از کجا بدانید به زنجبیل حساسیت دارید؟

به گزارش مجله هدیه، تبیان/ هر چند احتمال آلرژی به هر ماده ای وجود دارد؛ اما ادویه های گیاهی و خوراکی معمولاً چنین عارضه ای ایجاد نمی نمایند. اما با این حال در خصوص زنجبیل این احتمال وجود دارد که در بعضی از افراد، حساسیت های شدیدی ایجاد نماید، بنابراین تشخیص زودهنگام برای پیشگیری از عوارض ضروری است.

از کجا بدانید به زنجبیل حساسیت دارید؟

حساسیت به ادویه های گیاهی نادر است اما بعضی از افراد علائم حساسیت به زنجبیل را نشان داده اند. خیلی از افراد نیز به ادویه های دیگری حساسیت نشان می دهند مثلاً زردچوبه. بیشتر این واکنش های آلرژیک سبب عوارض پوستی یا علائم گوارشی می شوند. اگر مورد حساسیت شدید باشد، می تواند شرایط التهابی روی دهد. به گفته دانشمندان، عاملی که معمولاً در این نوع آلرژی ها دخیل است، حساس شدن بیش از اندازه نسبت به یک پروتئین است.

حساسیت نسبت به گلوتن و شیر گاو، شایع تر است اما ادویه ها نیز در مواردی می توانند ایجاد حساسیت نمایند.

علائمی که نشان می دهند به زنجبیل آلرژی دارید

بیشتر اوقات به فرایندی از عدم تحمل، آلرژی گفته می گردد. آلرژی به زنجبیل اغلب خودش را به صورت علائم گوارشی نشان می دهد. مصرف زنجبیل در کسانی که به آن حساسیت دارند می تواند به صورت نفخ، کولیک و اسهال ظاهر گردد. در ضمنً در موارد شدیدتر، این عارضه می تواند آنافیلاکسی ایجاد کند؛ اما این واکنش های شدید و خطرناک در خصوص مصرف ادویه، بسیار نادرند.

همچنین این احتمال وجود دارد که این نوع آلرژی سبب یک سری از واکنش ها در پوست گردد، مثلاً تحریکات پوستی، قرمزی و کهیر. در واقع حتی دهان نیز ممکن است خارش بگیرد.

پیشگیری از آلرژی

آلرژی غذایی نوعی عارضه است که هر چند قابل کنترل است؛ اما مزمن می باشد. همچنان یک سری رعایت ها وجود دارد که افراد می توانند برای پیشگیری از بروز آلرژی غذایی به کار ببرند. مثلاً تغذیه کودک در اولین سال زندگی اش با شیر مادر، و همچنین آغاز تغذیه تکمیلی از 6 ماهگی می تواند ریسک این نوع عارضه خودایمنی یعنی آلرژی غذایی را کاهش دهد. زیاد تمیز کردن بخشی از بدن می تواند باعث گردد این ناحیه نسبت به مواد خارجی بیش از حد حساس گردد.

کارشناسان توصیه می نمایند پیرو یک رژیم غذایی متنوع باشید تا سیستم گوارش با مواد مغذی گوناگون سازگاری پیدا نموده و به سوخت و ساز آن ها عادت کند. حذف یک سری از غذاها از رژیم غذایی ممکن است جلوی ایجاد آلرژی را بگیرد، اما در شما عدم تحمل به آن ماده غذایی را ایجاد خواهد نمود.

در خصوص آلرژی به زنجبیل چه باید کرد؟

اگر فکر می کنید ممکن است به ماده ای غذایی آلرژی داشته باشید، مهم ترین کاری که باید انجام دهید مطرح کردن این مسئله با یک پزشک متخصص آلرژی است تا تشخیص پزشکی در این مورد داده گردد. پزشک متخصص کسی است که به شما خواهد گفت تا چه اندازه حساسیت دارید و آیا ضروری است آن ماده غذایی را از رژیم غذایی خود حذف کنید یا اینکه کاهش مصرف آن کافیست. در ضمنً ضرورت دارد که در خصوص میزان احتمال وقوع آنافیلاکسی در صورت تماس با آلرژن مورد نظر نیز صحبت کنید؛ اما همانطور که گفتیم این اتفاق بسیار نادر است، خصوصاً در خصوص آلرژی به زنجبیل.

همچنین اگر دچار آلرژی به ماده غذایی خاصی باشید ممکن است به شما توصیه گردد از مصرف بعضی از ادویه ها اجتناب کنید تا جلوی مسائل گوارشی را بگیرید.

آلرژی به زنجبیل، عارضه ای نادر

هر چند احتمال آلرژی به هر ماده ای وجود دارد؛ اما ادویه های گیاهی و خوراکی معمولاً چنین عارضه ای ایجاد نمی نمایند. با این حال در خصوص زنجبیل این احتمال وجود دارد که در بعضی از افراد، حساسیت های شدیدی ایجاد نماید، بنابراین تشخیص زودهنگام برای پیشگیری از عوارض ضروری است.

مهم است یادتان باشد عادت هایی که در پیش می گیرید می توانند به ابتلا یا عدم ابتلا به آلرژی های غذایی یاری نمایند. عدم تغذیه کودک با شیر مادر یا به هم خوردن تعادل میکروبیوم روده می تواند در بلندمدت، آلرژی و عدم تحمل ایجاد کند.

از آنجایی که آلرژی غذایی یک مشکل نسبتاً مزمن است، بهترین راهکار این است که ماده غذایی مورد نظر را کاهش داده یا محدود کنید. حتی شاید لازم باشد مصرف دیگر ادویه ها (مثلاً زردچوبه) را نیز کنار بگذارید.

اساساً بهترین کار ممکن این است که یک رژیم غذایی کامل از جهت ارزش غذایی داشته باشید و با آن سازگاری پیدا کنید. در واقع برای بهبود علائم، کارشناسان توصیه می نمایند مکمل های پروبیوتیک را امتحان کنید. البته همانطور که همواره گفته ایم باید پیش از مصرف مکمل ابتدا با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید چه نوع مکملی مناسب شماست.

منبع: همگردی
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1430

به "از کجا بدانید به زنجبیل حساسیت دارید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کجا بدانید به زنجبیل حساسیت دارید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید