هم چنین شرایطی دارد.

در این میان به خصوص نخست وزیر یونان روی یک خط مشی مشترک اروپایی برای شروع مجدد ترددهای هوایی تأکید دارد. این پروفسور یونانی بر این عقیده است که بروکسل باید سیگنال مثبتی ارسال و از کشورهای جنوبی اروپا وابسته به توریسم حمایت کند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 931

به "اقتصاد یونان زیر تیغ تیز بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد یونان زیر تیغ تیز بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید