پیشروی طالبان در افغانستان و مذاکره در تهران

به گزارش مجله هدیه، اجلاس گفتگوهای بین الافغانی با حضور نمایندگان دولت افغانستان، شخصیتهای عالی جمهوریت و هیات عالی سیاسی طالبان صبح امروز چهارشنبه شانزدهم تیرماه به میزبانی جمهوری اسلامی ایران با سخنرانی وزیر امور خارجه در تهران افتتاح شد.

پیشروی طالبان در افغانستان و مذاکره در تهران

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در افتتاحیه این نشست با اشاره به شکست ایالات متحده آمریکا در افغانستان و حضور بیش از دو دهه در این کشور که موجب خرابی های بسکمک شده است گفت: امروز مردم و رهبران سیاسی افغانستان باید برای آینده کشورشان تصمیمات سخت اتخاذ کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به نتایج نامطلوب ادامه منازعات در افغانستان، بازگشت به میز مذاکرات بین الافغانی و تعهد به راهکارهای سیاسی را بهترین انتخاب از سوی رهبران و جریانهای سیاسی افغانستان دانست و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای کمک به فرایند مصاحبهها میان جناح های موجود به منظور حل و فصل مناقشات و بحران های جاری در آن کشور گفت.

ظریف همچنین بر تعهد جمهوری اسلامی ایران جهت کمک به توسعه همه جانبه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان پس از برقراری صلح تاکید کرد.

رهبری هیات جمهوری اسلامی افغانستان در این دور از مذاکرات را یونس قانونی، معاون رییس جمهور پیشین افغانستان بر عهده دارد.

هیئت مذاکراتی گروه طالبان هم امروز وارد تهران شد.

محمد نعیم، سخنگوی هیأت مذاکره کننده گروه طالبان امروز گفت این هیأت بلندرتبه به سرپرستی شیرمحمد عباس استانکزی، معاون هیأت مذاکره کننده گروه طالبان به ایران رفته تا با مقامات این کشور مصاحبه کنند.

این گفت و گوها در شرایطی اغاز می شود که امروز حسام الدین شمس، والی بادغیس در غرب افغانستان اعلام کرده که تمام ولسوالی های این ولایت سقوط کرده و افراد طالبان به شهر قلعه نو، مرکز ولایت بادغیس وارد شده اند.

تصاویری منتشر شده که نشان می دهد طالبان کنترل زندان را به دست گرفته و زندانیان را رها کرده اند.

ولایت بادغیس نزدیک مرز ایران قرار گرفته است و از اهمیت زیادی برخوردار است.

طالبان مدعی است که در دو ماه گذشته بیشتر از 150 ولسوالی را تصرف کرده اند و در سال های اخیر این بار اول است که افراد این گروه قادر می شوند به مرکز یک ولایت رخنه کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1803

به "پیشروی طالبان در افغانستان و مذاکره در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشروی طالبان در افغانستان و مذاکره در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید