افشای شگردحباب سازها در بازار راکد مسکن پایتخت

به گزارش مجله هدیه، خبرنگاران: جریان معاملات مسکن در شهر تهران تقریبا متوقف شده و در غالب محله ها با وجود تقاضای خرید و حتی فروش در حجم کم، محدودیت های کرونایی و ترس افراد از ابتلا، مانع برقراری رابطه بین دو سمت بازار شده است.

افشای شگردحباب سازها در بازار راکد مسکن پایتخت

جهت دریافت خدمات طراحی فضای سبز باغچه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

به گزارش مجله هدیه با این حال گروهی در سمت عرضه، به حباب سازی با فایل های کاذب رو آورده اند تا مانع کاهش قیمت تحت تاثیر رکود مضاعف شوند. این گروه فعلا فروشنده نیست؛ اما قصد نزدیک برای عرضه دارد. معدود معاملات این روزها، غیرمصرفی است.

یک گروه از فروشنده های بالقوه بازار مسکن با به کار بستن یک حقه در اولین ماه از سال جدید، مشغول حباب سازی در بازار فروش مسکن هستند. درحالی که نسبت بالای قیمت به اجاره مسکن درحال حاضر نشان از حبابی بودن سطح قیمت مسکن دارد و این شرایط از چند ماه قبل در بازار حاکم بوده است، اما همچنان گروه هایی از فروشنده های کاذب درصدد افزایش سطح قیمت مسکن با استفاده از حقه قیمت گذاری صوری هستند. به گزارش دنیای اقتصاد، درحال حاضر می توان فروشنده های حاضر در بازار مسکن را به دو گروه واقعی و کاذب دسته بندی کرد. تعداد فروشنده های واقعی بازار مسکن که ویژگی اصلی آنها آمادگی برای توافق با خریدار است، بسیار اندک است و در عوض عمده فروشنده های فروردین ماه بازار مسکن از نوع فروشنده های کاذب بوده اند.فروشنده های کاذب به کسانی اطلاق می گردد که فعلا قصد فروش آپارتمان خود را ندارند، اما در آینده نزدیک چنین مقصودی دارند و به همین دلیل از هم اکنون دست به کار شده اند تا با به کار بستن حربه ای، بتوانند در دو، سه ماه آینده املاک خود را با قیمت های بالا بفروشند. این افراد اکنون ابراز به قصد فروش می نمایند و در واقع نقش فروشنده را برای واسطه ها و خریداران مسکن بازی می نمایند، اما قیمت های اعلامی آنها به صورت پلکانی از اسفند تا کنون رو به افزایش بوده است.تحقیقات میدانی دنیای اقتصاد از واسطه های ملکی نشان می دهد زمانی که خریداری برای قیمت پیشنهادی اولیه این فروشنده ها پیدا می گردد، آنها یک باره قصد افزایش قیمت می نمایند و قیمت اعلامی جدیدی را به متقاضی و واسطه اعلام می نمایند که معمولا دست کم 5 و بعضا تا 10 درصد بالاتر از قیمت پیشنهادی قبلی است.

در واقع نشانه اصلی فروشنده های کاذب، همین است که روی توافق با خریدار بر سر قیمت پیشنهادی به شدت مقاومت می نمایند و واسطه های کارکشته این رفتار را چنین تعبیر می نمایند که فرد از ابتدا فروشنده واقعی نبوده است. اعلام مکرر قیمت های بالا و بالاتر روالی بوده که فروشنده های کاذب در فروردین ماه در پیش گرفتند.در عین حال نباید فراموش کرد که بازار مسکن در این ماه از حالت نیمه تعطیل همیشگی نیز فراتر رفته و تقریبا به کلی تعطیل بوده است؛ به این ترتیب که این بازار دو هفته تعطیلات نوروزی را پشت سر گذاشت و پس از آن با توجه به اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی دو هفته نیز دورکاری و شرایط قرنطینه خانگی را تجربه کرد که مانع از فعالیت عادی این بازار شد.به این ترتیب حجم معاملات مسکن در بعضی از محله ها تا 90 درصد ماه مشابه سال گذشته کاهش یافته و حتی در بعضی از محله ها به صفر رسیده است. بنابراین هیچ بعید نیست که آمار رسمی معاملات در فروردین حتی به هزار فقره نیز نرسد.

در ماهی که گذشت صرفا یک دسته از افرادی که به هر دلیل ناگزیر به فروش ملک بوده اند، حاضر به معامله شده اند و همان طور که گفته شد، تعداد این فروشنده های واقعی بسیار اندک بوده است. در مقابل فروشنده های کاذب که می خواهند به هر شکل ممکن مانع از برقراری ثبات قیمتی تحت تاثیر رکود کرونایی در بازار ملک شوند، بیشتر بوده است. نکته قابل توجه این است که در جمع فروشنده های کاذب، تعداد سازنده های عرضه نماینده آپارتمان های کلید نخورده به مراتب بیشتر و تعداد مالکان آپارتمان های کلیدخورده کمتر بوده است. این درحالی است که در جمع فروشنده های واقعی این نسبت معکوس بوده و مالکان واحدهای کلیدخورده عمدتا بیشتر از سازنده ها بوده اند.به گزارش دنیای اقتصاد، در بازار مسکن کنونی سفته بازها نیز بار دیگر در جمع متقاضیان خرید حضور پیدا نموده اند. این افراد کسانی هستند که امید دارند در رکود کرونایی بتوانند معاملات با قیمت مناسب انجام دهند و در فصل تابستان با توقف احتمالی شیوع کرونا و بازگشت نسبی رونق به معاملات، واحدهای خریداری شده را با قیمت های بالاتر بفروشند.در عین حال تقاضای مصرفی نیز در بازار مسکن فروردین ماه حضور داشته است اما ویژگی این متقاضیان، بودجه ضعیف آنهاست که اغلب تناسبی با قیمت های پیشنهادی حباب آلود ندارد.با این وجود در یک برآورد کلی از شرایط تقاضا در بازار مسکن فروردین ماه می توان گفت حجم متقاضیان مسکن به طور کلی در مقایسه با ماه های مشابه سال های گذشته به کمتر از نصف کاهش پیدا نموده است و به همان نسبت شاهد افت شدید معاملات حتی در مقایسه با ماه های نیمه تعطیل فروردین خواهیم بود.

شروع دوباره فعالیت بنگاه ها

آنالیز دنیای اقتصاد حاکی از این است که از روز گذشته تعدادی از دفاتر معاملات املاک فعالیت خود را از سر گرفته اند. در خصوص واحدهای صنفی مذکور از ابتدا مشخص تکلیف روشنی صورت نگرفته بود؛ به این معنا که در لیست طرح فاصله گذاری اجتماعی که توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا منتشر و در آن اصناف به سه دسته کاملا فعال، کاملا غیرفعال یا فعال با محدودیت تقسیم شده بودند، هیچ اشاره ای به بنگاه های ملکی نشده بود.

با این حال دفاتر مشاوران املاک اغلب با توجه به شنیده هایی از برخورد و پلمب واحدهای هم صنفی خود که در روزهای گذشته مشغول فعالیت شده بودند، ترجیح دادند دفاتر خود را بسته نگه دارند و تلقی آنها این بود که قطعا بنگاه های ملکی در زمره مشاغل ضروری که باید فعال بمانند، قابل دسته بندی نیستند.حتی در طرح فاصله گذاری هوشمند نیز که اجرای آن از دیروز در تهران شروع شد، هیچ صراحتی درباره فعالیت یا عدم فعالیت این مشاغل وجود ندارد، اما آنالیز های دنیای اقتصاد نشان می دهد تعدادی از بنگاه های ملکی با ثبت نام در سامانه وزارت بهداشت به نشانی salamat.gov.ir توانسته اند کدرهگیری مربوطه را دریافت نموده و اجازه فعالیت پیدا نمایند.البته برخورد فروشنده ها و خریداران در بازار مسکن با موضوع کرونا با یکدیگر متفات است؛ به این معنا که یک گروه از فروشنده ها حاضر هستند بازدیدنمایندگان را با ماسک به واحدهای فروشی خود راه دهند و با این شرط اجازه بازدید می دهند اما یک گروه دیگر از فروشنده ها در همین حد نیز تمایلی به همکاری با واسطه ها و بازدیدنمایندگان متقاضی مسکن ندارند و فعلا ترجیح می دهند صرفا عکس و فیلم از واحدهای فروشی خود در اختیار متقاضیان قرار دهند.

البته واسطه های ملکی می گویند ترس خریداران به مراتب از فروشندگان بیشتر است و بسیاری از آنها حتی با ماسک و تجهیزات بهداشتی نیز حاضر به مراجعه به دفاتر ملکی نیستند و این موضوع درحال حاضر مهم ترین چالش بازاریابی مسکن به شمار می آید. به نظر می رسد در صورتی که اعتماد خریداران به رعایت اصول بهداشتی توسط همه عوامل بازار جلب گردد، ممکن است در روزهای آینده شاهد افزایش خفیف مراجعه به دفاتر املاک باشیم؛ هر چند در چنین شرایطی استفاده از شیوه های روزآمد بازاریابی به مراتب موثرتر و کارآمدتر خواهد بود و به حفظ سلامت شهروندان یاری می نماید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 903

به "افشای شگردحباب سازها در بازار راکد مسکن پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای شگردحباب سازها در بازار راکد مسکن پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید