اف بی آی هویت مقام سعودی مظنون به ارتباط با حادثه 11 سپتامبر را فاش کرد

به گزارش مجله هدیه، پلیس فدرال آمریکا در بیانیه ای که به دادگاه ارائه کرد و عمومی شد، به صورت ناخواسته هویت یک مقام اسرارآمیز سفارت سعودی در واشنگتن را که مظنون به حمایت از عاملان حادثه 11 سپتامبر است، منتشر کرد.

اف بی آی هویت مقام سعودی مظنون به ارتباط با حادثه 11 سپتامبر را فاش کرد

به گزارش خبرنگاران از فارس، پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) ناخواسته یکی از حساس ترین اسرار دولت آمریکا را درباره حادثه 11 سپتامبر افشا کرد. راز فاش شده هویت یک مقام اسرارآمیز سفارت عربستان سعودی در واشنگتن است که ماموران اف بی آی مظنون هستند به طور مستقیما از دو عامل القاعده در جریان این حادثه حمایت کرده است.

این اطلاعات در بیانیه جدیدی که در دادگاه فدرال از سوی یک مقام ارشد اف بی آی در پاسخ به دادخواست خانواده های قربانیان این حادثه درباره هم دستی دولت سعودی در این حملات تروریستی ارائه شد، لو رفت. بنابر اطلاعات فاش شده، این مسئول سعودی، احمد الجراح رایزن فرهنگی عربستان در واشنگتن بین سال های 1999 تا 2000 بوده است.

بیانیه مذکور ماه گذشته ارائه شد اما اواخر هفته گذشته منتشر شده است. به گفته یک سخنگوی خانواده های قربانیان حادثه 11 سپتامبر، این بیانیه پیشرفت بزرگی در فرایند این پفراینده طولانی مدت محسوب می شود که برای اولین بار تاییدی است بر این که ماموران اف بی آی که بر روی این پفراینده کار می کنند به وجود ارتباط کشف نشده بین هواپیماربایان و سفارت عربستان در واشنگتن اعتقاد داشتند.

معین نیست که این مدرک تا چه حد علیه مقام سابق سفارت ریاض محکم محسوب می شود زیرا مسئله نقش وی سالها محل اختلاف شدید بین مقامات پلیس فدرال آمریکا بوده است. اما این افشاگری که یک مقام ارشد دولت آمریکا تایید کرد که به صورت ناخواسته اجرا شده، به نظر می رسد سوالاتی را درباره ارتباط احتمالی عربستان با این حادثه تروریستی احیا کند.

این مسئله همچنین تلاش های غیرعادی مقامات ارشد دولت ترامپ در ماه های اخیر برای جلوگیری از عمومی شدن اسناد داخلی در ارتباط با این حادثه را بیش از پیش آشکار خواهد کرد.

برت ایگِلسون سخنگوی خانواده های قربانیان که پدر خود را در این حادثه از دست داده، در همین ارتباط گفت: این نشان می دهد لاپوشانی کاملی در خصوص مشارکت سعودی از سوی دولت اجرا شده است. این همچنین نشان می دهد سلسله مراتب صدور دستور از سفارت عربستان تا وزارت امور اسلامی (عربستان) به هواپیماربایان اجرا شده است.

او همچنین تایید کرد که از اشتباه اجرا شده از سوی این اداره در افشای هویت مقام سفارت سعودی در یک مدرک عمومی، دچار شوک شده است. گرچه وکلای وزارت دادگستری آمریکا سپتامبر گذشته وکلای قربانیان را از هویت این مقام سعودی آگاه کرده بودند، اما این اقدام تحت دستوری محافظتی اجرا شده بود که خانواده ها را از افشای عمومی آن منع می کرد. ایگلسون گفت: حالا اداره (پلیس فدرال آمریکا) خودش نام این مقام سعودی را ذکر کرده است. این یک افتضاح بزرگ است.

بعد از آن که یاهو نیوز که این خبر را به طور اختصاصی منتشر کرد، روز دوشنبه با وزارت دادگستری آمریکا تماس گرفت، مقامات این وزارتخانه دادگاه را از بروز این اشتباه آگاه کردند و سپس بیانیه اف بی آی از دید عموم خارج شد.

تا به امروز مقامات اف بی آی و وزارت دادگستری از ارائه توضیح درباره چگونگی انجام این اشتباه خودداری کرده اند. سخنگوی دولت سعودی هم به تماس های مکرر برای اظهارنظر درباره این مسئله پاسخ نداده است.

دولت عربستان مرتباً هر گونه ارتباط با حادثه تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 در آمریکا را رد کرده است. یک مقام دولت سعودی در ماه ژانویه در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز مدعی شد: عربستان سعودی همواره متحد نزدیک و کلیدی آمریکا در مبارزه علیه تروریسم بوده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1077

به "اف بی آی هویت مقام سعودی مظنون به ارتباط با حادثه 11 سپتامبر را فاش کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اف بی آی هویت مقام سعودی مظنون به ارتباط با حادثه 11 سپتامبر را فاش کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید