رئیس جمهوری شیلی به جنایت علیه بشریت متهم شد

به گزارش مجله هدیه، فعالان اجتماعی و وکلای شیلی در نخستین اقدام حقوقی علیه رئیس جمهوری این کشور از وی به اتهام جنایت علیه بشریت شکایت کردند.

رئیس جمهوری شیلی به جنایت علیه بشریت متهم شد

به گزارش خبرگزاری پرنسالاتینا، این اقدام حقوقی روز گذشته (شنبه) علیه سباستین پینرا پس از آن انجام شد که فعالان اجتماعی از رئیس جمهوری شیلی و دولت وی به دلیل استفاده بیش از حد از خشونت طی اعتراض های اخیر که منجر به کشته شدن پنج نفر شد، به شدت انتقاد کرده اند.

گزارش شده که رکسانا میراندا یک فعال اجتماعی و مونیکا آرایا وکیل متخصص امور حقوق بشر با حمایت روبن خرس آتناس یک وکیل دیگر شکایتی را علیه رئیس جمهوری و وزیر کشور شیلی تنظیم و به دادگاهی در سانتیاگو ارائه کرده اند.

این شکایت براساس اتهامات مربوط به کشته شدن پنج نفر توسط عوامل دولتی طی تظاهرات های اخیر شیلی تنظیم شده است.

در این شکایت عنوان شده که عوامل دولتی حملات گسترده ای را علیه غیرنظامیان طی عتراض های اخیر در شیلی به واسطه صدور حکم وضعیت فوق العاده از سوی رئیس جمهوری و همچنین دستور وزیر کشور به نیروهای مسلح برای متفرق کردن تظاهرکنندگان انجام داده اند.

این فعالان همچنین اتهاماتی را از جمله سوءمدیریت پلیس، خشونت عوامل دولتی و سرکوب شدید تظاهرکنندگان توسط نیروهای ضد ضورش مطرح کرده اند.

معترضان از وضعیت دستمزدها، مراقبت های بهداشتی ناکافی و افزایش فاصله بین غنی و فقیر در یکی از ثروتمندترین کشورهای آمریکای لاتین خشمگین هستند.

ناآرامی ها در شیلی به دنبال افزایش بلیط حمل و نقل و دیگر اقدامات ریاضتی آغاز و به غارت، خرابکاری و درگیری بین معترضان و پلیس منجر شد.

بسیاری از معترضان خواستار استعفای سباستین پینرا رئیس جمهوری میلیاردر شیلی هستند.

پینرا، مجموعه ای از اقدامات اجتماعی و ترمیم کابینه را در تلاش برای آرام کردن اعتراضات اعلام کرده اما بی فایده بوده است.

دولت شیلی همچنین اخیرا گفت که از میزبانی اجلاس اقتصادی اپک در ماه نوامبر (آبان) و کنفرانس تغییرات آب و هوایی(سی او پی - COP) ماه دسامبر (آذر) صرف نظر کرده که اعلام این موضوع ضربه ای به وجهه این کشور بود.

دولت شیلی اعلام کرده که به دلایل امنیتی چاره ای به جز لغو میزبانی این اجلاس ها نداشته است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 3 دی 1398 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 585

به "رئیس جمهوری شیلی به جنایت علیه بشریت متهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهوری شیلی به جنایت علیه بشریت متهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید