نامه ترامپ خشم پلوسی را برانگیخت، نزاعی شدید در راه است

به گزارش مجله هدیه، ایسنا نوشت: رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به عدم همکاری کاخ سفید با تحقیقات ضد دونالد ترامپ، او را به کوشش برای لاپوشانی تعاملاتش با اوکراین متهم نموده است. کاخ سفید در نامه ای عدم همکاری با تحقیقات استیضاح مجلس نمایندگان آمریکا را گفت.

نامه ترامپ خشم پلوسی را برانگیخت، نزاعی شدید در راه است

به گزارش پایگاه خبری هیل، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تاکید نمود: برای مدتی، رئیس جمهوری آمریکا برای عادی سازی بی قانونی کوشش نموده است. اکنون، او کوشش می نماید تا بی قانونی را تقوا نشان دهد. نامه کاخ سفید تازه ترین کوشش برای لاپوشانی خیانت او به دموکراسی ما و تاکید بر این است که رئیس جمهوری فراتر از قانون است.

این بیانیه واکنشی به نامه کاخ سفید است که دموکرات های مجلس نمایندگان آمریکا را به لغو نتایج انتخابات 2016 و نقض قانون اساسی با مطالباتی بدون پشتوانه قانونی برای شهادت و درخواست اسنادی از چندین مقام دولتی و وابستگان ترامپ، متهم نموده است.

نانسی پلوسی اواخر ماه گذشته گفت، مجلس نمایندگان آمریکا تحقیقات رسمی استیضاح علیه ترامپ را در پی اتهاماتی مبنی بر سوءاستفاده او از اختیاراتش و ترغیب رئیس جمهوری اوکراین به آنالیز جو بایدن، نامزد دموکرات ها در انتخابات و رقیبش به جریان می اندازد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تاکید نمود: این نامه یک اشتباه آشکار است و علنا یک کوشش غیر قانونی دیگر برای پنهان سازی حقایق درباره کوشش های واضح دولت ترامپ برای فشار آوردن بر قدرت های خارجی به منظور مداخله در انتخابات 2020 است. به رغم دیوارسنگی کاخ سفید، ما شاهد افزایش شواهدی هستیم که نشان می دهد رئیس جمهوری آمریکا از مقامش سوء استفاده نموده و سوگندش مبنی بر حفاظت، حفظ و دفاع از قانون اساسی را نقض نموده است.

نامه ترامپ چه بود؟

کاخ سفید در نامه ای خطاب به رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و سه تن از رهبران دموکرات کمیته های این مجلس، اظهار کرد با توجه به این که تحقیقات مربوط به استیضاح دونالد ترامپ را به عنوان کوششی برای لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری 2016 می داند با این تحقیقات همکاری نخواهد کرد.

به گزارش ایسنا به نقل پایگاه هیل، پت سیپولون، مشاور حقوقی کاخ سفید در نامه ای هشت صفحه ای که خطاب به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و سه رهبر دموکرات کمیته های این مجلس نوشت، دموکراتها را متهم به طرح مطالباتی بدون پشتوانه قانونی از قوه مجریه و همچنین نقض قانون اساسی و عرف سابق در جریان شروع تحقیقات مربوط به استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از بابت مناقشه مربوط به گفت وگوی تلفنی وی در ماه ژوئیه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین کرد.

سیپولون در این نامه نوشت: با توجه به این که تحقیقات شما فاقد هیچ گونه پایه واساس مشروع بر مبنای قانون اساسی، فاقد تظاهر به منصف بودن و یا حتی فاقد ابتدایی ترین تدبیرهای حمایت از انجام یک فرآیند قانونی درست است، به این ترتیب نباید از قوه مجریه انتظار داشته باشید در این تحقیقات مشارکت کند چون که مشارکت در این تحقیقات تحت وضعیت فعلی که ضدقانون اساسی است باعث وارد آمدن آسیبهای نهادینه پایدار به قوه مجریه و آسیب پایدار به اصل تفکیک قوا می گردد و شما هیچ انتخابی برای رئیس جمهور نگذاشته اید.

او در ادامه توضیح داد: رئیس جمهور دونالد ترامپ بر طبق وظایفش به عنوان رئیس جمهور آمریکا و به ویژه وظیفه اش برای حفاظت از حقوق روسای جمهور بعدی آمریکا نمی تواند اجازه دهد دولتش در شرایط کنونی با این تحقیقات مبتنی بر منافع حزبی همکاری کند.

نامه مذکور به نوعی یک حکم برای متوقف کردن هر گونه همکاری مقامهای کاخ سفید با دموکراتهای کنگره محسوب شده و حاکی از راه افتادن نزاعی شدید در طی هفته های آینده بر سر استیضاح دونالد ترامپ است.

روز سه شنبه وزارت امور خارجه آمریکا به گوردون ساندلند، سفیر این کشور در اتحادیه اروپا دستور داد با قانونگذاران آمریکایی همکاری ننموده و برای ایراد شهادت درباره اظهاراتش در مورد اوکراین در برابر این قانونگذاران حاضر نگردد. ساندلند اخیرا از تمایل داوطلبانه اش برای همکاری با این قانونگذاران خبر داده بود و دموکراتهای مجلس نمایندگان آمریکا نیز از تصمیمشان برای صدور احضاریه برای وی به منظور وادار کردنش به همکاری خبر داده بودند.

در نامه مذکور همچنین عنوان شد که تحقیقات دموکراتها برای استیضاح ترامپ بی اعتبار از نظر قانون اساسی است زیرا با کسب رای اکثریت از سوی نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا به جریان نیفتاده است.

کاخ سفید استدلال نموده که عدم انجام این رای گیری رسمی به نوعی شکستن سنتی است که قبلا برای فرآیند استیضاح ریچارد نیکسون و بیل کلینتون، روسای جمهور اسبق آمریکا رعایت شد.

سیپولون در این نامه توضیح داد، سه کمیته ای که رهبری تحقیقات برای استیضاح ترامپ را به عهده دارند، به او اجازه استفاده از هیچ یک از حقوقش بر طبق قانون اساسی برای برخورداری از یک فرآیند قانونی درست نداده اند و این به رغم اظهارات علنی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در مورد عادلانه رفتار مجلس نمایندگان آمریکا با ترامپ اتفاق افتاده است.

او در ادامه نامه اش خاطر نشان کرد: کمیته های مجلس نمایندگان آمریکا باید اجازه به افشای هر گونه سند و مدرکی که به نفع مواضع رئیس جمهور باشد و همچنین هر گونه سند و مدرک تاثیرگذار بر اعتبار مواضع شاهدانی که برای ایراد شهادت نزد این کمیته ها احضار شدند، دهند.

سیپولون در عین حال دموکراتها را متهم به اجازه ندادن به اعضای جمهوری خواه کمیته های دخیل در استیضاح ترامپ برای استفاده از اختیارشان برای صدور احضاریه برای شاهدانی دیگر کرد. او در ادامه همچنین این دموکراتها را متهم به تهدید کردن شاهدان متعلق به قوه مجریه به طرح اتهام مانع تراشی بر سر راه فعالیت کنگره علیه آنها در صورت خودداری آنها از ایراد شهادت در مجلس نمایندگان آمریکا کرد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 25 آبان 1398 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 508

به "نامه ترامپ خشم پلوسی را برانگیخت، نزاعی شدید در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه ترامپ خشم پلوسی را برانگیخت، نزاعی شدید در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید