خبرنگاران انگل و ویروس عامل مرگ ماهیان کپور سد گلابر ایجرود

به گزارش مجله هدیه، زنجان - خبرنگاران - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ایجرود گفت: انگل و ویروس، علت مرگ ماهیان کپور سد گلابر این شهرستان در اردیبهشت امسال، تشخیص داده شد.

خبرنگاران انگل و ویروس عامل مرگ ماهیان کپور سد گلابر ایجرود

حامد تقی بیگلو روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله هدیه اضافه کرد: نمونه برداری های اجرا شده از لاشه و ماهیان زنده در این سد به منظور مشخص علت و تشخیص بیماری به سازمان دامپزشکی تهران ارسال شده بود که پس از بررسی های لازم وجود انگل و ویروس مورد تایید واقع شد.

وی گفت: تداخل انگل و ویروس باعث تلف شدن تعداد زیادی از ماهیان کپور متوسط در سد گلابر شده بود که با افزایش دمای آب، این ویروس که بر اثر بارش های اخیر وارد سد شده بود غیرفعال و میزان تلفات نیز به رقم صفر نزدیک شد.

تقی بیگلو با بیان اینکه در زمان حاضر هیچ نگرانی در خصوص مرگ ماهیان در این سد خاکی وجود ندارد، اضافه کرد: با توجه به اینکه لاشه ماهی ها از سوی برخی پرندگان و حیوانات وحشی، مورد تغذیه قرار گرفت بنابراین آماری از تعداد ماهیان تلف شده در دست نیست.

وی شرح داد: تلفات صدها ماهی کپور در این سد خاکی از اواخر اردیبهشت ماه امسال آغاز شد و کارشناسان اداره دامپزشکی استان زنجان، پیش بینی کردند که با افزایش میزان دما، مرگ این ماهیان فروکش کرده و محدود شود و کارشناسان محیط زیست نیز احتمال می دادند که این تلفات به دلیل شیوع ویروس خاص بوده است.

تقی بیگلو با اشاره به اینکه سد خاکی گلابر از سوی محیط بانان و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست شهرستان ایجرود به طور مدام پایش و رصد می شود اضافه کرد: ویروس کپور ماهی ها در فصل بهار، مشاهده می شود که این ویروس خاص بر اثر بارش های اخیر توانست با ورود به این سد، ماهیان کپور با جثه متوسط را درگیر بیماری و مرگ کند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ایجرود گفت: تاکنون تلفات ماهی کپور به این گستردگی در این سد خاکی مشاهده نشده بود اما طی هفت سال اخیر تلفات بسیار محدودی را بر اثر بارش ها، سیل و استرس بهاری، شاهد بودیم که متاسفانه امسال میزان تلفات امسال بیشتر شد.

سد گلابر شهرستان ایجرود در کیلومتر 35 جهت ارتباطی زنجان - بیجار واقع است.

6084/6085

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 214

به "خبرنگاران انگل و ویروس عامل مرگ ماهیان کپور سد گلابر ایجرود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران انگل و ویروس عامل مرگ ماهیان کپور سد گلابر ایجرود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید