42 درصد تهرانی ها مستاجرند ، اجاره داری حرفه ای راه اندازی شود

به گزارش مجله هدیه، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی درباره اجاره داری حرفه ای، راه چاره خروج از بازار اجاره نشینی سنتی را راه اندازی سیستم اجاره داری حرفه ای عنوان کرده است.

42 درصد تهرانی ها مستاجرند ، اجاره داری حرفه ای راه اندازی شود

به گزارش خبرنگاران، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی در خصوص شرایط بازار اجاره مسکن، نرخ اجاره نشینی در تهران تا سرانجام سال 1398 را 42 درصد خانوارهای تهرانی عنوان و اعلام کرده است: طی سال 99 و با توجه به شرایط اقتصادی کشور، این آمار قطعاً افزایش داشته است.

این گزارش، یکی دیگر از معضلات بازار اجاره مسکن را افزایش مهاجرت خانوارهای مستاجر به حاشیه شهرها و سکونتگاه های غیر رسمی می داند و اضافه می کند: راه حل ساماندهی بازار اجاره مسکن و حمایت از خانوارهای مستاجر، راه اندازی سیستم اجاره داری حرفه ای است.

برخی مزایای راه اندازی اجاره داری حرفه ای

پژوهش مورد اشاره می افزاید: استفاده از نظارت و راه حلهای کنترلی بازار مسکن در اداره اجاره داری حرفه ای، می تواند تولید و ساخت واحدهای مسکونی استیجاری را به صرفه کند؛ ضمن اینکه همزمان منافع و سود سرمایه گذار برای تولید مسکن استیجاری را هم تأمین کند.

کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس، از دیگر مزایای ساماندهی بازار اجاره مسکن با راه حل اجاره داری حرفه ای را جلوگیری از تعیین اجاره بهای سلیقه ای، ایجاد شفافیت در بازار اجاره، افزایش کنترل شده سالانه اجاره بها، تنظیم قراردادهای اجاره، ارائه خدمات تعمیر و نگهداری واحدهای استیجاری و… عنوان و اعلام کرده اند: نظام اجاره داری حرفه ای می تواند بستری برای ساماندهی بازار خرید و فروش مسکن هم باشد.

گزارش مذکور، همچنین راه اندازی این سیستم را روشی برای جلوگیری از ایجاد بی نظمی ها و صدور احکام تخلیه برای مستأجران دانسته است.

دولت اقدامی برای اجاره داری حرفه ای نکرده است

در این پژوهش با اعلام اینکه، بر اساس قوانین متعدد موجود از جمله قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب سال 1387، آئین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و طرح جامع مسکن و به رغم تکالیفی که برای دولت در دوره های مختلف به منظور تأمین، عرضه و حمایت از مسکن استیجاری در نظر گرفته شده، آورده: با این حال تا کنون اقدام خاصی در این زمینه صورت نگرفته است.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1635

به "42 درصد تهرانی ها مستاجرند ، اجاره داری حرفه ای راه اندازی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "42 درصد تهرانی ها مستاجرند ، اجاره داری حرفه ای راه اندازی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید