روسیه: برای ادامه تماس ها با آمریکا آمادگی داریم

به گزارش مجله هدیه، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت که روسیه برای ادامه تماس ها با آمریکا در عرصه ثبات راهبردی آمادگی دارد.

روسیه: برای ادامه تماس ها با آمریکا آمادگی داریم

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

ریابکوف روز چهارشنبه در جلسه علنی دومای روسیه که به آنالیز طرح پیشنهادی رئیس جمهوری روسیه برای تمدید پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی اختصاص داشت، با تاکید بر آمادگی روسیه برای مذاکره با آمریکا در مسائل تسلیحاتی گفت: روسیه کوشش می نماید گفت و گوهای مشروح با آمریکا در عرصه امنیت بین المللی را شروع کند.

وی ادامه داد: با تکیه بر پایه و اساس توافق دو طرف، برای شروع گفت و گوها با دولت جدید آمریکا در خصوص مسائل مورد علاقه دوطرف در عرصه امنیت بین المللی کوشش خواهیم کرد.

معاون وزیر خارجه روسیه اعلام نمود: توافقنامه های جدید با آمریکا در عرصه کنترل تسلیحاتی فقط در شرایط برابر امضا خواهد شد.

ریابکوف مذاکره نماینده ارشد هسته ای و موشکی روسیه توضیح داد: هرگونه گذشت یکجانبه از طرف مسکو منتفی است.

وی در ادامه گفت: پیشنهاد روسیه برای توقف فراوری کلاهک های هسته ای برای یک سال برای دولت قبلی آمریکا در نظر گرفته شده بود که نمی خواست پیمان استارت جدید را تمدید کند.

دیپلمات ارشد روس اعلام نمود: ایده توقف فراوری یک بسته توافقی همراه با ایده موافقت با پیشنهاد آمریکا برای تمدید یک ساله بود.

وی تاکید نمود: ما اکنون ممکن است بگوییم که این پیشنهادها ملغی هستند. اکنون دیگر دلیلی برای برگشتن به آن وجود ندارد. ما به برگزاری مذاکرات بر مبنای یک شرایط متفاوت می پردازیم.

ریابکوف اعلام نمود که روسیه به آمریکا پیشنهاد نموده است که موازنه امنیتی جدید برقرار گردد که شامل همه تسلیحات تهاجمی و دفاعی هسته ای و سلاح های غیراتمی گردد.

وی اضافه کرد: در واقع ما پیشنهاد می کنیم که دستورکار راهبردی گسترش یاید و شامل همه تسلیحات تهاجمی و دفاعی گردد.

ریابکوف این را نیز گفت که آمریکا تمدید پیمان استارت-2 را با شروط مشخص شده از سوی روسیه پذیرفته است.

وی اعلام نمود که واشنگتن بدون هرگونه پیش شرطی که در دوره ترامپ برای تمدید پیمان استارت-2 مطرح شده بود با تمدید این سند موافقت کرد.

به گفته مقام روس، به طور کلی، این تصمیمی شامل منافع برای هردو طرف روس و آمریکایی است و تنها تصمیم درست قابل اتخاذ در این مساله محسوب می گردد.

پس از سخنان ریابکوف در مجلس دومای روسیه، در خصوص طرح تمدید 5 ساله پیمان استارت -2 یا استارت- جدید رای گیری شد و این طرح پیشنهادی پوتین به اتفاق آرا تصویب شد.

براساس این طرح، پیمان استارت-2 تا روز 5 ماه فوریه سال 2026 تمدید خواهد شد.

موضوع تمدید پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی یا پیمان استارت-2 روز گذشته در گفت و گوی تلفنی ولادیمیر پوتین و جو بایدن روسای جمهوری روسیه و آمریکا مطرح شد و دو طرف در رابطه با مبادله یادداشت های دیپلماتیک در خصوص دستیابی به توافق برای تمدید این پیمان ابراز خرسندی کردند.

در بیانیه دفتر مطبوعاتی کرملین در خصوص این گفت و گوی تلفنی گفته شد که در روزهای آینده همه تشریفات و ترتیبات لازم برای تامین ادامه اعتبار این ساز و کار حقوقی بین المللی برای محدود کردن متقابل زرادخانه موشکی-هسته ای به انجام می رسد.

پیمان استارت 2 یا استارت جدید برای کاهش تسلیحات هسته ای دو جانبه میان مسکو و واشنگتن امضا شد.

باراک اوباما رییس جمهوری پیشین آمریکا و دمیتری مدودیف همتای روسی وی سال 2010 در پراگ پایتخت جمهوری چک با هم ملاقات نموده و این پیمان را برای کاهش زرادخانه های هسته ای دو کشور امضا کردند.

آمریکا و روسیه طبق این قرارداد جدید، اجازه یافتند حداکثر یک هزار و 550 کلاهک مستقر نمایند، حدود 30 درصد کمتر از محدودیت اعمال شده در پیمان استارت که سال 2002 قید شد. نخستین پیمان سال 1991 منعقد شد و سال 2009 منقضی شد.

اعتبار استارت-2 پنجم ماه فوریه سال 2021(17 بهمن) بسر می رسد. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1517

به "روسیه: برای ادامه تماس ها با آمریکا آمادگی داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: برای ادامه تماس ها با آمریکا آمادگی داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید