استفاده از القاب خارجی برای اساتید دانشگاه ممنوع شد، پروفسور معادل استاد

به گزارش مجله هدیه، مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم از ابلاغ بخش نامه منع استفاده از القاب خارجی در دانشگاه ها از جمله عنوان پروفسور اطلاع داد و گفت: طبق آیین نامه استخدامی، مراتب علمی شامل مربی، استادیار، دانشیار و استاد است.

استفاده از القاب خارجی برای اساتید دانشگاه ممنوع شد، پروفسور معادل استاد

مسعود شمس بخش مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله هدیه از ابلاغ بخشنامه استفاده صحیح از عناوین توسط اساتید و اعضای هیات علمی به دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی توسط وزارت علوم اطلاع داد و گفت: در این بخشنامه جامعه دانشگاهی از به کار بردن معادل خارجی عناوین مانند عنوان پروفسور منع شده اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مرسوم شده است که در بعضی دانشگاه ها، اساتید و اعضای هیات علمی و دانشجوها از بعضی القاب خارجی استفاده می نمایند؛ حتی دیده شده بود که بعضی افراد در رزومه خود این القاب را به کار می برند که این القاب در آیین نامه استخدامی تعریف نشده است.

همه عناوین خارجی دارای معادل در آیین نامه استخدامی هستند

شمس بخش شرح داد: طبق آیین نامه استخدامی، مراتب علمی شامل مربی، استادیار، دانشیار و استاد می گردد.

مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اگرچه القاب معادل انگلیسی عناوین فارسی صحیح است اما ترجمه این القاب نباید به صورت رسمی استفاده گردد. از این رو بخشنامه کردیم که اگر می خواهند این القاب را به صورت محاوره ای استفاده نمایند نباید در مکاتبات رسمی از عنوانی غیر از آنچه که مصوب آیین نامه استخدامی و دارای تعریف معین شده است، استفاده نمایند.

بدفهمی به کار بردن عنوان پروفسور برای کاندیداها در ایام انتخابات

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه به انتخابات نزدیک می شویم و بعضی اساتید و اعضای هیات علمی قصد کاندیداتوری دارند، وقتی از این القاب استفاده می گردد همه مردم نمی دانند که پروفسور چیزی متفاوت از استاد دانشگاه نیست و بعضی تصور می نمایند که شخص دارای عنوان بالاتری یا متمایزی است.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 596

به "استفاده از القاب خارجی برای اساتید دانشگاه ممنوع شد، پروفسور معادل استاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از القاب خارجی برای اساتید دانشگاه ممنوع شد، پروفسور معادل استاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید