افزایش لخته خون در شریان های پای بیماران مبتلا به کرونا

به گزارش مجله هدیه، کرونا پژوهشگران آمریکایی در آنالیز نو خود دریافتند که بروز لخته خون در شریان های پای بیماران مبتلا به کووید- 19 بیش از سایر بیماران پیش می آید و می تواند عوارض منفی بسیاری در پی داشته باشد.

افزایش لخته خون در شریان های پای بیماران مبتلا به کرونا

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، کووید- 19، با بروز لخته های خون در شریان های پا ارتباط دارد.

آنالیز تازه پژوهشگران مرکز پزشکی مونته فیور (Montefiore Medical Center) آمریکا نشان می دهد بیماران مبتلا به کووید- 19 که نشانه هایی مانند کمبود ذخیره خون در آن ها دیده می گردد، بیش از بیمارانی که به کووید- 19 مبتلا نیستند، در معرض خطر قطع عضو یا مرگ قرار دارند.

ارتباط میان کووید- 19 و وجود لخته های خون در شریان های ریوی، در پژوهش های بسیاری اثبات شده است، اما اطلاعات کمی در خصوص ارتباط میان کروناویروس و ترومبوز شریان های اندام تحتانی وجود دارد.

در چنین شرایطی، لخته های خون در شریان ها به وجود می آیند و مانع از جریان یافتن و رسیدن اکسیژن به اندام تحتانی می شوند.

پژوهشگران طی دوره اوج کووید- 19 در نیویورک، مشاهده کردند که تعداد بیماران مبتلا به ترومبوز شریانی افزایش یافته است. این بیماران، با نشانه هایی مانند سردی، درد و تغییر رنگ در پاهایشان به بیمارستان مراجعه می کردند.

افزایش تکان دهنده آمار چنین بیمارانی، پژوهشگران را بر آن داشت تا ارتباط میان کووید- 19 و ترومبوز شریانی را دقیق تر مورد آنالیز قرار دهند.

اینسا گلدمن (Inessa Goldman)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما در آنالیز های خود دریافتیم که ترومبوز شریانی ناشی از کووید- 19 می تواند پیامد هایی مانند قطع عضو یا مرگ را در پی داشته باشد.

وی اضافه نمود: از آنجا که آمار مبتلایان کووید- 19 در سراسر دنیا رو به افزایش است، پزشکان باید به ارتباط میان کووید- 19 و بروز ترومبوز شریانی توجه بسیاری داشته باشند. اگر این مشکل به موقع تشخیص داده گردد، امکان حفظ اعضای بدن بیمار و پیشگیری از احتیاج به قطع عضو فراهم خواهد شد.

این پژوهش، در مجله Radiology به چاپ رسید.

منبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1844

به "افزایش لخته خون در شریان های پای بیماران مبتلا به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش لخته خون در شریان های پای بیماران مبتلا به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید