اف.بی.آی، هویت یک مقام سعودی مرتبط با عاملان 11 سپتامبر را فاش کرد

به گزارش مجله هدیه، ایرنا نوشت: رسانه ها گزارش دادند؛ اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف.بی.آی) نام یک مقام سعودی مظنون به حمایت از دو عضو القاعده را که در حملات 11 سپتامبر 2001 نقش داشتند، به طور سهوی منتشر کرد.

اف.بی.آی، هویت یک مقام سعودی مرتبط با عاملان 11 سپتامبر را فاش کرد

یاهو نیوز بامداد چهارشنبه در خبری اختصاصی گفت که یک مقام ارشد اف. بی. آی ماه گذشته در سندی که به دادگاه ارائه کرد، از مساعد احمد الجراح نام برده است. الجراح در زمان حملات 11 سپتامبر که 2 هزار و 753 کشته بر جای گذاشت در سفارت عربستان سعودی در شهر واشنگتن کار می کرد.

بنا بر اسنادی که به رؤیت یاهو نیوز رسیده است، مقام های آمریکایی ظن آن دارند که الجراح نفر سومی است که به تروریست های القاعده یاری نموده بود.

عربستان سعودی همیشه نقش داشتن مقام های خود در حملات 11 سپتامبر به برج های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در شهر نیویورک و ساختمان پنتاگون را رد نموده است.

بنا بر این گزارش، الجراح یک مقام میانی در وزارت خارجه عربستان بود که در سال های 1999 و 2000 برای مأموریت به سفارت آن کشور در واشنگتن اعزام شده بود. گفته می گردد که وی از دو نفر از هواپیماربایانی که حملات 11 سپتامبر را رقم زدند، حمایت نموده بود.

یاهو نیوز نوشت: اگر چه تمام ارجاعات به نام الجراح در آن سند حذف شده بود اما در یکی از موارد، نام وی سانسور نشده بود. این سند توسط جیل سانبورن دستیار رییس اف. بی. آی تنظیم شده و ماه گذشته به دادگاه ارسال و هفته گذشته باز شد.این گزارش حاکی است که این موضوع، پیشرفت قابل توجهی در شکایت خانواده های قربانیان حادثه 11 سپتامبر به شمار می آید. این پرونده حکومت سعودی را به دست داشتن در آن حملات متهم می نماید.

سند سانبورن نشان می دهد که که عوامل اف. بی. آی در آنالیز های خود، ارتباط میان هواپیماربایان و سفارت عربستان در واشنگتن را کشف نموده اند.یک مقام ارشد دولت آمریکا به یاهو نیوز گفت که افشای نام الجراح یک خطا بوده است.

الجراح یکی از 9 مقام فعلی و سابق سعودی است که بنا به اعتقاد وکلای خانواده های قربانیان، اطلاعات مهمی درباره پرونده حملات 11 سپتامبر دارند.

برت ایگلسون سخنگوی خانواده های قربانیان حملات 11 سپتامبر اظهار کرد: این موضوع نشان می دهد که دولت (آمریکا) در خصوص نقش سعودی ها لاپوشانی نموده است.سپتامبر سال گذشته میلادی، وکلای خانواده های قربانیان از هویت این مقام سعودی آگاه شدند اما از افشای نام وی منع شدند.

همچنین کمیسیون 11 سپتامبر که مسؤول تحقیق درباره نقش سعودی ها در آن حملات به شمار می رود، گفت: ما هیچ شواهدی دال بر اینکه حکومت سعودی یا مقام های سعودی از این سازمان (القاعده) حمایت اقتصادی نموده اند، به دست نیاوردیم.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1079

به "اف.بی.آی، هویت یک مقام سعودی مرتبط با عاملان 11 سپتامبر را فاش کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اف.بی.آی، هویت یک مقام سعودی مرتبط با عاملان 11 سپتامبر را فاش کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید