نکاتی که باید هنگام انجماد و ذوب شدن غذا باید به آن توجه کنیم

به گزارش مجله هدیه، در این مطلب می خوانیم که چرا انجماد و ذوب صحیح غذا در کنار اطمینان داشتن به سالم بود آن غذا امری بسیار حیاتی است.

نکاتی که باید هنگام انجماد و ذوب شدن غذا باید به آن توجه کنیم

به گزارش خبرنگاران، انجام نادرست این کارها می تواند منجر به تکثیر میکروارگانیسم هایی گردد که برای انسان مضر هستند،به همین علت است که باید در روش نگهداری غذا سخت گیری کنیم.

در غیر این صورت ، دچار مسمومیت غذایی خواهیم شد که می تواند منجر به مسائل دستگاه گوارش یا حتی عوارض بیشتری گردد.

منجمد کردن غذا به روش صحیح

ابتدا باید نحوه بسته بندی کردن را در نظر بگیرید. در صورت لزوم قطعات را از گوشت را از هم جدا و میزان قطعات را کوچکتر کنید زیرا یخ زدایی را برای شما تسهیل می نماید.

علاوه بر این، از زمان خرید غذا و مواد غذایی تا زمانی که آن را در فریزر قرار نداده اید باید از آنها در جای خنک نگه داری کنید. علت آن این است که انجام این کار زمینه فراوری میکروارگانیسم هایی مانند سالمونلا را افزایش می دهد.

غذاهای تازه، به جز میوه و تخم مرغ، نباید در دمای اتاق باشد. پس از آوردن مواد غذایی به خانه، آنها را در یخچال قرار دهید یا آن را فریز کنید. هرچه این مواد مدت زمان بیشتری در دمای اتاق باشند، خطر رشد میکروبیولوژیکی افزایش می یابد.

علاوه بر این، از پلاستیک به اسم بسته بندی اصلی برای انجماد بهره ببرید. بعلاوه، آب بندی از نوع خلا مواد غذایی ماندگاری هر محصول را بهبود می بخشد.

ذوب غذا به درستی

یکی از مهمترین نکات در استفاده از مواد غذایی مناسب ، آگاهی از نحوه ذوب کردن آن است. این کار را در دمای اتاق انجام ندهید زیرا بستر مناسبی برای فعال سازی میکروبیولوژیکی است.

بیشتر میکروارگانیسم های موجود در یک محصول در دماهای بسیار پایین می میرند.بر اساس تحقیقات صورت گرفته بیماری های رایج مانند بوتولیسم به علت ضعف در بهداشت مواد غذایی است. به همین علت، مهم است که این مواد را در یخچال نگهداری کنید.

علاوه بر این، ضروری است که زمان مصرف را از قبل برنامه ریزی نموده و با زمان کافی آن را از فریزر خارج کنید تا در یخچال ذوب گردد.

گزینه دیگری که برای سبزیجات منجمد و سایر غذاهای کوچک منجمد مفید است، قرار دادن آنها مستقیماً در قابلمه است. این از نظر میکروبیولوژیکی بی خطر است اما بر کیفیت ارگانولپتیک محصول تأثیر می گذارد.

انجماد و سپس ذوب غذا در آب

روش سریع یخ زدایی مواد غذایی، قرار دادن آن در آب گرم است. این کار می تواند خطرناک باشد زیرا موقعیتی ایجاد می نماید که میکروارگانیسم ها می توانند دوباره فعال شوند. اگر می خواهید غذا یخ زده را درون آب بگذارید، حتما آب سرد باشد.

علاوه بر این می توانید در آخرین لحظه از مایکروویو برای یخ زدایی مواد غذایی بهره ببرید. این دستگاه معمولاً عملکرد خاصی برای این منظور دارد. با این حال، این فرآیند هم بر خصوصیات ارگانولپتیک محصول تأثیر می گذارد.

در هنگام ذوب و انجماد مواد غذایی همواره بهداشت مناسب را رعایت کنید

فرایندهای بهداشت مواد غذایی به شما امکان می دهد با خیال راحت غذا را مصرف کنید و هرگونه سو استفاده ممکن است منجر به مسمومیت گردد که عملکرد ارگانیسم شما را به خطر بیندازد.

شایع ترین آنها علائم گوارشی است. با این حال، بعضی از عوامل بیماری زا وجود دارد که می توانند به بقیه اعضای بدن آسیب برسانند. بنابراین هنگام ذوب غذا بسیار محتاط باشید.

هرگز در دمای اتاق یا در آب گرم مواد غذایی را ذوب نکنید. بعلاوه مطمئن ترین گزینه ها عملکرد یخ زدایی مایکروویو و غوطه وری در آب سرد است.

هرچه فرایند یخ زدایی سریع تر باشد، بر خصوصیات ارگانولپتیک محصول تأثیر بیشتری خواهد گذاشت. به همین علت، یخ زدایی نسبتاً آهسته در یخچال و فریزر همواره برترین گزینه است.

انتها، به خاطر داشته باشید که یخ زدن خواص تغذیه ای غذا را تغییر نمی دهد بنابراین خرید میوه ها و سبزیجات منجمد به شما این امکان را می دهد که آنها را بدون تأثیر بر کیفیت تغذیه ای آنها، مدت طولانی تری نگه دارید.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1760

به "نکاتی که باید هنگام انجماد و ذوب شدن غذا باید به آن توجه کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که باید هنگام انجماد و ذوب شدن غذا باید به آن توجه کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید