لازمه توسعه اقتصاد آذربایجان شرقی، اهتمام ویژه به صنعت گردشگری، شروع پیروز میراث فرهنگی در نیل به اهداف توسعه گردشگری با تکیه بر تبریز 2018

به گزارش مجله هدیه، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی لازمه توسعه اقتصاد استان را اهتمام ویژه به صنعت گردشگری مطرح کرد.

لازمه توسعه اقتصاد آذربایجان شرقی، اهتمام ویژه به صنعت گردشگری، شروع پیروز میراث فرهنگی در نیل به اهداف توسعه گردشگری با تکیه بر تبریز 2018

بهترین تجربه سفر را با سفرهای ادلیا تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی استان روز گذشته 3 اسفند 97، پیش از خطبه های نماز آدینه به سخنرانی پرداخت.

آبدار با بیان اینکه اقتصاد مبتنی بر صنعت گردشگری می تواند جایگزین مناسبی برای اقتصاد نفتی باشد، ادامه داد: اقتصاد تک محوری متکی بر درآمدهای نفتی، مانع از توجه به صنعت گردشگری در کشور شده است، با توجه به اینکه دلیل اصلی مسائل مالی کنونی کشور تحریم های نفتی است، لذا با توجه به ظرفیت های استان در اقتصاد غیر نفتی می بایست به گردشگری به عنوان یک صنعت بها داده گردد.

او با تاکید بر اینکه نگرش فرهنگی محض به دنیاگردی باعث غفلت و بی توجهی به نقش و عملکرد مالی آن در نظام مالی کشور شده است، ادامه داد: گردشگری یک فعالیت مهم مالی است که می تواند ضمن ارزآوری، درآمدزایی و اشتغال زایی، آثار و پیامدهای فرهنگی نیز داشته باشد.

پایداری سیاست های کلان اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی بر توسعه و تقویت زیرساخت های گردشگری استان

آبدار در ادامه با اشاره به اینکه اداره کل میراث فرهنگی استان همیشه سیاست های خود را بر تقویت و توسعه زیرساخت های گردشگری پایدار ساخته، ادامه داد: این اداره کل در این راستا در کوشش بوده تا زیرساخت های خود را مطابق با استانداردهای دنیای ایجاد کند و در پیشبرد اهداف خود، اقداماتی نظیر جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی نسبت به مشارکت در ایجاد زیرساخت ها، ارتقای ظرفیت های کمی و کیفی در حوزه گردشگری، توسعه و تقویت برنامه های معرفی استان، حمایت از بخش خصوصی فعال این حوزه (دفاتر خدمات مسافرتی، هتل ها ، مجتمع های بین راهی) و آموزش نیروی انسانی متخصص و استفاده از ظرفیت فضای مجازی را عملی سازد.

دستاوردهای 40 ساله میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی

مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه سخنان خود به بیان بخشی از دستاوردهای شاخص این اداره کل طی چهل سال اخیر پرداخت و گفت: طی چهل سال گذشته اقدامات شایسته ای در راستای صیانت از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان انجام گرفته که از این میان می توان ثبت دنیای بازار تاریخی تبریز به عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده دنیا و ثبت دنیای مجموعه کلیساهای شمال استان با موضوع کلیسای سنت استپانوس در فهرست میراث دنیای یونسکو، ثبت بیش از 1830 اثر تاریخی- طبیعی و ناملموس در فهرست آثار ملی، ایجاد بیش از 36 موزه در حوزه های مختلف با همکاری دستگاهها، نهادها و بخش خصوصی، انجام بیش از 700 مورد عملیات حفاظتی اعم از مرمت، احیا، بازسازی و کاوش در خانه ها، ابنیه و محوطه های تاریخی استان، شناسایی و صدور پروانه فعالیت 11000 هنرمند صنایع دستی، انتخاب 52 روستای هدف گردشگری و تدوین طرح محتوایی و ایجاد زیرساخت ها در راستای جذب گردشگر، افزایش 900 درصدی زیر ساخت های گردشگری اعم از امکانات اقامتی، تفریحی و مجتمع های بین راهی، صدور مجوز و ایجاد بیش از 160 اقامتگاه بوم گردی در جهت اشتغال زایی در روستاهای هدف و جلوگیری از مهاجرت اشاره نمود.

او ادامه داد: در این راستا همچنین می توان به انتخاب تبریز به عنوان شهر دنیای فرش دستباف از سوی شورای عالی دنیای صنایع دستی، کسب میزبانی و برگزاری اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفتگوی همکاری آسیا (ACD)، انتخاب تبریز به عنوان مرکز مطالعات میراث فرهنگی و گردشگری جاده ابریشم از سوی آژانس همکاریهای بین المللی ژاپن (جایکا)، انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی از سوی سازمان همکاری اسلامی (OIC) و افتتاح رسمی با حضور دکتر روحانی، رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران و جذب بیش از چهار میلیون و پانصد هزار گردشگر داخلی و 493 هزار گردشگر خارجی و اقامت بیش 98300 نفر در اماکن اقامتی در سال 97 اشاره نمود.

تبریز 2018 نقطه ای شروعین در توسعه صنعت گردشگری آذربایجان

او لزوم وجود مدیریت واحد در پیشبرد اهداف 2018 را امری ضروری مطرح کرد و تهیه نقشه راه و تدوین برنامه استراتژیک اجرایی در قالب کتاب رویدادها و پروژه های تبریز 2018 توسط این اداره کل را مهم ترین اقدام در این راستا دانست و گفت: کتاب مذکور پس از تصویب در ستاد برنامه ریزی و اجرایی استانی و نیز شورای ملی سیاستگذاری از طرف مقام عالی سازمان به وزارتخانه ها و سازمان های ذی مدخل و در استان با امضای استاندار محترم وقت به کلیه دستگاه ها و نهادهای دخیل ابلاغ شد.

آبدار با اشاره به اینکه در کتاب حاضر توضیح وظایف معین و تدوین شده تمامی 23 دستگاه اجرایی عضو ستاد و همچنین اهداف و سیاست های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور درج شده است، ادامه داد: کلیه برنامه ریزی های این رویداد در راستای دو فرایند رویداد محور و پروژه محور پایدار بود.

او با اشاره به اینکه در فرایند رویداد محور قریب به 200 رویداد تعریف شده بود که 75 درصد از آن ها اجرایی شده است، اضافه نمود: از میان رویدادهای تعریف شده می توان به چند رویداد ارزنده مانند اجلاس وزرای گردشگری آسیا، پیش رویداد و مراسم رسمی تبریز 2018، نشست سفرا، استانداران و نمایندگان وزارت خارجه در منطقه قفقاز، سومین کنفرانس بین المللی جاده ابریشم، کاروان سفیران گردشگری، نمایشگاه بین المللی صنایع دستی، جشنواره تئاتر تبریزیم و جشنواره بین المللی تئاتر صلح، جشنواره بین المللی ارسیکا و در حوزه ورزشی به مسابقات والیبال نشسته قهرمانی دنیا، تور بین المللی دوچرخه سواری آذربایجان، مسابقات اسنوکر قهرمانی دنیا و مسابقات ورزشی نوجوانان آسیا، جشنواره رسانه های دیجیتال، هفته فیلم اروپایی و بسیاری از این دست اشاره نمود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همچنین به 105 پروژه تدوین و در مرحله اجرا قرار داده شده از سوی دستگاه های عضو ستاد اشاره نمود و گفت: با توجه به ابلاغ اعتبار 50 میلیارد تومانی از ردیف تبریز 2018 و تجمیع اعتبارات ملی و استانی در مجموع به مبلغ 126 میلیارد تومان، بالغ بر 140 پروژه در دو مقطع کوتاه و میان مدت (تا سال 1400) تعریف و در حال اجراست و در کنار 655 پروژه مذبور در سند تدبیر توسعه گردشگری استان طرح و در شورای اداری و برنامه ریزی استان به تصویب رسیده است، در کوشش هستیم تا سال 1400 با تداوم برنامه ها شاهد توسعه چشم گیر زیرساخت های گردشگری و به تبع آن اعتلا و رونق روز افزون صنعت گردشگری در استان باشیم.

تحقق اهداف حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی، توسعه گردشگری و ترویج صنایع دستی با مشارکت همه جانبه مردم

آبدار با تاکید به اینکه صیانت و حفظ داشته های تاریخی، تمدنی و فرهنگی، از میراث فرهنگی نخستین و مهمترین گام در توسعه گردشگری است، ادامه داد:

اهتمام چندین ساله اداره کل میراث فرهنگی استان در ارج نهادن به میراث فاخر فرهنگی نمود خود را به خوبی بر جای گذاشته است، بطوریکه امروز در شروع دهه پنجم از حیات انقلاب اسلامی ایران، در آذربایجان شرقی شاهد اجرای 140 پروژه همزمان مرمت و نیز زیرساخت گردشگری (105 پروژه سایر دستگاه ها) هستیم.

او صیانت از اماکن مذهبی-تاریخی را از مهم ترین ارکان سیاست گذاری های این اداره کل مطرح کرد و گفت: مرمت و بازسازی بیش از 90 مسجد تاریخی استان همچون مسجد کبود، مسجد جامع، مسجد شصت و سه ستون، مسجد کریم خان و ... و صیانت پیوسته از آن ها با همکاری هیئت امنا مساجد بطور مستمر در حال تداوم است.

آبدار با تاکید به اینکه صیانت از میراث فرهنگی، توسعه گردشگری، ترویج صنایع دستی بدون مشارکت عموم مردم، قابلیت تحقق همه جانبه را نخواهد داشت، ادامه داد: با توجه به شرایط کنونی مالی کشور در عرصه صیانت از مواریث فاخر فرهنگی استان احتیاج به حضور عموم مردم نقش پر رنگ تری به خود گرفته است، چراکه تنها مشارکت مردم در کنار بودجه محدود دولتی می تواند ما را در انجام رسالت خود پیروز گرداند.

او در ادامه با بیان اینکه شرایط خاص مالی کشور لزوم حمایت و توجه به هنرمندان صنایع دستی را دوچندان نموده است، اظهار کرد: گذر از شرایط فعلی تنها در سایه امید و اتحاد مردم میسر خواهد بود که یکی از نمودهای آن حمایت از هنرمندان صنایع دستی است. از مردم فهیم تبریز خواستاریم با قرار دادن صنایع دستی در سبد خرید خود هنرمندان را در زمینه اعتلای کمی و کیفی صنایع دستی حمایت نموده و همراه خادمان خود در دولت باشند.

ستاد نوروزی چشم اندازی از سفرهای ورودی گردشگران به آذربایجان

مدیرکل میراث فرهنگی استان یکی از مهمترین عوامل توسعه گردشگری را ترویج فرهنگ گردشگرپذیری دانست و گفت: مردم میهمان نواز تبریز و استان همیشه ثابت نموده اند که در میهمان پروری مثال زدنی هستند. با توجه به در پیش بودن تعطیلات نوروزی و شروع سفرها ستاد اجرایی خدمات سفر استان اقدامات خود را شروع نموده است. اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در کنار تمامی دستگاه های عضو در حال آماده سازی برای ایجاد فضایی با نشاط برای گردشگران است و برنامه های متنوعی برای اجرا تدارک دیده شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 283

به "لازمه توسعه اقتصاد آذربایجان شرقی، اهتمام ویژه به صنعت گردشگری، شروع پیروز میراث فرهنگی در نیل به اهداف توسعه گردشگری با تکیه بر تبریز 2018" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لازمه توسعه اقتصاد آذربایجان شرقی، اهتمام ویژه به صنعت گردشگری، شروع پیروز میراث فرهنگی در نیل به اهداف توسعه گردشگری با تکیه بر تبریز 2018"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید