در راه تناسب اندام

به گزارش مجله هدیه، هنگامی که در کوشش جهت سوزاندن چربی اضافی هستید، ممکن است به نکات و تکنیک های متعددی برخورد کنید که می توان آنها را امتحان کرد. در حالی که بعضی از این نکات و تکنیک ها سالم و مؤثرند، بعضی دیگر می توانند در دراز

در راه تناسب اندام

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

هنگامی که در کوشش جهت سوزاندن چربی اضافی هستید، ممکن است به نکات و تکنیک های متعددی برخورد کنید که می توان آنها را امتحان کرد. در حالی که بعضی از این نکات و تکنیک ها سالم و مؤثرند، بعضی دیگر می توانند در دراز مدت برای سلامتی خطراتی را به همراه داشته باشند. در این مقاله، از کارهایی که بایستی هنگام سعی در کاهش وزن به جهت رسیدن به تناسب اندام دوری کنید، فهرستی را فراهم ساخته ایم.

آیا می دانستید؟

استفاده از کرم کدو یکی از بدترین و خطرناک ترین اقدامات صورت گرفته جهت کاهش وزن به تعداد می آید. با مصرف قرص کرم کدو، این کرم در داخل بدن رشد می نماید، و به وسیله مواد غذایی که می خوریم، زنده می ماند. به غیر از اینکه حالت بسیار بدی است (تصور کنید یک کرم در معده شما زندگی می نماید)، می تواند خطرناک بوده و منجر به مرگ شود.

کاهش وزن سالم به وسیله پیروی از یک رژیم غذایی سالم، افزایش سطح فعالیت بدنی خود، و اتخاذ عادات خوب سبک زندگی به دست می آید. اما بعضی افراد جهت کاهش وزن انگیزه و صبر و شکیبایی لازم برای پیروی از روش های سالم را ندارند. کسانی که به شدت در پی تناسب اندام هستند به هر روش سریع در دسترس متوسل خواهند شد. آنها ممکن است متوجه نشوند که این روش ها می توانند سلامت کلی آنها را در معرض خطر قرار دهند.

در این بخش باورهای غیر علمی متداول و یا روش های کاهش وزن اشتباهی که باید از آنها اجتناب کرد را آورده ایم. مطمئن شوید که شما به هنگام کوشش برای از دست دادن وزن از این اشتباهات نمی کنید.

اعتماد و تکیه به غذاهای رژیمی بسته بندی شده

این روزها، خوراکی های رژیمی بسته بندی شده بسیاری را در بازار مشاهده می کنیم (همانند بسته های رژیمی Pure Package، Diet to Go). در این حالت هر روز جعبه بسته بندی شده صبحانه، ناهار، تنقلات، و شام از پیش در نظر گرفته شده را دریافت می کنید. به این علت که این غذاها حاوی مقادیر کالری کمتری هستند، ادعا دارند که برای این منظور مؤثرند. با این حال، آنچه که مردم از آن بی اطلاعند این است که این مواد غذایی حاوی مواد نگهدارنده، شکر و دیگر مواد افزودنی می باشند. در ثانی، کاهش دادن شدید کالری می تواند سرعت سوخت و ساز بدن شما را پایین بیاورد. محصولاتی مانند نوشابه های رژیمی حاوی شیرین نماینده های مصنوعی و کافئین بوده، که بیشتر از آنچه بخواهند به بدن نفع برسانند، مضررند. جایگزین یک وعده غذایی متعادل و مغذی با هر چیزی با اسم خوراکی رژیمی و یا خوراکی فاقد چربی در واقع سالم نمی باشد. مصرف مواد غذایی با محتوای قند بالا می تواند به دیابت و ضایعات کلیوی منجر شود، در حالی که، مصرف مواد غذایی با مقادیر بالای سدیم می تواند به فشار خون بالا منجر شود. غذاهای بسته بندی و یا هر چیزی که در جعبه آورده می شود، سالم نیستند. این غذاها ممکن است راحت باشند، اما مواد افزودنی در آنها مانع از کاهش وزن شده و یا سالم نمی باشند.

خوردن مواد غذایی بدون چربی

آنچه بسیاری از ما در خصوص آن بی اطلاعیم، این است که مواد فاقد چربی لزوماً به معنی پایین بودن مقدار کالری نیست. درست است که مصرف چربی کمتر می تواند به شما یاری کند زودتر به تناسب اندام برسید، اما مواد غذایی بسته بندی شده فاقد چربی سرشار از کربوهیدرات و قند بوده و از این رو مقدار کالری آنها بالا است. در ثانی، مواد غذایی کم چرب همانند میوه های خشک، آجیل، لوبیا، لبنیات، ماست پاکتی، سس های سالاد، چوب شور و غیره، دارای مقدار بسیار زیاد کالری می باشند. به اسم مثال، آب میوه (تازه و بعلاوه نمونه های پاکتی آن) فاقد چربی می باشند، اما مقدار کالری بالایی دارند. بنابراین، مصرف بیش از 1 لیوان آب میوه به علت مقدار جذب بالای کالری به کاهش وزن یاریی نخواهد کرد.

تکیه بر یک رژیم غذایی مایع

اتکاء کردن بر روی فقط آب سبزیجات و آب میوه جهت کاهش وزن، به دو علت روش اشتباهی است. اولاً، با جایگزین وعده غذایی خود تنها با آب میوه، مقدار جذب کالری به شدت پایین می آید. این امر به کاهش وزن یاری می نماید، اما می تواند موجب پدید آمدن مشکلاتی برای سلامتی همانند کمبود انرژی، کم شدن مواد مغذی بدن، سردرد، اختلالات معده، و غیره شود. جهت کسب انرژی لازم، به کربوهیدرات و پروتئین احتیاج داریم. ثانیاً، چنانچه آب میوه یا سبزیجات مصرف نمایید، اما میزان مصرف آنها را کاهش ندهید، محتمل است به علت محتوای کالری بالا، باز هم به وزنتان افزوده شود (مطلب خوردن مواد غذایی فاقد چربی فوق الذکر را مطالعه بفرمایید.). مواظب وعده های غذایی خود بودن، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، و انجام ورزش جهت سوزاندن کالری های اضافی، برترین راه سلامتی و تناسب اندام است.

کاهش ندادن مقدار غذای مصرفی

ورزش نقش مهمی در حفظ وزن سالم ایفاء می نماید. درست است که ورزش به سوزاندن کالری های مازاد یاری می نماید، اما احتمالاً به شما یاری زیادی نخواهد کرد اگر با کاهش مصرف کالری مراقب رژیم غذایی خود نباشید. اگر فکر می کنید می توانید هر روز ورزش کنید و تا دلتان می خواهد، بخورید، در اشتباه هستید. برای کاهش وزن سالم، احتیاج به سوزاندن کالری بیشتر از مقدار مصرف دارید. بنابراین، ضروری است که مصرف مواد غذایی را محدود کنید، در غیر این صورت مقدار کالری مصرف شده از مقدار سوزانده شده آن بیشتر خواهد شد. باید متذکر شوم افرادی که ساعتها در باشگاه عرق می ریزند، بدانند که انجام ورزش شدید بعلاوه با پیری زودرس در ارتباط است.

استفاده از لباسهای لاغری حرارتی (سونا) و یا کمربندهای لاستیکی

احتمالاً با محصولات بسیاری برخورد نموده اید که ادعا دارند به کاهش وزن سریع یاری می نمایند، محصولاتی همانند کمربندهای لاستیکی و لباسهای لاغری سونا (حرارتی) و غیره. چنانچه بخواهید از اضافه وزن خلاص شوید، ضروری است که چربی بسوزانید. سونا یاریی به سوزاندن چربی نمی نماید، و تنها موجب از دست دادن آب بدن می شود. و به محض تنو مایعات از دست رفته با نوشیدن آب، مجدداً بر وزنتان افزوده می شود. لباسهای لاغری حرارتی موجب تعریق بیش از حد شده که می تواند عوارض جانبی زیان بخشی همانند کم آبی شدید، از دست دادن الکترولیت ها، گرمازدگی و غیره را به همراه داشته باشد. استفاده از لباس لاغری سونا راهی ایمن برای از دست دادن وزن نمی باشد.

پیروی از برنامه های غذایی مبتنی بر زمان

رژیمی که توصیه نماید از یک برنامه غذایی سفت و سخت پیروی کنید، روش عملی برای از دست دادن وزن نخواهد بود. با سبک زندگی که این روزها در جریان است، دنبال کردن برنامه غذایی سختگیرانه مبتنی بر زمان غیر ممکن است، مگر آنکه البته، کمر به خدمت آن بسته باشید. اگر برنامه رژیم غذایی شما می گوید که پس از ساعت 6 چیزی نخورید، ممکن است انجام این کار هر روز امکان پذیر نباشد، به این علت که شما شاغل می باشید، کارهایی را برعهده دارید که باید انجامشان دهید و غیره. خوردن مجموعه غذاهای خاص در زمان خاص غیر عملی و سخت می باشد. در واقع، خوردن میان وعده های سالم به هنگام گرسنگی می تواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد. به یاد داشته باشید، خوردن به هنگام احساس گرسنگی و تنها به مقداری که گرسنگی را رفع سازد، شیوه درستی است که باید در پیش بگیرید.

باور اینکه لاغری یعنی تناسب

کاستن از وزن معمولاً به کسانی توصیه می شود که اضافه وزن دارند و یا BMI یا شاخص جرم بدن آنها بیشتر از حد طبیعی باشد. با این حال، هنگامی که از شر چربی های ناخواسته خلاص می شوید، هدف شما بایستی حفظ آن باشد، و نگذارید چربی های ناخواسته مجدداً برگردند. به یاد داشته باشید، لاغر بودن بدین معنا نیست که شما متناسب و یا سالم می باشید. در بیشتر موارد، لاغری با روزه داری و گرسنگی ربط پیدا می نماید، که آن هم منجر به پدید آمدن مشکلاتی برای سلامت همانند کمبود مواد مغذی، سردرد، اختلالات معده، کم شدن آب بدن، و غیره می شود. یک فرد لاغر استخوانی می تواند مانند یک فردی که اضافه وزن دارد، به علت عادتهای غذایی و سبک زندگی نادرست، از سلامتی برخوردار نباشد. چشم پوشی از غذای خود و پیروی از رژیم های احمقانه می تواند زیان بخش باشد. کسر وزن داشتن، عوارض و زیان هایی را بر سلامت کلی شما وارد می سازد و عموماً با سوء تغذیه، سیستم ایمنی ضعیف، اختلالات پوست، مو، معده، و غیره همراه خواهد بود.

از قلم انداختن ورزش

همانطور که در بالا ذکر شد، این یک باور غیر علمی است که می گوید تنها با ورزش شدید و یا تمرینات قدرتی در باشگاه می توانید از وزنتان بکاهید. اگر چه هیچ شکی نیست که این تمرینات مؤثر می باشند و نمی توان این واقعیت را انکار کرد که انواع دیگر ورزشها همانند ورزشهای هوازی یا ایروبیک، انجام کارهای منزل (چمن زنی، شستن ماشین، شستشو)، و یا دیگر فعالیت های جسمانی روزانه مانند بالا رفتن از پله هم به همان مقدار مؤثرند. پیاده روی، دویدن، آهسته دویدن، شنا، دوچرخه سواری، و غیره (همراه با عادات غذایی خوب)، به از دست دادن و حفظ وزن مناسب بدن یاری می نمایند. انجام منظم ورزش همراه با یک رژیم غذایی متعادل و عادات زندگی سالم راهی ایده آل در رسیدن به تناسب اندام است.

به خود گرسنگی دادن

کم کردن غذاهای چرب و پر کالری در هر برنامه کاهش وزن توصیه می شود. اما بعضی افراد آن را به سطح دیگری برده و کلمه خوراکی های نامناسب را فراموش نموده، و به سوی رژیم گرسنگی کشیدن به حالت مرگ پیش می فرایند. بدن ما جهت ادامه حیات، به دست آوردن انرژی، و بعلاوه انجام وظایف مختلف به غذا احتیاج دارد. گرسنگی دادن به خود، محروم ساختن بدن از سوخت است. علاوه بر از دست دادن چربی، گرسنگی بعلاوه موجب از دست رفتن عضلات می شود. در ثانی، به علت آنکه بدن شما شروع به صرفه جویی در انرژی می نماید، سوخت و ساز بدن به شدت کند شده و کالری های کمتری سوزانده می شوند. این بدان معناست که حتی زمانی که بعدها روی به رژیم های سالم بیاورید، با مشکل سوزاندن کالری روبرو خواهید شد. آیا می دانستید اثرات گرسنگی می تواند تقریباً یک سال طول بکشد تا به طور کامل معکوس و شکسته شود؟

مصرف قرص ها یا داروهای لاغری

قرص ها و داروهای لاغری مانند کاهنده های اشتها، قرص های نو و مؤثر یا جادویی، ملین ها، مسهل ها، و غیره، به وسیله بعضی افراد رژیمی مورد استفاده قرار می گیرند تا به سرعت به تناسب اندام برسند. بسیاری از تولیدنمایندگان این قرص ها و داروها ادعا می نمایند که با مصرف این قرص ها بدون احتیاج به رژیم غذایی و ورزش می توان از وزن خود کاست. اگر چه ممکن است به نظر بسیار راحت و آسان برسد اما راه بی خطری نیست. بسیاری از قرص های لاغری حاوی مقادیر زیادی کافئین و یا سرکوب نماینده اشتها هستند که هرگز باعث نمی شوند شما احساس گرسنگی کنید. این قرصها هیچ اثر جانبی فوری، به جز عوارض جانبی بسیار کمی مانند اضطراب، سردرد، خستگی، بی حالی، و غیره برجای نمی گذارند. اما این قرص ها بسیار اعتیادآور بوده و احتمال به وجود آمدن مقاومت نسبت به آنها وجود دارد. اگر از یک رژیم مناسب و ورزش منظم پیروی نکنید، پس از قطع مصرف این قرص ها وزن از دست رفته، دوباره برمی شود.

گاهی اوقات، افراد روش های افراطی کاهش وزن مانند گرسنگی و یا روش قرص های کرم کدو که در بالا ذکر شد را اتخاذ می نمایند. این کار نه تنها خطرناک بوده، بلکه می تواند خطرات جدی و بلند مدتی بر روی سلامتی داشته باشد. اگر به هر گونه رژیم و یا رهنمودهای کاهش وزن نامأنوس و یا غیر متعارف برخورد کردید، حتماً از تمام مزایا و معایب و اثرات ثانوی آن به طور دقیق اطلاع کسب کنید. اگر شک دارید، همواره توصیه می شود پیش از شروع هر کاهش وزن عادی، با یک پزشک یا یک متخصص تغذیه مشورت نمایید

کاهش وزن به وسیله روش های سالم امکان پذیر می باشد. در ادامه کارهایی را که می توانید انجام دهید تا به وزنی ایده آل رسیده و آن را حفظ کنید، آورده شده است.

چه کار باید کرد

1. از عادات غذایی سالم پیروی کنید.

2. با یک متخصص تغذیه مشورت نموده و از تفاوت بین غذای سالم و ناسالم اطلاع کسب کنید.

3. از زیاده روی در خوردن و هیجانی خوردن بپرهیزید.

4. وعده های غذایی را از قلم نیاندازید. اما مراقب مقدار خوردن خود باشید.

5. هر روز به مدت 30-20 دقیقه به طور منظم ورزش کنید.

6. فعالیت جسمانی داشته باشید.

7. از یک برنامه کاهش وزن عملی پیروی کنید.

8. حتی پس از کاهش وزن، به حفظ یک شیوه زندگی سالم ادامه دهید.

9. سعی نمایید استرس را کاهش دهید.

10. متمرکز و با انگیزه بمانید.

یک اصل ساده را به یاد داشته باشید ـ همانطور که اضافه وزن یک شبه به دست نیامده، نمی توان آن را در یک زمان کوتاه از دست داد. به خودتان فرصت و زمان بدهید. اگر چه با استفاده از روش های سالم رسیدن به نتیجه ممکن است کمی طولانی تر شود، اما این روش ها مؤثرتر بوده و قطعاً در دراز مدت مفید خواهند بود.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و جهت گرفتن یک برنامه رژیمی شخصی با پزشک یا متخصص تغذیه خود مشورت نمایید.

منبع: راسخون
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1887

به "در راه تناسب اندام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در راه تناسب اندام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید