افت 14 هزار و 709 واحدی شاخص بورس

به گزارش مجله هدیه، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم بعد از ریزش قابل توجه دیروز با کاهش 14 هزار و 709 واحد روبه رو شد.

افت 14 هزار و 709 واحدی شاخص بورس

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران که این روز ها تحت تأثیر جو روانی بازار دلار و سخنان بعضی افراد در خصوص معین قیمت سیمان و محصولات شرکت های بورسی قرار گرفته، امروز هم فرایند رو به کاهش به خود گرفت، به گونه ای که شاخص کل در سرانجام معاملات امروز با کاهش 14 هزار و 709 واحد به رقم یک میلیون و 475 هزار و 273 واحد رسید.

بعلاوه شاخص کل با معیار هموزن با کاهش 6059 واحد به رقم 444 هزار و 6 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 915 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 8.7 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 854 هزار فقره معامله و به ارزش 6 هزار و 365 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از 18 هزار و 600 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس به مرز 25 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز همه شاخص های بورس قرمز بودند بگونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام 0.99 درصد کاهش یافتند.

بعلاوه این دو شاخص با معیار هموزن 1.3 درصد کاهش یافتند، شاخص آزاد شناور در بورس 0.92 درصد افت کرد شاخص بازار اول بورس 0.81 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 1.1 درصد عقب نشینی کرد.

امروز نماد های پتروشیمی خلیج فارس، هلدینگ معدنی خاورمیانه، ملی مس، مخابرات ایران، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه و شستا همگی در کاهش شاخص بیشترین اثر را داشته اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل 266 واحد عقب نشست و به رقم 22 هزار و 130 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران امروز به بیش از یک میلیون و 229 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه هم امروز به بیش از 386 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران بیش از 8.5 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 669 هزار فقره معامله و به ارزش 20 هزار و 112 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

به نظر می رسد از دلایل مهم شاخص بورس شایعاتی در خصوص کاهش قیمت دلار در بازار است که معامله گران خرد و سهامداران خرد تحت تأثیر جو بازار قرار گرفته و رفتار هیجانی از خود به جای گذاشته اند.

بعلاوه با توجه به ریزش های بازار از سال گذشته تا کنون به نظر بعضی از کارشناسان سهام موجود در بازار اکثرا ارزنده شده و احتیاجی به رفتار هیجانی و عجله در فروش سهام آن هم به ضرر وجود ندارد و به خاطر این است که کارشناسان همیشه می گویند سرمایه گذاری در بورس باید با منظره بلندمدت و از محل پس انداز ها و با مشورت و مطالعه انجام گردد.

به هر حال بازار سرمایه یکی از محل های تأمین سرمایه برای اقتصاد کشور است که باید تقویت گردد، اما احتیاج به حمایت پولی ندارد بلکه باید قوانین حاکم بر این بازار آنقدر محکم باشند که جلوی سوء استفاده عده ای از افراد و بعلاوه دخالت بعضی افراد مانند سیگنال فروش و سایت های سیگنال دهنده گرفته گردد و مردم با خیال راحت در بازار سرمایه حضور پیدا نمایند.

بعضی مقامات سیاسی هم باید در حرف زدن خود دقت نمایند که به بهانه حمایت از یک بخش نباید بخش دیگر اقتصاد را دچار چالش نمایند، مثلا وقتی یک نفر به بهانه حمایت از بازار سخن از قیمت گذاری دستوری برای سیمان به اسم یک محصولی که هم کارخانه هایش بورسی است و هم نرخ خود محصول در بورس معین می گردد، باعث سیگنال منفی به بازار می گردد.

از طرفی دولت بار ها قول داده بود سهام شرکت های دولتی که در بورس عرضه می گردد همانند پالایش یکم مورد حمایت قرار گرفته و زیان مردم جبران گردد، اما آن هم محقق نشده است.

خریداران پالایش یکم بعداز یکسال هنوز با 20 درصد زیان از اصل سرمایه روبرو هستند، در حالی که مقامات دولت بار ها قول داده بودند با تخفیف در نظر گرفته شده آن ها سود می برند و باید دولت به قول خود وفا کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 شهریور 1400 بروزرسانی: 24 شهریور 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1843

به "افت 14 هزار و 709 واحدی شاخص بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت 14 هزار و 709 واحدی شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید