فال آنلاین در شب یلدا

به گزارش مجله هدیه، فال آنلاین حافظ این روزها بازار داغی دارد که در شب یلدا میان خانواد ه ها به اوج خود می رسد.

فال آنلاین در شب یلدا

به گزارش خبرنگار ، تفال به دیوان حافظ از سنت های رایج شب یلداست؛ شب یلدا یا شب چله بلندترین شب اول زمستان و یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است که طبق رسوم ایرانیان در این شب علاوه بر دور هم جمع شدن و خوردن خوراکی های مرسوم، بزرگ خانواده تفالی به دیوان خواجه شیراز می زند و برای همه می خواند.

شما مخاطبان گرامی خبرنگاران می توانید برای تفال به دیوان حافظ در بلندترین شب سال در کنار خانواده به صفحه مراجعه کنید.

حافظ خوانی در شب یلدا از فرهنگ باستانی مردم است، زیرا اشعار حافظ در میان ایرانیان از همان ابتدا تا به امروز ارج و قرب زیادی دارد و در اشعار این شاعر بزرگ جذبه و گیرایی زیادی نهفته است. فال یکی از پدیده های اثبات نشدنی است چرا که علم به تنهایی جوابگوی همه احتیاج های بشر در تنگنا های سخت زندگی نیست و ضروری است در کنار آن ایمان، توکل، عشق و صبر و بردباری هم باشد. به طوریکه بعضی از روانشناسان معتقدند به وسیله اندیشه های والای حافظ و با تصویر سازی ذهنی مثبت می توان تحولات زیادی را در خود ایجاد کرد. دریافت فال، دلیل بر این نمی گردد که وظیفه و مسئولیت بزرگ انسانی خود را فراموش کنیم.

فال، پناه جویی انسان درمانده به عوالم مرموز غیبی است که فقط برای کسب امیدواری و دل خوشی است و درست یا نا درست بودن آن اتفاقی است. حافظ نیز مانند همه ما انسان بوده و گاهی در حل مسائل زندگی خود نیز درمانده شده است. آن چنان که در بعضی از اشعارش به آن اشاره نموده حافظا در کنج فقر و خلوت شب های تار ... از فقر یا تنهایی و ... اظهار کسالت نموده است، اما در باره درستی اشعار می توان گفت، چون در اشعار حافظ مضمون هایی سرشار از شادی و امید و نوید و کلمات دو پهلو و کلی گویانه فراوان است و به همه چیز در آن پرداخته شده است می توان معانی خوبی را در راستای نیت خود از آن استنباط کرد.

هر فالی راست و درست درنمی آید و هر کس برای تفریح و سرگرمی در مجلسی فال بگیرد نمی تواند با عالم غیب و روح حافظ تماس حاصل کند و حافظ به او راه نجات از ظلمات را نشان دهد. اما انسان های پاک دل با اخلاص و توکل به خدا، راهی به دنیا غیب دارند همانطور که خداوند می فرماید: و، چون بندگانم از من پرسند بدانند که من نزدیکم و دعای صاحب دعا را، چون دعایم کند اجابت کنم. (سوره بقره، آیه 186) و به قول حافظ:

گرت هواست که معشوق نگسلد پیمان نگاه دار سر رشته تا نگه دارد

اشعار خواجه حافظ شیرازی معمولا چند وجهی است و معانی گوناگون دارد. تشخیص خوب و بد اشعار حافظ به گیرنده فال و فهم و دریافت او از این اشعار بستگی دارد. بهتر است بعد از دریافت فال حافظ این اشعار را بر اساس نیت خود بسنجید و روی آن کمی فکر کنید تا پاسخ خود را دریابید.

گاهی در شعر اشارات واضحی است که نشان دهنده نیت خوب است. مثلا اگر فالتان، غزل دیدم به خواب خوش که به دستم پیاله بود آمد، در آن این بیت هست: از دست برده بود خمار غمم سحر / دولت مساعد آمد و می در پیاله بود. در این شعر خیلی واضح به بخت خوب برای انجام این کار، اشاره شده است و اگر این شعر برایتان آمد قراری نموده ام با می فروشان / که روز غم بجز ساغر نگیرم متاسفانه کارتان به مشکل می خورد.

اما اگر محتوای اشعار جوابگوی شما نبود، به لغات و افعالی که در شعر به کار برده شده دقت کنید. مانند اینکه اگر درباره خانه خریدن در فلان محله مشورت خواسته اید، افعالی مثل خریدن و فروختن و ساختن و خراب کردن، لغاتی نظیر در و دیوار و داربست و حتی چیز هایی مانند نشستن و خوابیدن (کار هایی که در خانه انجام می دهیم) می تواند به نیت شما مربوط باشد. بعد از پیدا کردن این قسمت های مرتبط، به مثبت یا منفی بودن فعل مربوطه توجه کنید. جواب معلوم می گردد. مثلا با همان نیت اگر غزل بتی دارم که گرد گل ز سنبل سایه بان دارد آمد، در غزل بگردید، می توانیداین بیت را پیدا کنید: ز سرو قد دلجویت مکن محروم چشمم را / بدین سرچشمه اش بنشان که خوش آبی روان دارد در مصرع دوم خواهید فهمید که محله مورد نظر، چشم خواجه را گرفته است.

روش دیگر برای استنباط معنا و منظور فالتان، توجه به تصاویری است که خواجه در شعرش ساخته است. مثلا سر کتاب را باز می کنید و این بیت می آید: گفتم خوشا هوایی کز باغ حسن خیزد / گفتا خنک نسیمی کز کوی دلبر آید. در بیت دو کلمه خوشا و خُنُک به کار رفته که مفهوم شعر را نیک می نماید.

همچنین شما می توانید با مراجعه به صفحه در بلندترین شب سال حال و هوای ویژه ای را در این شب خلق کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 696

به "فال آنلاین در شب یلدا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فال آنلاین در شب یلدا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید