حقایق جالب درباره آلانیا؛ ترکیه

به گزارش مجله هدیه، آلانیا شهری تاریخی در ترکیه است که در فاصله 135 کیلومتری آنتالیا قرار گرفته است. آلانیا امروز به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگران در شناخته می گردد.

حقایق جالب درباره آلانیا؛ ترکیه

آلانیا یکی از شهرهای تاریخی ترکیه است که در 12 کیلومتری آنتالیا قرار گرفته است. این شهر تاریخی امروز به مقصد اول بسیاری از گردشگران تبدیل شده است. آلانیا از شمال به رشته کوه های توروس و از جنوب به دریای مدیترانه و از شرق به قاضی پاشا منتهی می گردد. در این مطلب به سراغ حقایق جالب در رابطه با این شهر زیبا و تاریخی رفته ایم، با ما همراه باشید تا آلانیا را بهتر بشناسیم:

1. آلانیا در گذشته، بخشی از سرزمین کیلیکیه و بعلاوه بخشی از سرزمین پامفیلیا محسوب می شد و بخشی از امپراتوری ایران بود. سپس زیر سلطه و حاکمیت یونانی ها و رومی ها عایدی. در دوره امپراتوری روم شرقی نیز به آن نام کلنوروس به معنای کوه زیبا داده شد. علاءالدین کیقباد، پادشاه سلجوقی در سده 13 میلادی نام شهر را به علائیه تغییر داد. در آخر آلانیا در سال 1471 میلادی، ضمیمه امپراتوری عثمانی شد.

2. آلانیا به دلیل موقعیت استراتژیکی خود که در یک شبه جزیره کوچک در دریای مدیترانه در پایین کوه های توروس قرار گرفته، همواره به عنوان یک دژ محکم برای بسیاری از امپراتوری های مستقر در مدیترانه مانند بطلمیوسی، سلوکی، روم، بیزانس و امپراتوری عثمانی به شمار رفته است.

3. آلانیا بزرگ ترین اهمیت سیاسی خود را در قرون وسطی تحت حکومت سلطان علاءالدین کیقباد که نام شهر از نام او گرفته شده، به دست آورد. بسیاری از نقاط تاریخی و جاهای دیدنی آلانیا آثار باقیمانده از سلطان کیقباد است، مانند برج قرمز و کارخانه کشتی سازی و قلعه آلانیا.

4. قلعه آلانیا یکی از آثار تاریخی آلانیا است. این شهر پر از آثار تاریخی است و این بنا از ارزشمندترین بناهای ترکیه است. این قلعه قرون وسطایی در قرن 13 تحت حکمرانی سلجوقیان رم و بعد در تسخیر علاالدین کیقباد عایدی. بسیاری از بناهای معروف آلانیا در نزدیکی قلعه آلانیا قرار گرفته است.

5. قلعه روی به جای مانده های دوران بیزانس و استحکامات دوران روم ساخته شده است و پس از آنکه منطقه تحت امپراتوری عثمانی به صلح رسید، قلعه کاملا به صورت دفاعی عایدی و ویلاهای متعددی در قرن 19 در داخل دیوارهای آن ساخته شد. امروزه ساختمان قلعه یک موزه روباز است. دسترسی به بخش روبه دریای قلعه با بلیط امکان پذیر است، اما بیشتر بخش های داخل دیوارها شامل زمین قلعه برای بازدید عموم آزاد است.

6. یکی از غارهای بسیار محبوب آلانیا، غار داملاتاش است. این غار در غرب شبه جزیره قرار گرفته است. غار داملاتاش در سال 1948 به صورت اتفاقی از طریق یک انفجار دینامیت کشف شد که برای بازنمودن توده سنگ در زمان ساخت بندر آلانیا بود. مردم از طریق دهانه ایجادشده وارد شدند و با آنچه مشاهده کردند، شگفت زده شدند. آن ها فورا دهانه را بستند و به مکان دیگری برای انفجار رفتند. وقتی این اتفاق ها افتاد، گلیپ دره که یک آلانیایی بود، به کارگران گفت که به کارشان ادامه دهند.

7. یک روز او یک خبر جالب در روزنامه خواند که یکی از روزهای وحشتناک جنگ جهانی دوم سربازان آلمانی برای محافظت خود در برابر بمب ها در یک غار پنهان شدند. در میان این سربازان یکی از آن ها که بیماری آسم داشت، داخل غار درمان شد. زمانی که او این خبر را خواند، به یاد غاری افتاد که کشف شد. او روزنامه را پیش احمد توکوس، معاون شهر آلانیا برد و بعد از نشان دادن روزنامه گفت که اگر این اتفاق در آلمان افتاده، می تواند در آلانیا نیز پیش آمده باشد. بعد از آمدن کارشناسان و مقامات به آلانیا اولین تحقیق از طریق زمین شناس، دکتر تیموچین آیگین و دکتر سلیمان ترکنال انجام شد. گروه دوم که شامل شیمیدان ها بود نیز به غار آمدند و بعد از آنالیز ها به این نتیجه رسیدند که این غار مانند نمونه آن در آلمان است.

8. گلیپ دره، به شهردار آلانیا پیشنهاد داد که تا مدتی غار و منطقه آن با دروازه های آهنی بسته گردد تا مانع ورود مردم به غار باشد. سپس با گرفتن عکس هایی از غار و فرستادن آن به روزنامه ها، این خبر در روزنامه ها منتشر شد با این عنوان که غار کشف شده در آلانیا مردم مبتلا به آسم را درمان می نماید. بعد از این خبر سیلی از جهانگردان به آلانیا آمدند، به صورتی که هتل ها قادر به سکنی دادن آن ها نبودند؛ بنابراین مردم آلانیا آغاز به میزبانی از گردشگران در خانه هایشان کردند. بعضی از شهفرایندان از این موقعیت سود بسیاری به دست آوردند. بعضی که خانه هایی با دوطبقه داشتند، یکی از طبقه ها را به یک هتل کوچک تبدیل کردند و کسانی که دو خانه داشتند، یکی را به هتل تبدیل کردند؛ بنابراین آن ها اساس گردشگری در آلانیا را پایه گذاشتند.

9. در نتیجه تحقیق ها، کشف شده است که چهار تابع برای درمان بیماری آسم وجود دارد. آرامش و حالت رادیواکتیویته تابع هایی است که به فرایند درمان یاری می نماید. اندازه دی اکسید کربن و رطوبت در غار داملاتاش، بیشتر از غار مشابه در آلمان است و این مسئله باعث می گردد که در غار احساس سرما ننمایند. بر طبق تجزیه و تحلیل کارشناسان هوای داخل غار شامل %25 دی اکسید کربن، %71 نیتروژن، %20.5 اکسیژن و بعضی یون ها و گازهای رادیواکتیو است.

بیمارانی که برای درمان به این مکان می آیند، به طبقه بالا می فرایند و خودشان را با اتمسفر غار هماهنگ می نمایند. بعد به طبقه پایین می فرایند و روی نیمکت هایی که برای آن ها تهیه شده است، می نشینند. بیمارانی که بیش از 10 سال آسم دارند، به طور موقت احساس بهبود پیدا می نمایند. مخصوصا بیمارانی که سن آن ها بین 40 و 60 سال است. آن هایی که کمتر از 10 سال آسم دارند، می توانند کامل درمان شوند. بیمارانی که آسم مزمن دارند، بعد از 21 روز درمان احساس بهبود پیدا می نمایند.

10. دره تاریخی سپادره، در 40 کیلومتری مرکز آلانیا قرار گرفته است. دره از طریق فرسایش آب و یخ و باد به وجود آمده است و لایه های آن در طول هزاران سال شکل گرفته است. گونه های بسیار کمیابی از گیاهان و جانوران در این دره زندگی می نمایند.

11. قلعه احمدک یکی از بناهای دوره علاءالدین کیقباد است و زمانی که سلجوقیان به آلانیا حمله کردند، کیقباد این قلعه را ویران نکرد. در این قلعه حمام های ترکی زیادی وجود دارد.

12. خانه و موزه آتاتورک، یکی از بناهای تاریخی در محله سکرهانه در آلانیا است. آتاتورک در سال 1935 به آلانیا آمد و از این بنا بازدید کرد و برای مدتی در این بنا استراحت کرد. در این موزه بسیاری از وسایل آتاتورک نگه داشته می گردد.

13. به دلیل وجود بافت تاریخی آلانیا، در این شهر کاروان سراهای تاریخی زیادی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاروانسرای آلانیا، ساراپسا و آلارا اشاره نمود.

14. شهر بندری و باستانی آیتاپ، در تاریخ 40 سال قبل از میلاد ساخته شده است و از طریق همسر آنتیوخوس نام گذاری شده است. این شهر در جاده اصلی بین آلانیا و قاضی پاشا قرار گرفته است و یکی از آثار باستانی ارزشمند آلانیا است.

15. آلانیا 22000 ساکن خارجی دارد و در این شهر از 90 ملیت مختلف کنار هم زندگی می نمایند.

16. سیستم حمل و نقل عمومی آلانیا بسیار قوی است و با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به هرجایی از شهر که بخواهید، می توانید بدون هیچ دردسری بروید.

17. به دلیل آب و هوای بسیار مساعد این شهر، زمین های گلف زیادی در آلانیا ساخته شده است و بسیاری از بازیکنان گلف برای تمرین به این شهر می آیند.

18. امروز تقریبا تمام برندهای معروف و محبوب رستوران، در آلانیا شعبه دارند، مک دونالد، برگر کینگ و استارباکس در این شهر شعبه دارند.

19. هزینه درمان در آلانیا بسیار مناسب است، بیمارستان های خصوصی این شهر باقیمت بسیار مناسبی خدمات به شما ارائه می دهند.

اگر قصد سفر به ترکیه با تور را دارید، تورهای متنوع ترکیه و تور آلانیا را در خبرنگاران ببینید و برترین تور به مقصد خود را با پایین ترین قیمت از فروشنده های معتبر بخرید.

منبع: کجارو / tripadvisor.com / en.wikipedia.org
انتشار: 24 فروردین 1401 بروزرسانی: 24 فروردین 1401 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 2057

به "حقایق جالب درباره آلانیا؛ ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق جالب درباره آلانیا؛ ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید