شمارش معکوس برای بازگشت ایران به بازار، هر بشکه نفت خام ایران چند قیمت خورد؟

به گزارش مجله هدیه، خبرنگاران : هند به عنوان سومین مصرف کننده عظیم نفت، تحت تاثیر شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور روزهای سختی را می گذراند؛ تعداد بالای مرگ و میر در هند منجر به کاهش تقاضا برای طلای سیاه شده و همین امر بازار نفت را از نظر قیمتی تحت فشار قرار داده است.

شمارش معکوس برای بازگشت ایران به بازار، هر بشکه نفت خام ایران چند قیمت خورد؟

به گزارش به نقل از خبرآنلاین، اقدامات اوپک پلاس در چند ماه اخیر و به خصوص در هفته های گذشته مانع سقوط قیمت نفت شد و حتی بهای نفت در ماه های اخیر تا حدودی بهبود یافت؛ اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان و تحلیلگران نفت بر این باورند که فرایند بهبود ادامه خواهد یافت اما بهبودی چقدر به طول خواهد انجامید؟

هند مشتری نفت ایران می گردد

کارشناسان معتقدند بازار نفت تحت تاثیر سه عامل مهم قرار گرفته است؛تشدید شیوع کرونا در هند؛ شرایط قرنطینه اروپا و شمارش معکوس برای بازگشت نفت ایران به بازار .

برآوردها حاکی از آن است که قرنطینه در اروپا عامل دیگری است که در روزهای گذشته بازار نفت را تحت فشار قرار داده است؛ یک ماه پیش اروپا بسیاری از محدودیت های رفت و آمدی خود را تمدید کرد و بهبود قیمت نفت را به تأخیر انداخت اما اکنون در حالی که هند در بدترین موج از زمان شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است اروپا در حال آماده سازی برای برطرف این محدودیت ها است.

آماده سازی اروپا برای کاهش قرنطینه ها

مقامات اتحادیه اروپا این هفته پیشنهاداتی را برای کاهش محدودیت های سفرهای تابستانی به 27 کشور خود مطرح کردند که این امر تقاضا برای سوخت جت که ماده اولیه آن نفت خام است را بالا می برد و در ایالات متحده آمریکا در حالی که تعداد واکسیناسیون روبه افزایش است موارد ابتلا به کرونا نیز در حال کاهش است و در نتیجه چندین ایالت این کشور از جمله نیویورک محدودیت های خود را کاهش داده اند که همه این ها تأثیر عمیقی در خواهد داشت.

گلدمن ساکس پیش بینی نموده است که قیمت نفت خام در این تابستان به بشکه ای 80 دلار می رسد؛ پیش بینی کارشناسان این موسسه بر این اساس است که در ماه های آینده تقاضا برای نفت افزایش پیدا خواهد نمود و عرضه نمی تواند به زودی خود را با آن تطبیق دهد.

لازم به ذکر است که در روزهای گذشته و همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در هند تقاضا برای مصرف سوخت در این کشور به پایین ترین حد یک سال گذشته رسیده است و تنها در اوایل ماه مه مصرف سوخت در هند نزدیک به 20 درصد کاهش پیدا نموده است؛ اطلاعیه شرکت های بهارات پترولیوم و هندوستان پترولیوم حاکی از کاهش 28 درصدی فروش سوخت خودرو در مقایسه با هفته های ابتدایی سال 2020 است و سوخت خودرو 90 درصد از فروش سوخت در هند را شامل می گردد.

شمارش معکوس برای بازگشت ایران

از سوی دیگر افزایش احتمال بازگشت ایران به بازار نفت موجب رشد نگرانی ها در مورد کاهش قیمت این طلای سیاه شده است؛ مدیرعامل پالایشگاه هندوستان پترولیوم در مصاحبه ای با رویترز در مورد نوسانات قیمت نفت در بازه قیمتی 65 تا 70 دلار گفت: پیشرفت مذاکرات ایران و غرب و بازگشت ایران به بازار نفت به احتمال زیاد مانع جهش قیمت نفت به بشکه ای 70 دلار خواهد شد.

در طرف دیگر اما تعداد زیادی از کارشناسان بر این باورند که بازگشت ایران به بازار نفت موجب سقوط قیمت این طلای سیاه نخواهد شد چراکه صادرات نفت خام ایران در حال حاضر نیز به نسبت در مقیاس بالا صورت می گیرد و در صورت لغو تحریم ها ، بازار نفت دچار بحران نخواهد شد.

طی براوردهای اجرا شده از سوی اوپک فراوری نفت خام ایران در هفته های گذشته نزدیک به 190 هزار بشکه افزایش یافته است و به 2 میلیون و 140 هزار بشکه رسیده است و با این وجود ایران راه درازی برای رسیدن به سطح فراوریات نفت خود در سال 2016 دارد، زمانی که روزانه 3 میلیون و 790 هزار بشکه نفت فراوری می نموده است.

صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در سه ماهه اول امسال 825 هزار بشکه در روز تخمین زده شده است که از 420 هزار بشکه در روز در سه ماهه سوم سال 2020 افزایش چشمگیری داشته است اما کماکان برای رسیدن به سطح صادرات 2 میلیون و 125 هزار بشکه ای در سال 2017 راه درازی در پیش دارد؛ در حال حاضر هر بشکه نفت خام سنگین کشور 64 دلار و 27 سنت قیمت دارد و هر بشکه نفت خام سبک آن نیز 66 دلار و 17 سنت قیمت خورده است.

هر بشکه نفت خام وست تگزاس نیز در 24 ساعت گذشته 40 سنت ارزان شده است و در حال حاضر به قیمت 65 دلار و 84 سنت رسیده است و هر بشکه نفت خام برنت نیز در این مدت 29 سنت ارزان شده است و در حال حاضر 68 دلار و 44 سنت قیمت خورده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1707

به "شمارش معکوس برای بازگشت ایران به بازار، هر بشکه نفت خام ایران چند قیمت خورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمارش معکوس برای بازگشت ایران به بازار، هر بشکه نفت خام ایران چند قیمت خورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید