موضع موگرینی درباره تحریم ترکیه از سوی اتحادیه اروپا

به گزارش مجله هدیه، ایسنا نوشت: در پی عملیات ترکیه به شمال سوریه که زمزمه هایی را از إعمال تحریم ها علیه این کشور به دنبال داشته است؛ فدریکا موگرینی توضیح داد: اگر ترکیه مورد تحریم کامل قرار گیرد، به عنوان عضو ناتو در کنار کشورهای روسیه و ونزوئلا -که وضعیتی مشابه دارند- قرار خواهد گرفت و وزرای اتحادیه اروپا آماده انجام چنین کاری نیستند.

موضع موگرینی درباره تحریم ترکیه از سوی اتحادیه اروپا

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به نقل از خبرگزاری رویترز، شورای اورپا -متشکل از 28 دولت اروپایی- طی بیانیه ای با اعلام اینکه عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه پیامدهایی چشم گیری داشته، بر توقف صادرات تسلیحات به این کشور توسط بعضی کشورهای عضو اتحادیه اروپا تاکید ورزید.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا با محکوم کردن عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، از تمام کشورهای عضو این اتحادیه خواستند صادرات تسلیحات به آنکارا را متوقف نمایند. با این حال، حکمی با إجماع نظر برای تمام کشورها صادر نشد. فرانسه و آلمان، پیش تر خواهان آن بودند که تمام کشورها از صادرات سلاح دست بکشند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این بیانیه مشترک، مجددا از ترکیه خواستند به عملیات یک جانبه خود در شمال سوریه خاتمه داده و دستور عقب نشینی نیروهایش را صادر کند.

جوزف بورل، سیاستمدار اسپانیایی که جانشین فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا خواهد بود، در مصاحبه ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: 28 کشور عضو اتحادیه به اتفاق آرا تصمیم گرفتند عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را که یک حمله نظامی است، محکوم نمایند.

این وزرا همچنین آمادگی خود برای توقف صادرات تسلیحاتی به آنکارا را ابراز و اعلام کردند: کشورهای عضو، به مواضع قاطع و ملی خود درخصوص صادرات تسلیحات به ترکیه پایبند هستند.آن ها موافقت کردند طی روزهای آینده کارگروهی تشکیل گردد و مواضع کشورها در این خصوص را مورد آنالیز قرار دهد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اروپا در جمع خبرنگاران درباره تعهد صریح و شفاف کشورهای عضو اتحادیه اروپا نسبت به مواضع ملی و قاطع با توجه به این حمله به سوریه سخن گفت.وی با اشاره به لایحه های شورای امنیت سازمان ملل درخصوص محدود کردن صادرات سلاح به بعضی کشورها، گفت: ترکیه در چنین لیستی حضور ندارد.

موگرینی در ادامه گفت: وزرای اتحادیه اروپا، تمایل دارند از وادار ساختن اعضای ناتو به امری معین، اجتناب نمایند.

این مقام توضیح داد: اگر ترکیه مورد تحریم کامل قرار گیرد، به عنوان عضو ناتو در کنار کشورهای روسیه و ونزوئلا -که وضعیتی مشابه دارند- قرار خواهد گرفت و وزرای اتحادیه اروپا آماده انجام چنین کاری نیستند.

در همین حال، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان به خبرنگاران گفت: ما علاقه ای به حمایت از این جنگ نداریم و نمی خواهیم تسلیحات را در دسترس بگذاریم.

ژان-ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز گفت: این حمله سبب یک ویرانی جدی بشری خواهد شد.وی خواهان اتخاذ موضعی قاطع درخصوص صادرات تسلیحات به ترکیه شد.

طی روزهای اخیر، آلمان و فرانسه از توقیف صادرات تسلیحاتی به ترکیه خبر دادند و فنلاند و هلند نیز پیش تر گفته اند این روند را متوقف خواهند کرد.

اسپانیا، اتریش و بلژیک نیز امروز به آلمان و فرانسه پیوسته و صادرات تسلیحات به ترکیه را متوقف کردند. ایتالیا، از صادرنمایندگان اصلی تسلیحات هنوز به این صف نپیوسته و این موضوع باعث شده تا تحریم سراسری تسلیحات در هاله ای از ابهام قرار گیرد.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 485

به "موضع موگرینی درباره تحریم ترکیه از سوی اتحادیه اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع موگرینی درباره تحریم ترکیه از سوی اتحادیه اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید