کشف 514 قطعه مرغ قاچاق از ابتدای اسفند تا 8 فروردین ، قاچاق جوجه یک روزه صرفاً یک آدرس غلط است

به گزارش مجله هدیه، مدیرکل هماهنگی امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه مسئولان درباره قاچاق جوجه آدرس غلط می دهند، گفت: گرانی مرغ بدلیل احتکار مرغ منجمد توسط واسطه هاست و ربطی به قاچاق جوجه یک روزه ندارد.

کشف 514 قطعه مرغ قاچاق از ابتدای اسفند تا 8 فروردین ، قاچاق جوجه یک روزه صرفاً یک آدرس غلط است

به گزارش خبرنگاران، یاسر سوادکوهی در مصاحبه با مهر در خصوص قاچاق جوجه و تخم مرغ، گفت: اساساً حمل و نقل و شرایط نگهداری جوجه و تخم مرغ قابلیت قاچاق آن را کاهش می دهد؛ به طوری که با بررسی های اجرا شده و بازدیدهای میدانی حجم بسیار اندک نزدیک به صفر از این کالا قاچاق می شود اما با این حال دلیل همان حجم ناچیز را نیز باید اشاره کنیم.

مدیرکل هماهنگی امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: از دلایل اصلی خروج جوجه های یک روزه تفاوت قیمت آن در آنسوی مرز است به طوری که قیمت مصوب هر قطعه جوجه یک روزه 4,200 تومان است ولی در حال حاضر حدود 5,400 تومان به فروش می رسد این در حالیست که قیمت هر قطعه جوجه در آنسوی مرز حدود 50 الی 60 سنت (معادل 15 هزار تومان) است.

وی ادامه داد: همچنین عدم وجود کارگاه های جوجه کشی در شمال عراق خصوصاً مناطق نوار مرزی و همچنین کیفیت مناسب جوجه های یک روزه تولید داخل موجب شده، تقاضا نسبت به عرضه پیشی گرفته و خروج محموله ها از کشور سود سرشاری را عاید مرغداران عراقی و قاچاقچیان کند و این در حالیست که شرکت های جوجه کشی عراقی و سازمان های ذی ربط در کشور عراق نیز از این موضوع گلایه مند هستند. حسب بررسی به عمل آمده اغلب جوجه های یک روزه از محل تبانی های اجرا شده از سوی شرکت های جوجه کشی از شبکه توزیع منحرف و با توجه به قیمت مناسب آن در آن سوی مرز از کشور خارج می شود. باید تاکید کنم که حجم مورد بحث آنقدر نیست که قابل بیان و در بازار تأثیرگذار باشد.

کشف 514 قطعه مرغ خوراکی از ابتدای اسفند تا 8 فروردین

سوادکوهی در خصوص قاچاق مرغ خوراکی و تخم مرغ نطفه دار نیز گفت: کشفیات مرغ خوراکی در نواحی مرزی استان کردستان از ابتدای اسفند ماه سال 99 تا هشتم فروردین ماه سال جاری 514 قطعه است که این تعداد نسبت به بهمن ماه سال 99، به میزان 60 درصد کاهش داشته است. این حجم نیز محموله های مکشوفه، مرغ گوشتی صنعتی بوده که از سوی مرغداران به دلالان در این حوزه به منظور کشتار به فروش می رسد.

وی افزود: اغلب محموله های مکشوفه از طریق کولبری و به صورت کارتنی از مرز خارج می شود که حسب بررسی اجرا شده، میزان آمار کشفیات تخم مرغ نطفه دار در نوار مرزی استان طی اسفند ماه سال 99، مقدار 550 کیلوگرم از هنگه ژال شهرستان بانه و در فروردین ماه سال جاری، آمار کشفیات صفر بوده است.

قاچاق جوجه یک روزه صرفاً یک آدرس غلط است

سوادکوهی یادآور شد: با توجه به حساسیت ایجاد شده طی روزهای اخیر، آمار کشفیات جوجه یک روزه و تخم مرغ نطفه دار کاهش یافته است. برابر بررسی اجرا شده بیشترین تخلف در حوزه خروج جوجه های یک روزه از شبکه توزیع، متوجه شرکت های جوجه کشی است که در سایه عدم نظارت دستگاه های ذیربط با دور زدن سامانه های مرتبط و همکاری با دلالان این بخش اقدام به خروج از شبکه توزیع و متعاقب آن خروج غیرقانونی از کشور می کنند.

مدیرکل هماهنگی امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز توضیح داد: با تصویب افزایش قیمت مصوب مرغ خوراکی طی روزهای اخیر، بازار متلاطم مرغ در کشور آرام شد از این رو این سوال به اذهان متبادر می شود، چگونه ممکن است ظرف یک روز پس از ابلاغ نرخ جدید مشکل کمبود مرغ خوراکی بازار مرتفع شود؟ لذا نقش واسطه ها و محتکرین مرغ خوراکی (آن هم به صورت منجمد) کاملاً آشکار و قاچاق جوجه یک روزه صرفاً یک آدرس غلط است!

وی افزود: با این توضیح که در سنوات گذشته صادرات جوجه یک روزه فاقد هرگونه محدودیت بوده و به یک میزان معین از کشور (به جز کردستان) صادر می شد، ولی در حال حاضر با وجود ممنوعیت صادرات، اما به همان میزان تقاضا برای صادرات وجود دارد که حجم اندکی از آن تقاضا به صورت قاچاق از کشور خارج می شود. بنابراین این موضوع نمی تواند عاملی برای کمبود مرغ در بازار باشد.

سوادکوهی گفت: با توجه به شرایط نگهداری جوجه یک روزه و تخم مرغ نطفه دار، امکان احتکار آن اقلام میسر نیست و صرفاً دلالان و واسطه ها اقدام به احتکار و نگهداری غیرقانونی مرغ خوراکی، آن هم به صورت منجمد می کنند، موضوعی که پس از افزایش قیمت مصوب، موجب پیشی دریافت عرضه بر تقاضا در روزهای اخیر شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1682

به "کشف 514 قطعه مرغ قاچاق از ابتدای اسفند تا 8 فروردین ، قاچاق جوجه یک روزه صرفاً یک آدرس غلط است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 514 قطعه مرغ قاچاق از ابتدای اسفند تا 8 فروردین ، قاچاق جوجه یک روزه صرفاً یک آدرس غلط است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید