لزوم توسعه گردشگری در شهرستان های تهران با تکیه بر بوم گردی

به گزارش مجله هدیه، اعضای شوراهای شهر استان تهران به توسعه گردشگری شهرستان های تهران با تکیه بر بوم گردی تاکید کردند.

لزوم توسعه گردشگری در شهرستان های تهران با تکیه بر بوم گردی

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، عصر امروز جلسه علنی شورای شهر استان تهران به ریاست الهام فخاری برگزار گردید و بحث گردشگری شهرستان های استان تهران روی میز آنالیز شورای شهر نهاده شد و فخاری در ابتدا با بیان اینکه شهرستان های استان تهرن دارای میراث ارزشمندی هستند که می تواند فرصت های گردشگری خوبی ایجاد کند، گفت: اما متاسفانه به دلیل عدم اطلاع مردم گردشگری شهرستان های اطراف تهران مغفول مانده است.

وی با بیان اینکه نمایندگان مردم در شورای استان تهران تصمیم گرفتند که با راه اندازی دبیرخانه آئین نوروزی گردشگری شهرستان های استان را مورد توجه قرار داده و با تاکید بر بوم گردی زمینه رونق این شهرستان ها را فراهم کند، گفت: می توانیم با همکاری شوراهای شهرستان های تهران به موضوع بوم گردی توجه ویژه ای داشته باشیم و بر همین اساس باید کارگروه ویژه ای در این خصوص تشکیل گردد چرا که شهرستان های استان ظرفیت های زیادی در حوزه گردشگری دارند و می توان با راه اندازی یک دبیرخانه تسهیل گر این شهرستان ها را فعالتر کنیم و با توجه به اینکه تعطیلات نوروزی در پیش است می بایست هر چه زودتر این برنامه ریزی ها انجام گردد.

به گزارش خبرنگاران، مهرشاد کاظمی رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران که به عنوان میهمان در جلسه علنی شورا حضور داشت با بیان اینکه استان تهران جاذبه های گردشگری زیادی دارد اما مغفول مانده، گفت: بعضی از شهرستان های استان تهران قدمتی چند هزار ساله دارد و پیشینه تاریخی آنها حتی از تهران هم بیشتر است و این شهرستان ها که در شاه راه ارتباطی قرار دارند می توانند به عنوان مقصد گردشگری شناخته شوند.

وی با اشاره به ظرفیت های شهرستان های استان تهران گفت: به عنوان مثال به شهرستان فیروزکوه اشاره می کنم که یک گروه ویژه نوروزخانی دارد و من زمانی که در اداره کل ارشاد استان تهران بودم بارها از این گروه تقدیر کردیم.

وی با بیان اینکه سامانه جامع گردشگری تهران به زودی رونمایی می گردد، گفت: اگر دوستانمان در شورای استان تهران مایل باشند می توانیم جاذبه های گردشگری شهرستان های تهران را نیز در این سامانه بارگذاری کنیم و همچنین ما تورهای گردشگری زیادی داریم و می توانیم این شهرستان ها را به عنوان مقصد گردشگری معرفی کنیم.

در ادامه زینالی معاون برنامه ریزی میراث استان تهران نیز با بیان اینکه متاسفانه ظرفیت های گردشگری شهرستان های تهران مورد تبلیغ قرار نگرفته گفت: مردم برای دیدن تالاب به شهرهای مختلف سفر می نمایند اما کمتر کسی است بداند که در ورامین تالابی وجود دارد که نمونه آن در هیچ کجای ایران نیست.

وی با بیان اینکه در حال تدوین مستندی در مورد میراث گردشگری استان تهران هستیم تا مردم با استان تهران بیشتر آشنا شوند، گفت: هر شهر ایران با یک صنایع دستی معروف است اما قطب تمام صنایع دستی در کشور در همین شهرستان های استان تهران نیز وجود دارد و می توانیم با ایجاد بازارچه های وقت صنایع دستی علاوه بر اشتغالزایی تهران را نیز به مردم ایران بشناسانیم.

زینالی با بیان اینکه 4200 آژانس در کشور فعال هستند که حدود 2200 آژانس آن در تهران فعال است، گفت: در آخر هفته ها حدود 1700 تور گردشگری از تهران خارج می گردد که اگر بتوانیم قسمتی از گردشگری ها را به شهرستان های اطراف تهران معطوف کنیم اتفاق های خوبی رخ می دهد.

در ادامه اعضای شورای شهر استان تهران به بیان نظرات خود پرداختند به گونه ای که قانبیلی نماینده پردیس با تاکید بر اینکه پیشنهاد می گردد نماینده شورای استان تهران در جلسات سازمان میراث فرهنگی استان تهران حضور داشته باشد گفت: پیشنهاد می کنم تسهیلات ویژه ای برای شهروندان استان تهران در شهرهای استان تهران ایجاد گردد تا مردم بتوانند از شهرهای مختلف راحت تر بازدید نمایند.

درخشان نماینده شهریار نیز با اشاره به اهمیت اقتصاد گردشگری در شهرستان ها گفت: به تازگی شنیده ام که روستای خنده ایجاد شده است اما جای سوال است که چرا ما از این ظرفیت ها استفاده نمی کنیم و چرا ما از این ایده ها نداریم.

نقیبی نماینده دماوند نیز با بیان اینکه متاسفانه بروکراسی اداری برای واحدهای بوم گردی کار را سخت نموده است، گفت: دماوند و فیروزکوه پتانسیل های زیادی دارند و می توانیم در یک برنامه ریزی منسجم با شهرداری تهران تبادل گردشگر کنیم.

بنار نماینده فیروزکوه نیز با بیان اینکه فیروزکوه دارای منابع طبیعی و میراثی فراوانی است اما تنها یک نفر در اداره میراث فرهنگی آن کار می نماید، گفت: چرا شهرستان فیروزکوه با داشتن این همه جاذبه توریستی تنها یک نیرو دارد؟ چندی است که یک شوخی در فضای مجازی با مردم فیروزکوه و دماوند انجام می گردد و باید بگویم علاوه بر تعطیلی ها امکانات همه جا هست به جز دماوند و فیروزکوه!

در ادامه الهام فخاری در جمع بندی این جلسه گفت: به نظر می رسد با توجه به آنکه در آستانه تعطیلات نوروزی قرار داریم می بایست هر چه سریعتر دبیرخانه گردشگری شهرستان های استان تهران فعال گردد و در این دبیرخانه به گردشگری شهرستان ها با موضوع بوم گردی و مشاغل خانگی توجه خواهد شد و همچنین از تجربیات پیروز شهرداری تهران که مردم نیز از آن استقبال کردند همچون پیاده گردی محلی استفاده خواهیم کرد.

وی با اشاره به لزوم ترویج گردشگری شهری گفت: از آنجایی که گردشگری شهری احتیاج به شب خوابی ندارد و مردم در تورهای یک روزه با قسمت های مختلف شهرشان آشنا می شوند این تورها بسیار مورد استقبال نهاده شده و می توان در سایر شهرستان ها نیز از این مدل استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 726

به "لزوم توسعه گردشگری در شهرستان های تهران با تکیه بر بوم گردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم توسعه گردشگری در شهرستان های تهران با تکیه بر بوم گردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید